Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida kevadel roosidega teha?

Aprill on õige aeg aiatöödega alustamiseks. Kui maapind on küllaldaselt tahenenud, tuleb talvel murule kogunenud praht peene raudrehaga ära riisuda. Aga muru pole ainus, mille eest aias hoolt kanda. Just praegu on õige aeg hakata kaunist roosiaeda rajama!

Aprill on õige aeg aiatöödega alustamiseks. Kui maapind on küllaldaselt tahenenud, tuleb talvel murule kogunenud praht peene raudrehaga ära riisuda. Aga muru pole ainus, mille eest aias hoolt kanda. Just praegu on õige aeg hakata kaunist roosiaeda rajama!

Kuhu roosid istutada?
Roosid vajavad võimalikult päikesepaistelist kasvukohta, kuid sobib ka keskpäevane või õhtupoolne vari. Mullakihi paksus peaks olema üle 50 cm (70 cm on ideaalne). Kõige sobivamad mullad on karbonaatsed, kerged kuni keskmised liivsavid. Roosid ei talu pidevat liigniiskust ega põuda, seepärast peaks muld olema suure niiskusmahtuvusega, huumusrohke, vett läbilaskva aluspõhjaga.

Ettevalmistus istutamiseks
Rooside kevadiseks istutamiseks tuleb maa sügisel ette valmistada. Hädapärast saab hakkama ka siis, kui seda teha kevadel võimalikult vara, kohe pärast mullapinna sulamist. Soovitav on anda põhiväetiseks ühele roosipeenra m2-le kuni 10 kg komposti või kodusõnnikut, 70-100 g superfosfaati, 20-40 g kaaliumsulfaati või 50-60 g kaalimagneesiat, mulla happelisuse parandamiseks kustutatud lupja 0,5 kg või põlevkivituhka kuni 1 kg. Kui sul professionaali pole abiks võtta, siis kõiki neid nõuandeid ja komponente saad kindlasti ka rohelistest kaubamajadest, puukoolidest ning aianduskeskustest!

Milliseid istikuid on saada?
Laias laastus on saadaval kahesuguseid roosiistikuid: 1) puukooliistikud, mis paljundatud avamaal ja istutamise ajal viibivad puhkeperioodis (st on ilma lehtedeta) ja 2) potiistikud, mis paljundatud katmikalal ja on istutamise ajal hoogsas kasvujõus (need istikud on lehtedega, isegi õiepungadega ja õitega).

Milliseid roosiistikuid praegu istutada?
Aprillis on õige aeg istutada esimesi ehk puukooliistikuid. Potiistikuid istutatakse hiljem. Puhkeperioodis puukooliistikuid tuleb mulda panna kevadel võimalikult vara. Normaalsetel istikutel peaks olema 2-3 tugevamat oksa, millel 4-5 hästi arenenud punga, väänroosidel oksad vähemalt 25 cm pikkused. Juurestik olgu hästi hargnenud ja umbes 25 cm pikkuste tugevamate juurtega. Enne istutamist lõigatakse aiakääridega välja kõik vigastatud ning haigustest kahjustatud juured ja oksad. Tugevamad oksad kärbitakse otstest. Kehtib sama reegel, mis rooside kevadisel tagasilõikamisel- kõrgemakasvulisi sorte ja oksi kärbitakse rohkem ning madalamakasvulisi sorte ja oksi vähem. Enne istutamist on soovitav kasta istikute juurestik  (vanasti kasutati selleks spetsiaalset veisekaka ja savi 1:1 segu, täna on poodides aga hulganisti spetsiaalseid väetisi jne). See kiirendab lõikehaavade kinnikasvamist ja juurdumist ning soodustab juurte hargnemist.

Mida istutamisel veel jälgida?
Istutamiseks parim ilm on pilvine (udune) ilm, soovitatavalt õhtupoolik. Istutusaugud on soovitav teha piisavalt suured, et juured mahuksid sinna vabalt. Istutamisel tuleks ka jälgida, et juureotsad ei satuks kahekorra või ülespidi. Muld juurte ümber vajutatakse ettevaatlikult tallates tugevasti kinni. Vahekaugusteks võetakse kõrgematel ja püstise kasvuga sortidel 30-40 cm, madalamatel ja laiuva kasvuga sortidel 40-50 cm. Istutamissügavust arvesta nii, et pärast istutamisjärgset mulla vajumist jääks pookealuse ja poogendi kokkukasvamise koht mullapinna piirile. Pärast istutamist kasta tugevasti ja niiskuse paremaks säilitamiseks on soovitav ka mullapind multšida. Ilusat roosiaeda!

/Maily Kivilo/