Reklaam sulgub sekundi pärast

KUULA! Star FM saatejuhid kommenteerivad: miks minna helirännakusse?

Star FM meeskond Helirännakul
Star FM meeskond Helirännakul — FOTO: Jane Vogt

Andres Puusepp, Jürgen Pärnsalu ja Pille Minev läksid pärast Star FM hommikuprogrammi 1,5 tunniks helirännakusse Tervendavate helide keskusesse Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradovi käe alla. Milline oli mõju?

Pille ütles, et tavaliselt sööb ta pärast tööpäeva kõhu täis ja läheb magama. Aga pärast helirännakut oli ta kummaliselt puhanud. Andres kinnitas, et tal oli sama - tavaliselt tuleb nokkimine peale, aga pärast helirännakut seda ei olnud. Jürgeni sõnul on eriti hea, et lõikad end muust maailmast 1,5 tunniks totaalselt ära. Pole telefoni, Instagrami, TikToki ega midagi. See on juba suur boonus! Kui muud sealt ei saa, saad ajupuhkuse.

Mis on helirännak?

Helirännakus kasutatakse heli ja muusikat psühholoogilise, emotsionaalse või füüsilise tervenemise edendamiseks. Helirännakus on valdkonnad, kus kasutatakse teatud sagedustega aparaate, aga on ka sellised, kus mängitakse erinevatele sagedustele häälestatud pille. Nende sagedused, vibratsioonid ja harmooniline kõla mõjub nii füüsilisel, rakutasandil, kui ka psühholoogilise seisundi tasakaalustamisel.

Rännak keset argipäeva viib nii ilusamatesse kui raskematesse kohtadesse

Andres Puusepp tõdes, et tema oli pigem skeptiline. Tegu oli aga nii laheda kogemusega, et saatejuht lubas ühel hetkel sinna viia ka oma skeptikutest sõbrad. „Küsime sõprade seanssi, oleme 1,5 tundi madratsitel pikali ja kuulame ilusat muusikat,“ rääkis ta.

Andresele meeldis rännakus muusikat kuulata ja mees tabas end ka rännakult – ta kirjeldab, et oli soe tunne ja hetkeks oli ta justkui reisil. 

Jürgen Pärnsalu ütles, et kogu aeg ka ilus ei olnud. Näiteks kui gong hakkas valjult kõmisema. „Heli läks kõrvulukustavalt valjuks, kogu aeg ootasin, millal tuleb vabastav kõll ja saame minna rändama meloodilist teed pidi. See on nagu elugi – on raskemad hetked ja siis tuleb vabastav moment. Siis läheb jälle kõik helgeks, siis jälle raskem hetk,“ jagas ta oma muljeid.

Pille Minev ütles, et tema meditatsioone ja rännakuid pisut pelgab. Aga helirännak on selline, et saad ise suuresti otsustada, kas uneled armsalt või püüad kuskile rännata. Talle meeldisid ka põnevad pillid – oli pille nii Tiibetist kui eksootilisi pille. „Pikutad madratsil teki all, padi pea all. Õpetajad ütlesid, et kui sinus on mured või pahad emotsioonid, lase need välja, kui tahad,“ räägib ta rännakust.

Jürgen ütles, et tema viimast teha ei oska. „Öeldakse, et otsi enda seest koht üles, mis tahad, et saaks rohkem tähelepanu ja vabasta halvad asjad. Mul jooksis juhe kokku, ma ei oska seda teha!“ kommenteeris ta.

Ta selgitas, et kui läheb rännakule, proovib ta end lõdvaks ja tühjaks lasta, mitte millelegi mõelda. Siiski lisas ta, et see on keeruline, sest ikka mõtled. Aga otsida endas asi, millest vabaneda – seda ta enda sõnul ei oska.

Siiski lisas Jürgen, et see ei tähenda, et tapoleks kuskil ära käinud. Ta käis 4-5 korral mikrounerännakul, kus juhtus igasuguseid huvitavaid asju. „Aga kas ma sellest oskan mingeid hulle järeldusi teha – et oota, huvitav, kui linnud lendasid, mida see tähendab. Mul puudub oskus seda sellisel viisil analüüsida,“ mõtiskles ta.

Helidel on inimestele erinev mõju

Andres leiab, et helirännak on miski, mida igaüks peab ise ära proovima. Seda edasi anda ei saagi. „Ma soovitan – käi seal ära ja vaata, mis tunded sinus tekivad. Denis ütles, et see on väga individuaalne. Inimestele mõjub see erinevalt. Kellel hakkab paha, kellel hakkab hea. Kes näeb ühtepidi asju, kes näeb teistpidi asju,“ soovitas ta proovida.

Jürgen tõi eredamalt välja hetke, kus sind viiakse helidega ebameeldivasse kohta, kus helid lähevad nii valjuks. Siis tuleb vabastav hetk. Kui see etapp saab läbi ja algab teine pill, mis meenutab vihmasabinat, saad aru, et need hetked on mõnusad. Saad vabanemist tunda, et keegi päästab su justkui ära. Tema jaoks oli huvitav, kui suur mõju erinevatel helidel meile on.