Reklaam sulgub sekundi pärast

REISILE – kas papa, pruudi või parimate sõpradega? Enam kui 20 riiki külastanud Artjom Savitski jagab kogemusi

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Artjom Savitski
Artjom Savitski — FOTO: Erakogu

Muusik Artjom Savitski on enda elu jooksul reisinud kahekümnesse erinevasse riiki. Kuna sihtkohti on nüüdseks kogunenud juba arvukalt, otsustas ta jagada enda parimaid ja hullemaid kogemusi ning tuua välja, mis on reisimisel tema jaoks kindlad „jah-id” ja „ei-d”.

Artjom Savitski
Artjom Savitski — FOTO: Erakogu

Ise reisi korraldada on äge

Artjomi reisikaaslasteks on olnud isa, parimad sõbrad, poistekoor ning hiljuti ka pruut. Mulle üldiselt meeldib ise reise planeerida ning grupireise ei harrasta, kuna ma ei taha sõltuda teistest. Tavaliselt on need alati ka kallimad. Kui viitsid ise vaeva näha, siis leiad odavamad ja kindlasti ägedamad võimalused,” räägib Artjom enda iseseisvast planeerimisest.

Viimane reisikogemus oli tal sõpradega, kes ei olnud eelnevalt  ise reise planeerinud,  nagu Artjom. „Nende jaoks on ise reisi korraldamine justkui pea ees külma vette hüppamine,” kommenteerib mees olukorda, kus ta broneeris ise reisi, hotelli, rendiauto ning planeeris marsruudid. „Sõbrad on reisinud ainult reisikorraldajatega, kus neil on esmaspäevast pühapäevani kõik ära korraldatud,” räägib ta, kuidas reisides oli tunda pinget, et võib-olla ei usaldata teda veel piisavalt ning ollakse hirmul. „Õnneks saime kõikidest katsumustest üle ja sõbrad olid reisi lõpus väga rahul ja isegi pärisid, millal on järgmine kord minek.“

Üldiselt Artjom siiski ei soovi reisida inimestega, kellel ei ole suurt reisikogemust, kuna tekivad pinged olukorras, kus neid vaja pole. „Läheksin ikkagi inimesega, kellega saan hästi läbi, keda ma usaldan ja tean pikemat aega,” räägib Artjom ja lisab, et nii on võimalik erinevates olukordades paremini hakkama saada.

Artjom Savitski
Artjom Savitski — FOTO: Erakogu

Nõuandeid, kuidas reisil aega planeerida

Puhkuse sihtkohas kohapeal mees pikaks „lebotama” ei jää. Kolm päeva võiks olla maksimum ning pärast seda oleks vaja juba mõnda aktiivset tegevust. Puhkus ja seiklus peavad olema tasakaalus.

„Kindlasti on  reisimisel väga oluline eelnevalt internetist otsida vaatamisväärsuseid, hotelle, tegevusi, söögikohti…” soovitab Artjom. Veebilehtedest soovitab ta eelkõige Tripadvisor portaali, kus on näha sihtkohti külastanud kasutajate hinnangud ja kommentaarid. „Kõige kallim hotell ei pruugi alati olla kõige parem ja turistilõkse on väga palju, kus hinnad on kõrged, aga kvaliteet madal.”

Söögikohtade puhul jälgib Artjom alati, palju külastajaid parasjagu kohapeal on. Kui külastajate seas on eriti palju kohalikke, siis on see tema jaoks tõmbenumber, kuna tõenäoliselt on tegu hea, aga soodsa kohaga. Üldiselt toitude suhtes ta enda sõnul pirtsakas ei ole ning ei karda ka toidumürgitust ega kõhuviirusi. 

Artjom Savitski pruudiga
Artjom Savitski pruudiga — FOTO: Erakogu

Ära nii küll tee!

Artjom ei soovita rahaga koonerdada, see on kindel „ei”. Tasub valmistuda finantsiliselt nii ette, et tunneksid end kohapeal mugavalt. „Raha tuleks kasutada ratsionaalselt, kuna tegu ei ole igakuise väljaminekuga, vaid see on spetsiaalselt kogutud raha reisi jaoks,” selgitab ta.

Reisimise ajal ütleb Artjom maksimaalselt „ei” telefonile ja sotsiaalmeediale. Pigem üritab rohkem kohal olla ja sihtkohta nautida. See on hea aeg raamatute lugemiseks ning tegevuste jaoks, kus aju puhkab.

„Ei” tuleks öelda ka hirmudele ja paanikatele. Artjom toob ühe näite, mis tal Mehhikos juhtus: „Istusime reisi viimasel õhtul Kerttuga enda majutuskoha tagaaias ja mängisime Uno kaarte. Järsku hüppas Kerttu toolile ja siis ronis laule, samal ajal karjudes: „Ämblik!”. Palusin tal rahuneda, võtsin salvrätiku ja juhatasin ämbliku murule. Samal ajal märkasin, et kehale oli mingi vesivill ja punane triip tekkinud – tundub, et olin hammustada saanud.“

Õnneks oli majutuseomanik abivalmis naisterahvas ning Artjom saatis talle hammustusest pildi, ise samal ajal Google’ist infot otsides. Omanik saatis pildi oma arstist sõbrannale, kelle sõnul oli ämblik küll mürgine, kuid enamik neist seal kandis ei ole eluohtlikud. On vaid mõned ohtlikumad liigid. Kerttu oli paanikas, aga Artjom jäi rahulikuks. Mees selgitab, et ei ole mõtet paanitseda ja karjuda. Kui hammustus on olemas, tuleb lihtsalt oodata, mis saama hakkab. Ta tundis küll, et jalg on veidi tuim ja justkui sipelgad jookseksid sellel, aga viie tunni jooksul mingeid olulisi muutusi ei toimunud – siis oli selge, et kõik on hästi.

Artjom Savitski
Artjom Savitski — FOTO: Erakogu

Ägedamad sihtkohad

Kõige olulisemaks sihtkohaks olid Artjomile Ameerika Ühendriigid, kus ta käis koos isaga. „Võtsime ette n-ö „wild wild west” retke, kus rentisime auto ning alates Los Angelesest sõitsime läbi lääneranniku rahvuspargid, näiteks Grand Canyon’i, Bryce’i ja Zion’i,” meenutab ta.

USA on tänu filmidele Artjomile väikesest peale meeldinud: Kauboid meeldivad mulle väga, nad on minu jaoks hästi suure tähendusega,” selgitab ta.

Artjom Savitski isaga
Artjom Savitski isaga — FOTO: Erakogu

Mis Artjomi reisikohvris on?

Lennufirmad on viimasel ajal pagasit tunduvalt kärpinud, seetõttu reisib Artjom enamasti käsipagasiga. Tavaliselt on tema kohvris:

  • raha, pangakaart
  • pass, juhiluba
  • telefon ja laadija
  • 100 ml hambapasta ja hambahari
  • ravimid
  • aluspesu ja sokid igaks päevaks
  • kaks paari pükse
  • paar särki
  • ujukad
  • raamat
  • Bluetooth kõlar