NIPINURK: MIDA TEHA, kui lähedasel on depressioon?

NIPINURK: MIDA TEHA, kui lähedasel on depressioon?
pilt: erakogu

Brandon Baysi loodud rännakumeetod on tehnika, mille abil saab tervendada oma keha ja vaimu.

Tänaseks on see meetod laialt levinud kogu maailmas ning sellest on abi saanud tuhanded inimesed.

Raamatus ”Valguse tunneli lõpus” kirjutavad Kevin Billetti ja Brandon Bays läbipõlemisest ja depressiooni tõelistest põhjustest. Kuidas depressiooni ära tunda, mida selle keerulise seisundi puhul ette võtta ja kuidas sellest vabaneda? Kuidas aidata ja mida teha, kui depressiooni aga tabab sinu lähedast inimest?

Siin on Brandon Baysi nõuanded:

Mida teha, kui kellelgi lähedastest on depressioon? 

Meelitage ta rääkima. Igasugune positiivne suhtumine on hea, samuti enese avamine ja teineteisemõistmisele jõudmine ning emotsionaalne jagamine. Raamatu autoreid šokeerib, et depressioonist rääkimine on ikka veel tabu, nagu oleks häbiasi tunnistada, et oled depressioonis või üldse seda sõnagi mainid. Rääkige sellest avalikult; ainult sel moel saate purustada need piiravad arusaamad ja teha midagi head.

Andke märku, et ta ei ole üksi 

Andke sellele inimesel märku, et ta ei ole selles olukorras üksinda. Paljud inimesed maailmas on mingil eluperioodil teatud määral depressioonis. Rääkige kaastundlikult ja õrnalt ning andke teada, et abi on olemas, ja et paljud inimesed on abi saanud erinevatest tehnikatest ja teraapiatest.

Ärge pakkuge välja käibetõdesid  

Ärge pakkuge välja käibetõdesid. Isegi kui teie kavatsused on parimad, siis sellised fraasid nagu ”Hoia oma pea püsti”, ”Võta end kokku” või ”Mõtle millelegi positiivsele” ei aita. Kui inimene on depressioonis, siis tal on väga raske või peaaegu võimatu selliseid asju teha – depressiooniseisund lihtsalt on selline, et need asjad ei õnnestu. Ja survestamine või ergutamine, et teine sellest ”välja hüppaks” võib anda hoopis vastupidise tulemuse. Selle asemel püüdke olla hea kuulaja ja küsida leebeid küsimusi, et anda inimesele võimalus seletada seda, mida ta tunneb ja läbi elab. Kuulake avatult, kuid ärge laske end kaasa tõmmata nendesse negatiivsetesse lugudesse. Lähtuge rääkides inimesest endast, mitte tema käitumismustrist või depressioonimustrist. Pidage meeles, et inimene ei ole see muster, ta lihtsalt elab praegu neid asju läbi.

Julgustage arsti juurde minema 

Kiired lahendused toimivad harva. Tegutsema asumine, treeningutega alustamine või mingid muud tegevused võivad ju näida justkui depressiooni vastand, ja need võivad ajutiselt isegi tuju tõsta, kuid nende efekt jääb siiski lühiajaliseks. Kui kahtlustate, et kellelgi teie lähedastest on depressioon, siis julgustage teda arsti juurde minema, et tema seisundit diagnoosiks professionaal. See on sageli esimene samm, mis aitab inimesel oma olukorda tunnistada ja siis abi otsima asuda.

Inimene peab ise valmis olema 

Pidage meeles, et teie ei saa kedagi tervendada ega korda teha. Teise inimese survestamine või nõudmine, et ta teeks seda, mis on teie arvates talle hea, ei anna sageli soovitud tulemusi. Pigem võib see tekitada vastupanu, kangekaelsust, tõrksust või jonnakust, mis harva annab positiivseid tulemusi. Igasuguse personaalse muutuse taga peab olema selle isiku enda otsus proovida mõnda uut tehnikat või teraapiat.

Sarnased artiklid