Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas vabaneda halbadest harjumustest?

Hiline ärkamine. Maiustustega liialdamine. Vähene trenn. Sagedane solvumine. Kurbus otsese põhjuseta.
Need on meie harjumused. Ja need harjumused juhivad meie elu.

Hiline ärkamine. Maiustustega liialdamine. Vähene trenn. Sagedane solvumine. Kurbus otsese põhjuseta.
Need on meie harjumused. Ja need harjumused juhivad meie elu.


Kas teadsid, et meie ajumassist moodustab vaid 17% teadlik osa ning 83% alateadlik? Ning mis veelgi hämmastavam – kogu meie käitumisest, harjumustest ja igapäevasest elutegevusest kontrollib 96-98% ulatuses meid meie alateadvus. Vaid 2-4% oma elust oleme me tõeliselt teadvel.
Meie alateadvuses on peidus meie uskumused, harjumused ja tõekspidamised, mis kontrollivad meie käitumist. Kui me oleme harjunud sööma kindlal viisil, siis igasugune püüe muuta tahtejõuga oma söömisharjumusi, tekitab meis stressi ja ärevust. Miks? Sest meie tegevus on konfliktis alateadlike protsessidega.

Kui me soovime alustada trenniga, aga alateadlikult usume, et me ei ole selleks võimelised, siis iga kord, kui on trenni mineku aeg, pakub aju meile välja hulga põhjuseid, miks mitte trenni minna. Sest ta „teab“, et tegelikult on just see, mida me soovime. Ja tal on õigus. Kuni me ei muuda oma alateadlikke harjumusi ja püüame oma käitumist muuta vaid tahtejõu abil, oleme me nagu laevakaptenid, kes püüavad muuta kurssi, aga on unustanud peale autopiloodi, mis hoiab laeva alati kindlal kursil. Et seda muuta, tuleb autopiloot välja lülitada või kalibreerida see uuele kursile.

Kuidas muuta harjumusi?
Me kõik oleme püüdnud olla paremad inimesed, süüa vähem või treenida rohkem. Aga isegi, kui meie eesmärgid on üllad, siis tegutsema asudes jõuame sageli olukorda, kus enam ei viitsi, ei jõua ning ei taha.
Et muuta oma harjumusi, peame me muutma oma alateadvust. Selleks on olemas mitmeid erinevaid tehnikaid – mõned nendest lihtsamad, mõned keerulisemad –, aga kõige olulisem nendest on „Ellu rakendamise“ tehnika, mis ütleb: „Kuni me ainult omandame infot ja ei rakenda seda praktikasse, ei muutu meie elus midagi.“

Maailma lihtsaim harjumuste muutmise tehnika
Kõige lihtsam harjumuste muutmise tehnika on „Hoia asjad lihtsad ja tegutse“ tehnika. See sisaldab vaid kolme punkti ning selle rakendamise puhul on tulemus garanteeritud:
Punkt 1. Määra eesmärk ja koosta tegutsemisplaan selle saavutamiseks
Punkt 2. Tuvasta „päästikud“, mis käivitavad harjumuse
Punkt 3. Asenda 30 päeva jooksul tuvastatud päästikud uute harjumustega
Lihtne, kas pole? Jah, lihtne. Isegi liiga lihtne.

Siiski on sellel tehnikal ka omad nõrkused. Ning selle peamiseks nõrkuseks ongi liigne lihtsus. Seetõttu on kasulik neid kolme punkti täiendada alljärgnevatega:
1) Üks harjumus korraga
Tihti juhtub, et soovides elus muutust läbi viia, kirjutame me kohe pika nimekirja, mida me muutma hakkame. Me soovime maha jätta suitsetamist, me soovime kaotada 10 kg ning me soovime hakata taimetoitlaseks. Aga seda kõike on korraga liiga palju. Alusta ühe harjumusega korraga. Me vajame fookust, et oma eesmärke saavutada. Kui sa oled suutnud ühte uut harjumust juurutada vähemalt 30 päeva järjest ning see on muutunud alateadlikuks, asu alles siis järgmise harjumuse juurde.

2) Alusta väikselt
Kuigi meil võivad olla suured ja pikaajalised eesmärgid, saame me alustada väikselt. Isegi, kui me soovime läbi joosta maratoni, võiksime me alustada igapäevasest jooksust 5-10 minutit. Ning kui me soovime hakata taimetoitlaseks, võime alustada sellest, et me teeme 1 taimetoidupäeva nädalas, mitte ei lähe kohe üle toortoidule.

3) Kirjuta oma eesmärgid üles
See on hea, kui me mõtiskleme mingi eesmärgi üle, kuid me anname sellele oluliselt suurema kaalu, kui me selle enda jaoks üles kirjutame. Veelgi parem, kui sa riputad selle endale koju või kontorisse seinale, et sa näeksid seda igapäevaselt. Niimoodi programmeerid sa oma alateadvust pidevalt ning aitad oma eesmärgi fookuses hoida.

4) Tea oma motivaatoreid
Me soovime midagi muuta alati kindlal põhjusel. Enne, kui me asume oma harjumuste muutmise juurde, peaksime me teadma, miks me soovime seda muutust läbi viia. Mida tugevam ja olulisem on meie jaoks motivaator, seda lihtsam on meil end rajal hoida.

5) Alusta kohe!
Meil on muutuse läbiviimiseks ainult üks võimalus – kohe praegu. Ära tee plaane, et ma hakkan siis või siis seda muutust läbi viima. Teadvusta endale, et ei ole olemas homset ega ülehomset, on ainult praegune hetk, mil tegutseda. Kui sa soovid muuta oma toitumisharjumusi, tee seda juba järgmisel toidukorral.

6) Pane kirja takistused
Igasuguse eesmärgi saavutamise teel on teatud hulk takistusi. Mida selgemalt me teame, missugused on need takistused, seda lihtsam on nendega tegelda ja neid ennetada. Pane kirja kõik takistused, mis on eesmärgi saavutamise teel ning koosta plaan, kuidas igast takistusest üle saada

7) Tuvasta päästikud
Kõikide harjumuste käivitamiseks on olemas kindlad päästikud. Näiteks, kui sa oled suitsetaja, siis suure tõenäosusega tekib sul suurem suitsuisu juhul, kui sa tarbid alkoholi. Kui sa soovid kaotada kaalu, siis arvatavasti on kõige raskem olla sünnipäevalauas, kus laud on lookas heast ja paremast.
Päästikute tuvastamine on vajalik, et luua endale selge strateegia, kuidas päästik-olukordi vältida või kuidas nendes eesmärgipäraselt käituda

8) Loo iga päästiku tarbeks tegevus, mis takistab sul päästikut käivitada
Kui sa oled harjunud sööma korraga liiga palju ning sa ei suuda ennast õigel hetkel pidurdada, siis on heaks lahenduseks käia kallites restoranides, kus ei raatsi peale supi midagi tellida. Boonuseks on suurepärane õhkkond ja hea teenindus.
Kui sa oled harjunud kohe peale ärkamist suitsu ette panema, siis asenda see näiteks klaasi veega või veel parem, jäta suitsupakk kontorisse.

9) Ole teadlik sisedialoogist
Meil kõigil käib peas jutuvada. Hea on saada teadlikuks, millest me omaette räägime – kas see jutt toetab meie eesmärki või on see meile kahjulik. Igasugune sisekõne programmeerib meie alateadvust ning on kriitilise tähtsusega eesmärkide saavutamisel ja harjumuste muutmisel. Kui sa oled harjunud endale kinnitama, et ma ei saa sellega hakkama, siis saa sellest teadlikuks ning asenda see teadlikult lausega: „Ma saan sellega väga lihtsalt hakkama".

10) Ole positiivne!
Igasugune muutus on raske. Isegi, kui esimestel päevadel on tunne hea, sest me oleme muutuse „laksu“ all, saabub hall argipäev üldjuhul kolmandaks päevaks ning me kipume langema masendusse ja teeme ennast ohvriks. Seetõttu on väga oluline teadvustada endale motivaatoreid, miks me mingisuguseid muutuseid läbi viime. Tugevad motivaatorid aitavad meil püsida positiivsena ka siis, kui kõik muu tundub olevat juba kokku kukkunud. Ütle endale igal hommikul: „Nii hea on ennast hästi tunda!“ Ja tunnegi ennast hästi. Kaotada ei ole sul midagi. Võita on terve elu.

Osale internetipõhisel TASUTA minikursusel „Meie sisemine vägi – kuidas muuta oma elu?“: www.SuurimSaladus.ee

Kaido Pajumaa
www.SuurimSaladus.ee