Reklaam sulgub sekundi pärast

KATI TORIM: enesearengus on liiga vähe huumorit

Kati Torim
Kati Torim — FOTO: Jake Farra

Minu lugu on raamatumaterjal – seda kõige otsesemas mõttes,“ ütleb autor ja teadliku enesejuhtimise koolitaja Kati Torim, kes Inspiratsioonifestivalil üles astub. Tema raamat „Ma ei ole hullult lahe“ räägib ausalt, kuidas naine enda elu maani maha põletas – surudes end reaalsusesse, mis polnud tema normaalsus. „Eksisin ja tasusin selle eest kõige karmimal viisil. Kaotades pere, äri, kodu, tervise, kõik oma sõbrad, mõistuse ja pea. Jäin raskelt haigeks, kuid tänaseks olen tuhast tõusnud,“ tõdeb Kati. Samas ütleb ta üsna kindlalt, et kui ta oleks toona teadnud kõike seda, mida ta teab täna, siis oleks ta ikka ellu viinud kõik need samad muutused, mille raske haigus tema lauale laotas. „Need muudatused oleksid olnud lihtsalt kiiremad, teadlikumad ja valutumad“ lisab ta.  

Inspiratsioon ja motivatsioon oomenitest

Küsisime Katilt, mis teda inspireerib ja mis on tema jaoks inspiratsioon. Ta toob raamatust „Alkeemik“, välja ühe väga hea mõtte -  me teame juba lapsena, kuhu me liikuma peame. Elus on nii palju valesid teeotsi, et reeglina oleme täiskasvanuks saades teelt eksinud. Siis tulevadki mängu oomenid, ehk märgid, mis meid sellele teele tagasi suunavad.

„Lapsena teadsin ma vaid ühte – suureks saades hakkan kirjutama. Elutee raputas mind sellelt teelt eemale, aga tänu oomenitele olen tagasi teel, kuid kindlasti mitte kohal,“ selgitab autor. Ta tunneb hinges, et peab rohkem lugusid kirjutama. „Olen kirjutanud peaasjalikult enesearengust ja turundusest. Lugude vestmine oli mul meelest läinud, kuniks kohtasin järgmist oomenit,“ tõdeb naine.

Kati toob inspiratsiooni osas kohe näite, kus ta kirjeldab kohtumist enda iidoliga: „Lõpetasime Pariisi raamatukogus abikaasaga turundusraamatut ja siis see juhtus. Kohtasin teda - enda iidolit. Saal jäi vaikseks, inimesed haihtusid. Aeg jäi seisma. Seal ta oli, enda värvilise kimono, krussis lokkide ja kelmika naeratusega. See hetk oli põgus - ta kõndis edasi ning ma ei tõusnud, ei läinud talle järgi. Ma tardusin. Mulle piisas sellest hetkest, et kogu edasine tee meelde tuleks– ma pean andma välja need lood, mis seisavad sahtlis tolmukorra all.  Ja tema, Margaret Atwood, oli minu oomen. Maailma kõige romantilisemas raamatukogus. Sellised hetked ongi inspiratsioon.“ Naise sõnul on inspiratsioon oomen – märk, mis juhib sind tagasi sinna, kus sa oma eluteel olema pead. See on äratundmine, see on meeldetuletus selle kohta, kes sa tegelikult oled. 

Mida teha, kui inspiratsiooni pole ning seisame lihtsalt paigal?

„Peab aru saama, miks me paigal seisame ja reeglina on selleks vastuseks alati teised inimesed meie ümber,“ vastab autor. Ta meenutab ühte Jüri Viikbergi anekdoot: „Kolm katelt on põrgus, ühes juudid, teises venelased, kolmandas eestlased. Juutide katla juures on kõva valve, sest nii kui üks välja pääseb, siis aitab ka teised välja. Venelaste katla juures on valve väga väike, lausa sümboolne. Venelased on ju mugavad, laisad ja armastavad sooja kohta. Eestlaste katla juures pole valvet üldse. Miks? Pole vaja. Kohe kui üks hakkab välja ronima, nii omad mehed kisuvad sisse tagasi.“

Kati nendib, et enda isiklike kogemuste põhjal võib ta selle anekdoodiga nõustuda. „Oleme üks parajalt rusutud rahvas. Sööme üksteise närve, unistusi ja saavutusi. Aus vastus on see, et peame leidma enda kõrvale inimesed, kes meid katlast välja aitavad. Tihti olen leidnud need inimesed maailmas ringi rännates, teistest paikadest. Õnneks korraldatakse üritusi nagu inspiratsioonifestival, kus leiab need inimesed ilma, et peaks Eestist ära sõitma.“

Enda inspiratsiooni ja teadmisi ammutab enesejuhtimise koolitaja pikkadest autosõitudest oma abikaasa Teet Torimiga. „Räägime maast, ilmast, kosmosest, simulatsioonist, kus elame ja kuidas sellest teadlikult välja murda. Kõigest, mis avardab seda pisikest maailma , kus me kõik ringiratast elame,“ toob Kati välja. Eraldi mainib ta ka  juhuslikke kohtumisi täiesti võõraste inimestega. „Ei eksisteeri nimesid, ametinimetusi, saavutusi või olmet – ainult jagatud unistused ja lõputud filosofeerimised! Nii minnakse laiali, kunagi enam kohtumata. Aga vestlus, mis pani aluse uutele ideedele, suuremale julgusele ja palju sügavamale eneseusule, jääb südamesse,“ lisab ta.

Work hard, play harder

Täisväärtuslik elu on Kati sõnul selline, kus on võimalik iga antud elu elada maksimaalselt. Tööd tehes tuleks veenduda, et see looks maailmas rohkem head kui halba.

„Meil on abikaasaga ühine elumoto. Olete kindlasti kuulnud väljendit – work hard, play hard. Oleme seda tuuninud. Meie motoks on work hard, play harder,“ ütleb ta.

Seigelda ja mängida! Kati sõnul kiputakse seiklusi unustama, tuues põhjuseks lapsed ja kohustused. „Meil on ka kahepeale kokku neli last. Lisaks kaks karvast tiibeti mastifit. Metsatalu ehitamine ja elu linnas. Aga meie seilame kõik koos. „Jah, järgmine elu tuleb ka, aga mitte enam sellisel kujul, siis on juba uued inimesed ja uued olukorrad.“

Kvaliteetaega veedab Kati maailmas ringi reisides, abikaasaga elu nautides, lastega lollitades ja omasugustega Thule Lee lõõgastuslaagris nõidudes. Lisaks ka podcast’e kuulates aiatöid tehes, aga ka veinipokaali kõrval täiesti jaburaid tõsielusarju vaadates.

Inspiratsioonifestivalilt võid leida enda oomeni!

Kati ütleb, et kui käime igapäevaselt samu tuttavaid radu, siis ei juhtu midagi. Seetõttu peab ta ka vajalikuks ja oluliseks käia sündmustel nagu seda on Inspiratsioonifestival. „Kui avame silmad ja scrollime sotsiaalmeediat, et näha kuhu BSH ja Kristina Pärtelpoja avalik draama nüüd jõudnud on, siis laseme end jälle tagasi katlasse tõmmata. Inspiratsioonifestivali laval on inimesed, kes loovad oma elu teadlikult ja nad jagavad sinuga enda edu ja õnne suurimaid saladusi – mine tea, ehk leiad sealt enda oomeni! Sa pead lihtsalt valiku tegema ja seal kohal olema,“ jagab naine mõtteid.

Katil on Inspiratsioonifestivalil osalemiseks väga kindel põhjus - enesearengus on liiga vähe huumorit! „See on nii kuradima tõsine! Olen laval enda sõbranna ja partneri Liina Pulgesega. Meie etteaste „Täiuslikud naised“ on täis piinlikke eneseotsingute läbikukkumisi, nalja ja kergust, et meelde tuletada, et elu, areng ja õppetunnid peaksid olema palju lõbusamad, palju kergemad,“ ütleb turundaja ja teadliku enesejuhtimise koolitaja lõpetuseks.  

Kati igapäevaseid tegemisi saab jälgida tema instagrammi kontolt (https://www.instagram.com/kati.torim/)  ja kui soovi rohkem tema mõtteid lugeda, siis avaldab ta neid iganädalaselt enda Facebooki autorilehel (https://www.facebook.com/autorkatitorim )