Reklaam sulgub sekundi pärast

Wise uuris: just nendes riikides osteldes säästad kõige rohkem

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: ©maxbelchenko777 123rf.com

Reisides käiakse sageli šoppamas, kuid olenevalt sihtriigist ja vahetuskursist võib sama riideese võrreldes Eestiga oluliselt rohkem või vähem maksta. Globaalne tehnoloogiafirma Wise võrdles riigiti populaarsete moebrändide toodete hindu ja selgitas välja, millistes sihtkohtades tasub riidepoodides käimine end ära ning kus rahakotirauad pigem kinni jätta.

Lisaks hinnavahele mõjutab välismaal ostlemise kogukulu ka maksevaluuta. Euroalast väljas tasub kaardiga makstes alati valida kohalik valuuta, et raha kohaliku teenusepakkuja valuutavahetuse ning lisatasude tõttu mitte kaotada. Ilma varjatud tasudeta ostelda ning oma reisikuludest paremat ülevaadet hoida aitab ka Wise’i mitmevaluutaline konto ja kaart.

Soodsate pakkumistega paistab silma Türgi

Uuringus vaadeldud riikidest on kõige odavam šopata Türgis, kus säästab võrreldes Eestiga keskmiselt 28%. Teisel kohal on Malaisia, kus sääst on võrreldes Eestiga keskmiselt 20%. Ligi 19% jagavad poodiumi kolmandat kohta Hongkong, Lõuna-Aafrika Vabariik ning Jaapan.

Mood on Brasiilias oluliselt kallim

Ostlemine Brasiilias on seevastu kulukas ning uuringus vaadeldud esemete hinnalisa võrreldes Eestiga on lausa 24%. Eestist märkimisväärselt kallim on poodelda ka Austraalias ja Taanis, kus riideesemete hinnad on vastavalt ligi 21% ja 15% kõrgemad.

Vaadeldud toodete hinnad on Eestile sarnased Rumeenias, Bulgaarias, Kanadas, Prantsusmaal ja Rootsis.

Säästa valides kohalik valuuta

Olenemata sihtriigist kehtib kuldreegel, et kohalikus valuutas maksmine on soodsam. Välismaal kaardiga makstes pakub terminal tihti valikut, kas maksta kohalikus või koduvaluutas. Näiteks Türgis Eesti kaardiga makstes kas Türgi liirides või eurodes. Sihtriigi valuuta valimine aitab vältida, et kohalik teenusepakkuja summa ise konverteeriks, kasutades selleks enda seatud vahetuskurssi ning võttes selle eest ka teenustasu.

Sandra Horma, strateegiajuht Wise’is: “Välismaal osteldes tasub meeles pidada paari lihtsat nippi, et raha säästa ja mitte peidetud tasude ohvriks langeda. Välismaised makseterminalid võivad ka väljaspool euroala pakkuda eurodes maksmist, kuid sellega kaasneb kohaliku teenusepakkuja valuutavahetus, mis tavaliselt tähendab ülespaisutatud kurssi ning lisatasusid. Neid peidetud tasusid saab vältida, kui valida maksmisel kohalik valuuta. Sama kehtib ka reisides sularaha väljavõtmisel – eelista alati kohalikku! Kõige lihtsam viis peidetud tasude vältimiseks on aga kasutada mitut valuutat pakkuvat kontot nagu Wise’i konto, millega saab maksta sobivas valuutas ning oma raha alati läbipaistvate tasude ja turu keskkursiga vahetada.“

Wise graafik
Wise graafik — FOTO: Wise

Uuringust

Wise uuris suurte moebrändide (H&M, Zara, Next, Levi's, Uniqlo) rõivaesemete hindu eri riikides ja võrdles neid samade esemete hindadega Eestis. Võrdluseks kasutati Google Finance'i valuutakursse 30. augusti 2023 seisuga. NB! Kõik esemed ei olnud kõigis vaadeldavates riikides saadaval.

Infograafik:  https://www.datawrapper.de/_/UIDJz

Wise

Wise on globaalne tehnoloogiaettevõte, mis ehitab parimat viisi raha raha liigutamiseks ja haldamiseks üle kogu maailma. Wise'i kontol saavad inimesed ning ettevõtted hoida raha enam kui 40 valuutas, teha rahvusvahelisi ülekandeid ja maksta välismaal. Ka suurettevõtted ja pangad kasutavad Wise'i tehnoloogiat ja piiriülest maksevõrgustikku, mis tulevikus võimaldab piirideta raha, kõigile ja kõikjal. Wise’i missioon on lihtsustada inimeste elu ja säästa nende raha. 

Wise'i asutasid 2011. aastal Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann. Tegu on maailma ühe kiiremini kasvava kasumliku tehnoloogiaettevõttega, mis on noteeritud Londoni börsil.

Wise’il on 10 miljonit aktiivset era- ja äriklienti. 2023. eelarveaastal liigutas Wise piiriüleselt enam kui 120 miljardit eurot, säästes klientidele üle 1,7 miljardi euro. Wise’i suurim, 2000 töötajaga kontor asub Tallinnas.