Reklaam sulgub sekundi pärast

Näonahk säravaks ja nooruslikuks: regulaarsed näojooga harjutused aitavad teha imesid

Mai-Liis Kivistik, foto Helen Tulp
Helen Tulp — FOTO: Mai-Liis Kivistik

Loodusterapeut ja näojooga õpetaja Mai-Liis Kivistiku sõnul on näojooga efektiivne viis muuta näonahk säravamaks ja nooruslikumaks, kuna see aitab võidelda lihaste toonuse kaotuse ja ülepinge vastu. “Regulaarsed näojooga harjutused aitavad teha "imesid", parandades mitte ainult näo väljanägemist, vaid aidates ka lihasliikumatuse probleeme leevendada, nägemist korrigeerida ning diktsiooni parandada,” lausub ta. Mai-Liis selgitab, millest näojooga koosneb, miks on näo treenimine oluline ja jagab lihtsat harjutust, mida igaüks proovida saab.

Näojooga on investeering tervisesse ja enesetundesse

Mai-Liis selgitab, et näoharjutused on suunatud spetsiifilistele lihasrühmadele, stimuleerides nende aktiivsust ja taastades nende elastsuse. Näojooga mängib olulist rolli näo toetamisel, eriti kui mõned näolihased on vigastuse või näiteks Parkinsoni tõve tõttu hangunud. Olukorras, kus lihased võivad olla vigastuse või neuroloogiliste häirete tõttu mõjutatud, muutub liikuvuse säilitamine või taastamine oluliseks väljakutseks. “Näoharjutused pakuvad loomulikku ja mitteinvasiivset lähenemisviisi nende murede lahendamiseks,” lausub ta ja lisab, et ka silmalihaste harjutused on tõhus viis toetada ja parandada nägemist, luues tasakaalu ning tugevdades olulisi lihaseid silma ümbruses. Mai-Liis tõdeb, et meie kaasaegne kontorikeskne elustiil, mis hõlmab pikaajalist ekraanide ees istumist ja piiratud silmade liikumist, põhjustab silmalihaste nõrgenemist ja liigset pinget, mis omakorda mõjutab nägemist. “Näojooga pakub lihtsaid harjutusi, mis on suunatud silmalihaste tugevdamisele ning aitavad parandada fookust, silmade koordinatsiooni ja vereringet silma piirkonnas. Silmalihaste harjutused on taskukohane ja lihtne viis panustada oma nägemise tervisesse ning säilitada silmade heaolu igapäevaste väljakutsete keskel. Ära unusta, et näojoogaga alustamiseks ei ole keegi liiga noor või vana, ning see sobib kõigile sõltumata soost. See on investeering mitte ainult välimusse, vaid ka tervisesse ja enesetundesse.”

Millest koosneb näojooga?

Mõned kortsud tulevad Mai-Liisi sõnul vanusega. Mõned tulevad aga seetõttu, et me pingutame automaatselt näolihaseid, näiteks silmade või suu ümbruse lihaseid. “Võid olla üllatunud, kui palju pingeid inimene oma näos ja kaelas päeva jooksul hoiab. Näojooga õpetab neid lihaseid teadlikumalt kasutama, et saaks neid igal soovitud ajal lõdvestada,” selgitab ta.

Näojooga koosneb neljast osast:

  • lihaste treenimine,
  • pinge lõdvestamine,
  • kehahoid,
  • harjumuste mõju.

Mida on vaja näojooga tegemiseks?

Mai-Liis räägib, et erinevalt ülehinnatud protseduuridest ei maksa näojooga midagi. Ta selgitab, et selleks kulub kogu päeva jooksul vaid 10 minutit. “Arvestades, milline ajakulu on käia erinevates hooldustes või soetada kalleid kreeme, tundub peaaegu rumal mitte näojoogat proovida. Näojooga on mõeldud ka meelt stressist vabastama ning toimima liikuva meditatsioonina,” lausub Mai-Liis ja lisab, et näojooga on tegelikult üsna sarnane teiste joogastiilidega – toniseerid lihaseid, paneb vereringluse paremini tööle ning samal ajal ka mediteerid ning hingad sügavalt. “Ja täpselt nagu joogaski, võib kuluda veidi harjutamist, enne kui asenditest lõpuni aru saad.”

Järjepidev treenimine on oluline

Mai-Liis, kes korraldab koos personaaltreener Janika Koch-Mäega väljakutset „Igavese nooruse väljakutse: 8 nädalat uue minani“ tõdeb, et näojooga puhul on oluline regulaarne ja järjepidev treenimine. Soovitatav on alustada päevast 5-10 minutit ja jätkata seda vähemalt 3 kuud. Ta leiab, et enne treeningut võiks kindlasti teha näost pildid ning jätkata regulaarsete fotode tegemist, mis võimaldab jälgida arengut.

Mai-Liis toob välja ka konkreetsemad tulemused:

  • 1 nädala järel: näonahk on pingul ja võid märgata naha kvaliteedi paranemist.
  • 1 kuu järel: regulaarse näojoogaga tegelemisel võid oodata, et väiksemad peened jooned vähenevad ning nahk sära ilusa jume poolest.
  • 6 kuu järel: pideva näojooga 6 või enam kuu jooksul näed, kuidas näonahk on täielikult pingul, peened jooned on vähenenud, silmaalused kotid on väiksemad ning jooned võivad väheneda kuni 80%. See on märkimisväärne muutus naha elastsuses ja üldises jumestuses.

“Iga inimese tulemuste saamine erineb, sest me oleme mõjutatud oma sidekoe elastsusest ja geneetikast,” lausub Mai-Liis.

Nii nagu treenime oma keha, et püsida vormis, on oluline töötada ka oma näolihaste kallal

Dieedil ja treeningul on Mai-Liisi sõnul tohutu mõju meie välimusele. Nii nagu me treenime oma keha, et püsida vormis, on oluline töötada ka oma näolihaste kallal. “Näojooga regulaarne praktiseerimine aitab tõestatult vananemise vastu, parandab naha struktuuri, kvaliteeti ja hoiab ära selle lõtvumise. Näojooga on jada erinevaid harjutusi, mis lubavad sinu näole teha seda, mida jooga suudab teha kere jaoks - lõdvestada ja toniseerida lihaseid,” selgitab ta ja lisab, et lihaste passiivsus muudab naha lõdvaks ja toob kaasa enneaegse vananemise. Kuna näo vananemine on osaliselt tingitud lihaste toonuse kadumisest, siis võib näojooga rutiinile pühendumisel muuta kogu nägu tugevamaks ja nooruslikumaks. 

Iseendale aega võtta ei ole patt

Mai-Liis toob välja, et kõigepealt on vaja mõista, et sina ise oled kõige olulisem inimene enda elus ning iseendale aega võtta ei ole luksus või patt. See on elu normaalne osa. Harjutusi tuleb hakata igapäevaselt praktiseerima vähemalt 5-10 minutit päevas. “Mida rohkem me haigutame, kissitame silmi või kortsutame kulmu, seda rohkem kortse aastatega koguneb. Kuigi see on elu loomulik osa, saab näojooga aidata aeglustada vananemise progresseerumist. Tihti ei mõelda sellele, et kortsud tekivad ka teatud näoilmeid sageli sooritades ehk harjumusest,” selgitab ta.

Lisaks tuleks Mai-Liisi sõnul harjutada end ümber selili magama, sest kõhuli/külili magamine on üks laastavamaid valesid harjumisi, mida me teeme. Pidev näo survestamine vastu patja, viib kiirema kortsude tekkeni ja võib tekitada suisa erinevaid nahaprobleeme. “Mõtle sellele, kuidas sinu nahk on pidevas kontaktis padjapinnaga ning kui see on surve all 7-8h ööpäevas, siis panustad oma harjumusega kortsude tekkesse või nende süvenemisse. Lisaks kortsudele võib näonahk muutuda vastuvõtlikumaks erinevatele ärritustele, kuna pidev hõõrdumine mõjutab naha loomulikku niiskustasakaalu,” räägib ta ja lisab, et on huvitav näha seda, kui inimene on maksnud kallist hinda oma täitesüstide protseduuri eest, siis ta kuulab ka rohkem juhiseid. “Pärast kosmeetilist botuliintoksiini süsimist öeldakse, et tuleb magada selili. Kõhuli või külili magamine võib põhjustada toksiini liikumist näo teistesse piirkondadesse. See võib põhjustada ebaühtlaseid tulemusi või isegi verevalumeid. Hambad ristis magatakse selili. Miks me siis ilma hirmuta selili magamist ei vali?”

Kõige lihtsam on siduda harjutused ära oma päeva rütmi

Mai-Liis tõdeb, et näojooga toimib kõigil, aga tulemuste nägemiseks peab ka ise tööd tegema. Igaüks peaks tema sõnul leidma endale sobiva viisi. Mõni teeb 30 minutit pikad seeriad 4x nädalas. Teine teeb ühte harjutust 10x päevas. Kolmas võtab 5 harjutust ja teeb neid terve kuu siis, kui meelde tuleb. Õiget või valet ei ole, oluline on see, et teed harjutusi regulaarselt. “Kõige lihtsam on siduda harjutused ära oma päeva rütmi. Näiteks teed hommikul kohvi ja samal ajal teed silmaharjutusi või ootad autos last trennist ja teed mõne põseharjutuse. Proovi põimida harjutused elu sisse, mitte ära otsi eraldi aega. Nii on kindel, et päriselt ka teed.”

Ta rõhutab, et siiski tuleks ära unustada imede otsimine. Ta võrdleb järjepidevat näojooga tegemist aasta alguses antud lubadusega end vormi viia – igaüks teab, et jaanuaris tuleb hakata rannavormiks valmistuma, sest siis on 6 kuud aega kaalust alla võtta. “On jabur mõelda, et meie nägu toimib kuidagi teisiti. Lihas on lihas ja vajab sagedasi lühikesi korduseid, et areng toimuks.”

Kui lümfiringe ei tööta, jäävad toksiinid kehasse kinni ja mõjutavad nii välimust kui ka tervist

Kogu näo turse (eriti hommikuti) on Mai-Liisi sõnul üks levinumaid probleeme, millega naised kokku puutuvad. Kui ärkad paistes, tähendab see, et lümfiringe ei tööta korralikult ja kõik toksiinid jäävad kehasse kinni, mõjutades nii sinu välimust kui ka tervist.Seega on ülitähtis hoida lümfivool sujuv. Kõige parem viis lümf liikuma saada on teha näoharjutusi või kasutada näorullikut. Veel enam, kui sul on lõualuu piirkonnas lihased pinges, siis ka see võib sinu lümfisõlmi blokeerida ja lümfivoolu takistada,” lausub ta ja lisab, et teine aspekt on see, et verevool paraneb ning ainuüksi see muudab meie tuhmi naha säravalt elavaks.

Lõpetuseks jagab Mai-Liis näojooga harjutust, mida soovitab kõigile.

Kogu näo toniseerija

  • Aseta mõlema käe välisküljed näo külgedele ja tõmba veidi kõrvade suunas, tunne kerget pinget põskedel.
  • Sulge silmad, kuid väldi kulmude kortsutamist.
  • Tõmba mõlemad põsed ja suunurgad sisse.
  • Püsi 10 sekundit (1 seeria).
  • Soorita 3 seeriat, iga seeria vahele tee puhkepaus.
  • Jälgi, et otsmik ei liigu kaasa.