Reklaam sulgub sekundi pärast

Anoreksia, buliimia ja ortoreksia ning sinu kokkupuuted toitumishäiretega

Heaoluühiskonnas, kus on palju toitu saadaval ja kõik jõuavad seda endale osta, on liigagi levinud toitumishäired - anoreksia, buliimia ja viimase aja trend ortoreksia. Paljud meist elavad igapäevast elu koos toitumishäiretega, endale aru andmata, et haigus on ka sinu üle võimust võtnud. Heidame pilgu lühidalt iga haiguse olemusele ja selgitame koos välja, kui suur probleem on Eesti naistel toitumishäiretega.

Heaoluühiskonnas, kus on palju toitu saadaval ja kõik jõuavad seda endale osta, on liigagi levinud toitumishäired - anoreksia, buliimia ja viimase aja trend ortoreksia. Paljud meist elavad igapäevast elu koos toitumishäiretega, endale aru andmata, et haigus on ka sinu üle võimust võtnud.  Heidame pilgu lühidalt iga haiguse olemusele ja selgitame koos välja, kui suur probleem on Eesti naistel toitumishäiretega.

Anoreksia on psüühikahäire, mille tunnuseks on teadlik ja tahtlik kehakaalu langetamine alla normaalse piiri. Tulemuse saavutamiseks kasutatakse teatud toiduainete mittesöömist, oksendamist, liigset treenimist, kõhulahtisuse esilekutsumist.

Buliimia tunnuseks on õgimishood ja sellele järgnevad ekstreemsed toidust vabanemised kas oksendamise, kõhulahtisust esile kutsuvate preparaatide ja näljutamise abil või muul moel. Buliimikud mõtlevad pidevalt söömisele ja tihti järgneb sellele kontrollimatu söömishoog, mille järel tuntakse süümepiinu ja otsitakse lahendust toidust vabanemiseks.

Ortoreksia on kõige uuem ja tihti kõige hullem toitumishäire, kuna inimene ei tunne mingeid süümepiinu ja on veendunud, et teeb kõike õigesti. Ortoreksia seisneb liigselt tervislikus toitumises ning selle muutumises nn kinnisideeks, mille käigus jäetakse menüüst välja paljud eluks vajalikud toiduained ning asendatakse neid toidulisanditega ja vitamiinidega, mis kokkuvõttes muutuvad ohtlikuks, sest mikrotoitaineid ületarbides muutuvad need kehale toksiliseks.

Ka Eestis kannatavad paljud toitumishäirete all, kuid avalikult tunnistada või abi saamiseks arsti poole pöörduda julgevad vähesed. Kuna meie gallup on anonüümne, siis loodetavasti saame ühiselt välja selgitada, kui paljud Eesti naised on kokku puutunud toitumishäiretega. 

Osale gallupis ja ütle sõna sekka ka kommentaariumis.