Reklaam sulgub sekundi pärast

GOODNEWS PODCAST: Al Paldrok annab nõu, kuidas oma kunstilist loovust väljendada

Al Paldrok Non Grata Force Majeure
Al Paldrok Non Grata Force Majeure — FOTO: Caroline Sada

GoodNews podcasti neljandas osas käis külas skulptor, performance-kunstnik ja graafik Al Paldrok. Ta lõi juba 29-aastaselt enda kunstiakadeemia, on korraldanud performance’id, kus käisid kohapeal päästeamet ja politsei ning juhib kunstirühmitust Non Grata, kuhu kuuluvad liikmed üle maailma, ehitajatest advokaatideni välja. Al Paldrok annab nõu, kuidas oma kunstilist loovust väljendada ja kuidas lapsi rohkem kunsti poole suunata.

Planeeritud kunstnik juba enne sündi

Ali isa oli raskekaalu profipoksija, kes tahtis, et tema esiklapsest saaks kunstnik. Seal polnud vastuvaidlemise võimalustki. „Eks see natuke naljaga oli,“ selgitab Al, kelle isa alustas poksija karjääriga, kuna tal ei olnud kõige paremad suhted enda isaga. Ali vanaisa Karl Paldrok, kes juhtis Jaani kirikus Vennaste Kogudust, tahtis, et tema poeg läheks õppima malekooli. „Mu isa mõtles, et mis võiks olla kõige vastasem asi malele, mis tema isa närvi ajaks ja läkski ta poksijaks,“ meenutab Al.

Mehe anded avaldusid juba varases nooruses. Al pandi varakult kunstiklassi, sellele järgnes EKA ning Eesti iseseisvumisel oli võimalik minna ka Soome Kunstiakadeemiasse. Juba 29-aastaselt oli ta loonud kunstikooli Academia Non Grata.

Linnapeana võimaldaks noortele tasuta loomingulist huvialategevust

2019. aasta ajakirjast Pulss võib leida ühest artiklist sõnapaari „Al linnapeaks“. Võimul olles võimaldaks kunstnik tasuta loomingulist huvitegevust juba väga noortele. „Soovin, et noored ei tegeleks ainult tarbimisega, vaid leiaksid endas ka loomeprotsessi – kire ja vajaduse luua midagi enda pea ja kätega,“ räägib Al. 

Loominguline eneseväljendus ei tähenda tema sõnul seda, et kõik peaksid maalima või joonistama. Kultuur on kõik, mis meid ümbritseb.

Podcast’is kõlama jäänud häid mõtteid Al Paldrokilt

  • Loomise üks tähtis kriteerium on, et sa ei lähtuks automaatselt olemasolevast.  Kultuuri üks peamine mõte on võime kriitiliselt mõelda.
  • Kui keegi ütleb sulle, et sa ei tohi midagi teha või see on võimatu, siis näitan ära, et see on võimalik.
  • Inimese kõige suurem vaenlane on enesetsensuur.
  • Minu arvates ei peaks muret tundma, et inimene ja loodus on läinud vastuollu. Inimene on looduse osa ja loodus ei ole ainult lilled, puud ja maasikaväljad. Tehnoloogia meie ümber on ka osa loodusest ja seda tuleks võtta ühise tervikuna.
  • Vaba inimene on kartmatu, ta mõtleb, ütleb ja tegutseb vastavalt oma põhimõtetele. Ta ei ole lihtsalt lüli toitumisahelas.
  • Loomeprotsessi juhib kirg. See on ambivalentne protsess, mille lõpplahendust me täpselt ei tea.
  • Hirmu puhul tuleb vaadata ennast kui loodusteadlane uurimusobjekti. Lahutada endast ego ja vaadelda seda väljastpoolt. Hirmud ja kompleksid on ületamiseks.

Lapsele kunsti vastu huvi tekitamise ABC

Al oli enda peres esiklaps, kes oli tubli ja kellega arvestati nii kodus kui igal pool mujal. Arvestamise all peab mees irooniliselt silmas seda, et ega ta ei jätnud vastaspoole võimalust mitte arvestada. Ali nooruspõlve ajal oli koolivorm kohustuslik ja kui seda nõuet eirati, siis pidi külastama koolidirektori kabinetti. „Haridus oli Nõukogude Liidus ette nähtud kõikidele kodanikele ja selle vastu ma apelleerisin. Vahetusjalatsiteta ei lubata klassi aga mul on haridus riigi poolt ette nähtud. Ega siis sussid saa määravaks. Eks see oli paras pähkel kõikidele õpetajatele,“ muigab kunstnik.

Ali kogemused lapsepõlvest selgitavad tema soovituse tagamaid, miks ei tohiks mingeid huvisid kellelegi peale suruda. „Ei tohiks võtta endale vanemana eesmärgiks, et sinu lapsest peab tingimata kunstnik saama,“ soovitab Al. Lapse huvi korral tuleb tema püüdlustele ja eesmärkidele kaasa aidata ja toetada. Kuulake last ning vestelge tõsistel ja filosoofilistel teemadel, ilma, et üks on lapsevanem ja teine laps, vaid võrdsetena. Tingimusteta armastus on väga tähtis.

https://goodnewspodcast.ee/saates-al-paldrok/