Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS TEHA aiatööd nii, et õhtu valutava seljaga ei mööduks?  

Priit Kõrve
Priit Kõrve — FOTO: Karen Härms

Kevadine ilm ja algav aiahooaeg kutsub aiasõpru hoovidesse toimetama. Liiga hoogsalt aiatöödega pihta hakates võib aga end vigastada ja lõpetada aiatööpäeva valutava seljaga.
Manuaalterapeut/kiropraktik Priit Kõrve annab nõu, kuidas pärast pikka talve aiatöödega alustades oma kehatervist hoida, nii et ka järgmine päev oleks rõõm aias toimetama hakata.

Tähelepanelikud peavad olema aiandushuvilised, kellel varasemalt kaebusi

Kõrve ütleb, et peab endale aru andma, et iga tegevus, mida me pole harjunud tegema või teeme väga palju järjest, võib tekitada ebameeldivaid aistinguid.

„Harjumatu tegevuse tagajärjel, sarnaselt esimese treeningu puhul üle pika aja, võib tekkida paaripäevane lihaste valulikkus. Seda lihtsama variandi puhul,“ kirjeldab Kõrve. Sellisel puhul soovitab ta venitusi, sauna, kerget treeningut mõnel järgneval päeval (näiteks ujumine või kepikõnd) ja paari massaažisessiooni ühe-kahe päevase pausiga. Sellised tegevused leevendavad valulikkust lihastes ja kiirendavad taastumist ka harjumatu aiatöö järel.

Teravama või ägedama valulikkuse puhul, näiteks raskusi tõstes „kiilub selg kinni“, soovitab Kõrve esmalt panna peale külma. „Nii nagu värske trauma korral ikka! Vajadusel võib hankida käsimüügist valuvaigistit või põletiku ravimit, näiteks jahutavad ja põletiku leevendavad geelid,“ soovitab ta.

Kui valulikus ei taandu, siis tuleks konsulteerida arsti, manuaalterapeudi, kiropraktiku või füsioterapeudiga. Seda eriti juhul, kui on juba varem esinenud ägedaid probleeme antud piirkonnas.

Kiropraktiku nõuanded aias ohutuks toimetamiseks

„Aiatöödega saab tavaliselt kõige rohkem pihta alaselg. Samas võib tekkida ka probleeme kaelal, harvemini rindkere piirkonnas,“ selgitab Kõrve.

Nii mõnigi inimene ütleb, et ah tuul tõmbas läbi. Tegelikult tühja kohapealt tuul läbi ei tõmba. Sellisel juhul on tavaliselt mingi probleemi alge juba olemas, näiteks kerge põletik. Tuuletõmbus soodustab siis ägestumist. „Tuleks kindlasti võimalikult kiirelt pöörduda manuaalterapeudi/kiropraktiku või arsti poole – mida kiiremini õiget ravi saada seda kiiremini probleem möödub,“ soovitab Kõrve.

Erinevalt hea sisustusega kontorist, ei saa me aiatöid tehes paraku alati valida ergonoomiliselt häid asendeid nagu hästi sisustatud kontoris. Mida siis teha?

„Enne aiatöid tuleks nii nagu sporti tehes, läbi viia esmalt kerge lihaste soojendus ja pärast venitused. Üldiselt kehtib ühe tunni reegel - iga tunni tagant 10-15 minutit pausi, asendi vahetamist või teha järgmine tund teist laadi aiatööd,“ selgitab Kõrve, et aiatööde puhul tuleb toimida samamoodi nagu lihastreeningute puhul.

„Pausi ajal peaks tegema natuke venitusi ja kergeid lõõgastavaid võimlemisharjutusi, rõhuga sundasendis ülekoormatud piirkonnale,“ lisab ta.

Paljud on näinud pilte maasikakorjajatest, kes on kõhuli asendis mõne raamistiku peal  ja mitte otse maapinnal. Suurema rohimise jaoks soovitab Kõrve mõelda sarnasele variandile. „Kaevates ja rehitsedes tuleks vahetada pooli. See on alguses küll harjumatu, kuid ühtlustab koormust paremale ja vasakule kehapoolele. Üks-kaks päeva võib esineda ebamugavust aga edasi on juba lihtsam ja väsime vähem,“ jagab ta täiendavaid nippe.