Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: 5 NÕUANNET, kuidas targalt uut töökohta valida

Monika Kuzminan

pilt: Riina Vaikmaa

Vajadus karjäärimuutuse järele võib tuleneda mitmest asjaolust – näiteks kui sul on töökoht, millega päris rahul ei ole ja tahaks oma ellu muutusi.

Värbamisekspert Ketlin Kasak annab nõu, kuidas valida endale uus valdkond ning millised on konkreetsed sammud karjääri muutmisel. Kuula südamehäält Vaata ja jälgi iseennast - mis on see, mis paneb su silmad särama ja mida tehes kaob ajataju? Töövestlustel olen näinud palju selliseid inimesi, kes suhteliselt monotoonselt ja ilma erilise entusiasmita jagavad oma tööalaseid kogemusi, oskusi ja haridust ning kui küsin nende hobide kohta, siis tuleb neile energia sisse ning nad võivad lõpmatuseni põnevusega jutustada,” räägib kogenud värbamisspetsialist. “Mitmel korral olen kandidaadilt küsinud, et kas ta pole mõelnud hoopis hobi tööks muutmisele? Paljudel inimestel on hobid, mida saaks tegelikult ka tööks muuta. Sulle meeldib looduses uitada? Hakka tegema gruppidele loodusmatku. Meeldib käsitöö? Hakka neid müüma laiemale ringile. Oled küpsetamises tugev? Laienda oma mahte ning paku tooteid ka teistele. Loovalt lähenedes leiad rohkelt erinevaid võimalusi, mismoodi saaksid oma kirega tehtud hobist muuta põhitöö.” Kui sa oled aru saanud, mis on sinu kutsumus või mis on see, mis sulle väga meeldib, siis võta see teekond ette. Räägi oma plaanidest Kui oled otsustanud, et tahad oma elus teha muudatuse, soovitab Ketlin Kasak see läbi rääkida oma perekonnaga, usaldusisikutega või siis nende inimestega, kes on sulle lähedased, et nad oskaksid sind toetada. “Inimesed tegelikult tahavad aidata, kui nad teavad kuidas nad sind aidata saavad,” soovitab ta lähedastele selgitada, mis sul plaanis on. Viis nõuannet, kuidas targalt uut töökohta valida  “Kui pead hakkama uut eriala valima või oled hoopis kohas, kus seni tehtud töö sind enam ei paelu ning tahad uut valdkonda, siis enne tegutsemist tasub korra peatuda, mõtiskleda ja end analüüsida,” räägib Ketlin Kasak.
  • Mis sulle teha meeldib? Vaata oma hobisid, harrastusi ja tööväliseid tegevusi. Mis sulle meeldib? Mis on need tegevused, mida teed rõõmu ja naudinguga?
  • Vaata oma nooruspõlve - mis olid noorena need tegevused, mida võisid teha ilma kella vaatamata?
  • Küsi sõpradelt oma tugevuste kohta. Las su 3-5 lähemat sõpra ütlevad sulle, mis nende hinnangul on sinu tugevused, mida sa teed hästi ja mis tuleb sul suurepäraselt välja. Teiste tagasiside võib olla antud protsessis väga väärtuslik.
  • Käi erinevatel koolitustel enne, kui otsustad selle valdkonna kasuks elupöörde teha. Erialastel koolitustel, seminaridel ja konverentsidel käies näed, kas valdkond on su jaoks tõepoolest paeluv ning kas tunned end teistega sarnaselt.
  • Leia endale mentor. Leia inimene, kes on oma eluga juba seal, kuhu ka sina tahaksid jõuda ning tee talle ettepanek hakata oma mentoriks. Las ta räägib sulle oma teekonnast ja õpetab ka sind astuma selles suunas vajalikke samme.