Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Mida on uut ilumaailmas? Dr Elo Kuum: inimesed eelistavad lõunapausi-protseduure

Monika Kuzmina

Karen Härms
Karen Härms

Laialdaste kogemustega dermatoloog dr Elo Kuum, kes teeb Health Clinicus botuliini- ja täitesüste ning paigaldab näoniite, käib end palju täiendamas välismaal. Ta sõnab, et viimastel aastatel on väga populaarsed just mittekirurgilised esteetilised protseduurid. “Inimesed eelistavad lõunapausi-protseduure, kus on kiirem taastumisaeg, mis on väiksemate riskidega ja odavamad,” põhjendab ta, et tänapäeval kergesti kirurgi noa alla minna ei soovita.

Botoxit ja täitesüste on muidugi raske troonilt tõugata

Dr Kuum räägib, et Covidi-ajastul on suurema tähtsuse omandanud näo ülemise kolmandiku korrigeerimine – silmaümbrus, otsmik.

Viimased 10 aastat on juhtival kohal muidugi Botox ja täitesüstid, mida on raske troonilt tõugata. Küll aga on hakatud kasutama väiksemaid Botoxi doose, eriti silmaümbruspiirkonnas, et säilitada loomulikku miimikat – ebaloomulikud tulemused on out, pigem eelistavad inimesed välja näha sellised nagu poleks kunagi ilukliinikus käinudki.

Viimasel ajal on hakanud tekkima täitmisel trend lifting’u suunal – kõigepealt tõsta ja seejärel täita.

Näo tõstmine muudab seda nooruslikumaks

Dr Kuum selgitab, et nooruses on näol V-kuju, vananedes hakkab aga gravitatsiooni mõjul kolmnurk ümber pöörduma ning nägu läheb alt laiemaks.

Tihti arvatakse, et täitesüstid aitavad nägu tõsta, aga tegelikult need vaid täidavad ja kujundavad kontuuri. “Kui tahetaks nendega tõsta, peaks end õhupalliks süstima ja seda ometigi keegi ei taha,” põhjendab dr Kuum.

Seetõttu on viimasel ajal väga (trendikas) suundumus kasutada hoopis näoniite, mis aitavad nägu tõsta ja esialgset V-kuju taastada. Näoniidid vähendavad raskust näo alumises piirkonnas ja tõstavad ülespoole kogu nägu, ka põsepiirkonda, parandavad silmaalust piirkonda, põsekontuuri, vähendavad vagusid, nendega saab tõsta ka kulmusid ja korrigeerida nende kuju ning pinguldada kaelanahka.

Näoniitide kasuks räägib ka see, et nendega jääb tulemus loomulik ning üldiselt liialdamise riski nagu võib tekkida ilusüstidega, ei ole.

Ka on niidid oma olemuselt ohutud, sest liiguvad nahaaluses rasvkoes, kus on vähe elutähtsaid struktuure.

“Arst peab muidugi tundma väga hästi anatoomiat, et vältida riskipiirkondi. Pärast protseduuri võib esineda teataval määral turset, harva mõni verevalum, aga need lahenevad üldjuhul ühe või maksimaalselt kahe nädalaga. Üldiselt võib öelda, et tegemist on väga kiire taastumisajaga protseduuriga,” kirjeldab dr Kuum.

Väheinvasiivsed protseduurid on võidukäigul

Dr Kuum selgitab, milline see protseduur välja näeb – esmalt tuimestatakse nahk ja tehakse naha peale väike nõelaauk ning viiakse niidid naha sisse või alla. Laias laastus jaotatakse niidid kaheks – siledad ja ogalised. Siledad ehk mesoniidid pannakse naha sisse võrgustikukujuliselt ja eelkõige lõdvema nahaga piirkonda nagu näiteks põskedesse, silmaalustesse, kaelale. Eesmärk on stimuleerida kollageeni sünteesi selles piirkonnas. Ogalised niidid on aga tugevad niidid, mis pannakse naha alla. “Nagu nimigi ütleb, on neil küljes ogad, mis on justkui takjad, mis haaravad end kudede külge ja tõmbavad koed efektiivselt üles,” räägib dr Kuum.

Protseduur kestab keskmiselt pool tundi kuni 45 minutit ja pärast seda saab igapäevaelu jätkata. Esimene tulemus on näha kohe, aga paraneb veelgi 3-4 kuu jooksul.

Siiski ei ole tulemus igavene ning gravitatsioonijõud mõjub ka pärast niitide paigaldamist. Dr Kuum tõdeb, et millal protseduuri korrata, on väga individuaalne ja sõltub niitide tüübist, paigaldamise tehnoloogiast ja patsiendi enda nahakvaliteedist ja elustiilist, aga üldiselt peab niite korra aastas uuendama.