Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas beebiga reisida?

Olen oma nüüdseks 9-kuuse preiliga päris palju Eestis ja mujal Euroopas ringi rännanud ning pean tunnistama, et oleme alati väga hästi hakkama saanud. Toon siinkohal välja väiksed nipid ja nõuanded, mis reisil ära kuluvad.

Olen oma nüüdseks 9-kuuse preiliga päris palju Eestis ja mujal Euroopas ringi rännanud ning pean tunnistama, et oleme alati väga hästi hakkama saanud. Toon siinkohal välja väiksed nipid ja nõuanded, mis reisil ära kuluvad.

• Välisreisile minnes on hoolimata vanusest VAJALIK lapsele teha pass (euroopasiseste reiside jaoks piisab ID-kaardist) Lapse isikutunnistus maksab 50 ja pass 225 krooni. Täpsemalt loe tingimuste kohta www.pass.ee
Dokumendifotosid saab teha enamikus salongides, igaks juhuks tuleks muidugi üle küsida kui tegu on väga väikese beebiga. Meie tegime oma pildi Viru keskuse Fotoluksis.
• Kuni 2-aastasele lapsele pole vaja eraldi lennupiletit osta (täiskasvanu piletile lisandub väike vormistmise- või lennujaama tasu 100-200 krooni ringis) tingimusel, et laps istub kogu reisi vältel vanema toolis. Kui aga tegu on pikema lennureisiga, siis on otstarbekas osta lapsepilet (umbes pool täispiletist) ja võtta kaasa turvahäll või kookon. Täpsemat infot võib otsida konkreetse lennufirma koduleheküljelt.
• Lisaks oma pagasile, on lapsevanema õigus tasuta kaasa võtta vihmavarjutüüpi käru (mõned lennufirmad nt Finnair lubavad võtta ka kuni 10 kg pagasit)
• Vedelikele kehtestatud piirangud ei kehti lapsetoidu puhul. See tähendab, et lennukisse võib vabalt kaasa võtta piimasegu, keedetud vett, mahla või muid jooke. Osades turvakontrollides palutakse kahtluse korral emal jooki maitsta, kuid selline palve on pigem erand kui reegel ning siiani pole mul olnud seda vaja teha.
• Mähkmeid saab vahetada lennuki tualetis, kraanikausi või wc-poti kohal on spetsiaalne lauake. Samas, kui tegu pole just häda nr 2-ga, siis saab väga edukalt hakkama ka lennukiistme peal. Lisaks on kõikides lennujaamades olemas ema ja lapse tualetid, nii et kui tegu pole väga pika lennuga, siis kannatab paremaid tingimusi oodata.
• Kuuma vett piimasegu valmistamiseks soovitan kaasa võtta väikeses termoses, muidugi saab vett vajadusel lennuki teenindajatelt küsida, kuid tavaliselt kipuvad nad vee hirmus kuumaks ajama, nii et peab tükk aega jahutama ja ema peab ootama, mis iseenesest ei ole väga mõnus tegevus, kui näljane laps samal ajal kõrval nutab.
• Kuna meie puhul on püree söömine üsna määriv tegevus, siis olen lennu ajaks kaasa võtnud selliseid toite, mida saab ise näpu vahelt süüa ja millega pole võimalik poolt lennukit ära mäkerdada. Nt leib, küpsised, puuviljad.
• Kaasa soovitan võtta veel väikese tekikese ning paar uut mänguasja ja mõned vanad lemmikud, kuid enamasti huvitavad last rohkem istme taskus olevad ajakirjad.
• Kui tegu on väiksema beebiga, siis on lennujaamades hea ringi liikuda laps kõhukotis, suurema ja istuva lapse võib panna väikesesse pagasikärusse (enamikul on olemas spetsiaalne lapseiste umbes nagu poekärudelgi)
• Enne hotelli registreerimist tasub üle küsida, kas neil on võimalik tuppa paigutada väike kiirkeetja. Juhul kui sellist võimalust pole, siis soovitan kann ise kaasa osta. Selliseid olen näinud Rimis ja Prismas, maksavad paarisaja krooni ringis.
• Kuna laps reageerib kodust eemalolekule teisiti kui täiskasvanu, siis on hea kaasa võtta midagi tuttavat, näiteks lapse tekk või padi.
• Kui tegu on paaripäevase reisiga saab kaasa võtta kodus tehtud püreesid, mis on väikestesse topsidesse pakendatud. Pikematel reisidel on purgitoidud paremad, kuna säilivad lihtsalt kauem. Soojaks saab toitu teha kraanikausis kuuma vee all.
• Välisreisile minnes uuri alati, milliseid mähkmeid ja toite seal müüakse, milleks asju siit kaasa vedada, kui kohapeal on kõik olemas. Hea koht oma reisiküsimustele vastuse saamiseks on www.trip.ee foorum.
• Hea nipp toidu soojana hoidmiseks, juhul kui termokotti pole,  on mässida topsik kõigepealt fooliumisse ja seejärel väikesesse froteerätikusse
• Reisil kuluvad alati ära niisked salvrätikud. Kui Sa neid varem pole kasutanud, siis usu mind, nüüd hakkad Sa neid armastama. Nendega saab kiirelt puhtaks teha nii lapse käed ja näo, samas saab ka kokku pühkida  tekitatud segaduse nt restoranis.
• Kanna alati kaasas väikest pudelit Gutasepti (desinfitseerija), sellega saab üle käia restoranilaua või mõne muu kahtlasena tunduva asja, millele laps ligi pääseb.
• Ettevaatlik tuleb olla kõiksugu välismaiste puuviljadega ning hotelli hommikusöögiga (eriti Egiptuses). Kindlasti tekib kiusatus lapsele kätte anda tükike imemahlast melonit, kuid iial ei tea kas ja mismoodi see pestud on.
• Päikesereisidel ei tohi unustada väikest kübarat või rätikut ning kaitsekreeme. Riieta laps heledasse ning hoidu ülekuumenemisest.
• Kaasa võta igaks juhuks lapse vaktsineerimispass (konsulteeri enne reisi alati arstiga, kas ehk on vaja teha lisaks kaitsesüste), palavikualandaja, kraadiklaas, gaasirohi (isegi kui laps on sellest valusast east väljas), plaastrid, kummelitee.
• Mõttekas on teha nii endale kui lapsele Euroopa Ravikindlustuskaart, mis võimaldab tasuta vältimatut arstiabi Euroopa riikides. Kaarti saab tellida Haigekassa lehel või X-tee portaali kaudu.

Lapsega reisides tuleb meeles pidada, et puhkus pole enam päris see, mis varem ja plaanidest ei tule nii kui nii midagi välja, niisiis on parem jätta kõik plaanid lahtiseks!

Võin kindlalt öelda, et reisile mitte minna  või pisikest koju jätta pole vaja. Kõigega saab hakkama ning kui enne reisi  detailid läbi mõelda, tuleb puhkus kindlasti meeldiv ning unustamatu!

/Liis Soontaga/