NIPINURK: KUIDAS keerulistel aegadel töölainel toime tulla?

NIPINURK: KUIDAS keerulistel aegadel töölainel toime tulla?
pilt: Terje Atonen

Enesearengu teejuht ja nõustaja Tiit Trofimov rõhutab, et samamoodi nagu juht peab innustama oma meeskonda, peavad ka tiimikaaslased juhti motiveerima ja tunnustama, et ta ei kaotaks jõudu ja tahet raskes olukorras, mis praegu kogu maailmas valitseb.

”On väga oluline, et ka meeskonna- ja tiimikaaslased tunnustaks julgelt ja südamest juhti, tehes seda sama tihti, kui nad seda ise soovivad seda juhilt saada,” ütleb ta.

Jaga oma positiivseid tegemisi ka teistega

Trofimovi sõnul on praegusel keerulisel ajal hea, kui meeskonnaliikmed motiveerivad üksteist vaimsetelt just tööalaselt, et inimesed püsiksid vaimselt stabiilsetena. ”Oleks tore, kui meeskonnaliikmed jagaksid oma positiivseid tegemisi, mis ei olegi võibolla nii palju tööga seotud, vaid lihtsalt, kuidas nad hoiavad end tasakaalus – kogemused, taipamised, mõned head lugemised, see oleks positiivne motiveerimine. See motiveerib kõiki. Kui üks hakkab eeskuju näitama, siis ka teised tulevad järgi ja see on väga tervendav ja väestav.

Ei tohi unustada ka tunnustada, näiteks helistadagi ja tänada kolleegi või ülemust hea töö eest. ”On oluline tunnustada, kui keegi teeb midagi ägedalt, kiirelt või on sulle abiks. Muidugi tasub ka küsida, kas saad kuidagi aidata, kui sul selleks võimalus on. See võiks olla igas meeskonnas!” ütleb Trofimov.

Hingamisharjutused aitavad keskenduda

Kodukontoris töötamine võib olla vaimsele tervisele raske just neile, kes ei ole harjunud olema koduses keskkonnas tööl, kus on veel lisaks lapsed, abikaasa. See võib tekitada keskendumishäireid ja frustratsiooni.

Et keskenduda, soovitab Trofimov hingamisharjutusi. ”Paned parema ninapoole kinni, alustad vasakust ninapoolest sisse hingamist, loed viieni või kümneni, proovi kui pikalt sa saad sisse hingates lugeda. Seejärel paned kinni mõlemad ninapooled, loed jälle sama arvu, mis lugesid sisse hingates. Teed parema ninapoole lahti, hingad sellest välja, loed jälle viieni, hingad kohe paremast ninapoolest uuesti sisse, jälle mõlemad ninapooled kinni, loed viieni, lased vasaku ninapoole vabaks ja hingad välja,” juhendab ta.

Jääda tasub ka positiivseks – kodus töötamine annab võimaluse teha tööd oma keskkonnas, valida ise oma tempo, keegi ei käi sulle närvidele, et miks sa veel ei ole seda ära teinud, miks sul see on nii või naa tehtud. ”Oma tempos, oma keskkond, oma rahu – sealgi on midagi head,” julgustab Trofimov.

Tasub meelde jätta! 

  • Jagage omavahel positiivseid tegemisi, mis ei ole tööga seotud.
  • Tunnusta inimesi, näiteks helista ja täna kolleegi või ülemust hea töö eest.
  • Keskendumiseks kasuta hingamisharjutusi.
  • Tasub jääda positiivseks.

Sarnased artiklid