Reklaam sulgub sekundi pärast

Ülekaal ei vähene? Ära pelga pöörduda arsti poole

Dr Martin Adamson
Dr Martin Adamson — FOTO: Karen Härms

Kaalulangetamine on sageli keerukam kui lihtsalt vähem söömine ja rohkem liikumine. Paljud inimesed võitlevad kaalu kaotamisega, proovides erinevaid dieete ja treeningkavasid, kuid tulemused ei pruugi alati olla piisavad või püsivad. Health Clinicu Kaalulangetuskliiniku kogenud bariaatriakirurg dr Martin Adamson on oma töös näinud, et suure kehakaalu puhul alla võtta võib olla väga keeruline. Selleks peab olema järjepidev ning omama suurt tahtejõudu. Kui omal käel kaalu langetamine ei õnnestu, julgustab ta pöörduma professionaalide poole.

Ühte ja ainsat kaalulangetusviisi ei ole – iga patsient on individuaalne

Ülekaalu vähendamiseks tasub arsti sõnul kindlasti proovida enne omal käel. Kui see ei õnnestu ja ülekaal tekitab terviseprobleeme, tasub julgelt pöörduda arsti poole.

Dr Adamson selgitab, et milline kaalulangetusviis valida, on väga individuaalne ning selgub patsiendiga suheldes. Tehakse ülekaalu audit ning nõustamine. Vestluse käigus täpsustatakse, millal patsienti ülekaal tekkis, mis täpsemalt kehakaalu juures häirib ja millised võimalikud probleemid on sellega seoses juba tekkinud. Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja, mis raviviis võiks patsiendile kõige paremini sobida.

„Lahenduse valimisel lähtume patsiendi KMI-st, kaasuvatest haigustest ja patsiendi enda eelistustest,“ kirjeldab dr Adamson protsessi. Ta tõdeb ka, et suur hulk patsiente välistavad enda jaoks agressiivse rasvtõve ravi ning keelduvad operatsioonist. Neile on tänapäeval võimalik läheneda konservatiivse ehk medikamentoosse raviga.

Madalama kehakaalunumbri juures on soovitud tulemus sageli saavutatav ka ilma operatsioonita, kuid on patsiente, kellel on kõrgem kehamassiindeks ja vastavalt probleemide kirjeldusele ei pruugi medikamentoosne ravi osutuda efektiivseks.

„Kui patsient on otsustanud, et soovib esimese lahendusena mittekirurgilist sekkumist, siis tema soovi me aktsepteerime, kuna on näiteid, kus ka kõrge KMI juures saavutatakse ravimitega hea tulemus,“ toob dr Adamson välja.

Medikamentoosse ravi puhul on miinuseks eripära, et täna ei  ole kindlalt teada, kaua ravikuur peaks kestma. „Teeme aastase kuuri, aga võttes arvesse patsiendi tervisenäitajaid, võib olla vaja ravikuurie mõistliku intervalliga korrata,“ ütleb arst.

Ülekaaluga tuleb vahel külastada ka teisi spetsialiste, mitte ainult arste

Health Clinicu Kaalulangetuskliiniku konsultant füsioterapeut Reio Vilipuu toob välja, et ülekaalulistel patsientidel esineb tihti hingamisraskust: ülekaalulisus võib põhjustada vähenenud hingamismahtu raskendades hingamist, tekitades uneapnoed ja ülekaalulisusest tingitud hüpoventilatsiooni, mis põhjustavad inimestele just päevast väsimust.

„Ülekaalulisi jalgade valuga patsiente tuleb aeg-ajalt ette, sest arvatakse, et jalgade valu põhjuseks on seljaprobleemid. Erinevaid teste tehes tuleb tavaliselt välja, et seljaprobleeme on, aga otseselt pole jalaprobleemid alguse saanud seljast vaid ülekaalust “ toob ta välja.

Ülekaaluga kaasneb suurenenud koormus südamele ja sellest tulenevad alajäsemete tursed, veenilaiendid ning kombinatsioonis 2. tüüpi diabeediga ka jalgade haavandid. Tursetega patsiente nähakse kliinikus iga päev. Vilipuu annab nõu, et kõrgest vererõhust tulenevate tursete puhul on oluline võtta kindlasti vererõhku kontrolli all hoidvaid ravimeid, lisaks kanda meditsiinilisi kompressioonravi põlvikuid või sukkasid, käia lümfiteraapias.

„Kõike eelnevat kokku võttes seisame me esimese dilemma ees. Tursete ja veenilaiendite ning jalgade haavandite korral peaks kandma meditsiinilisi kompressioonravi sukki, mis aitavad lümfiturset vähendada ning kiirendavad haavandite kinnikasvamist. Kui patsient on aga ülekaaluline, tal esineb tugev hingeldus, südamepuudulikkus ja arteroskleroos, siis kohe sukka ei saa soovitada, sest sukaga võib hoopis arterites verevoolu takistada ning põhjustada gangreeni. Seega on vajalik neil ABI (Ankle-Brachial Indeksi) mõõtmine, mis näitab arterite seisukorda. Kui see näitaja on korras, siis saame aidata lümfiteraapia ja kompressioonravi sukkadega,“ räägib ta.

Vilipuu sõnul on mitmeid võimalusi, kuidas ülekaaluliste kaebusi leevendada. Tuleks minna tagasi n-ö käidud teed pidi. „See on raske ja kindlasti psühholoogiliselt koormav, sest distsipliin on kõige alus. Abi ei saa kellelegi peale sundida, kui seda ei taheta vastu võtta. Tegelikult on ülekaal ka kriitiline, sest ühel hetkel pole ühtegi tööriista, millega abistada,“ ütleb ta.

Miks pöörduda ülekaaluga professionaalide poole?

  • Individuaalne lähenemine. Professionaalid, nagu toitumisnõustajad, arstid või füsioterapeudid, pakuvad personaalset lähenemist, mis on kohandatud vastavalt inimese tervislikule seisundile, elustiilile ja eesmärkidele. See individuaalne lähenemine tagab, et dieet ja füüsiline aktiivsus on jätkusuutlikud ja tõhusad just konkreetsele inimesele.
  • Teaduspõhised nõuanded. Spetsialistid kasutavad oma soovituste andmisel kõige värskemaid teaduspõhiseid teadmisi ja uuringuid. See tähendab, et nende nõuanded ja soovitused on tõestatud tõhususe ja ohutusega.
  • Motiveerimine ja vastutus. Professionaalid aitavad säilitada motivatsiooni ja pakuvad regulaarset tagasisidet, mis aitab inimestel püsida rajal. Lisaks loob professionaaliga töötamine ühise vastutuse ja kohusetunde, mis võib olla oluline edu saavutamiseks.
  • Takistuste ületamine. Kaalulangetamise teekonnal esineb sageli takistusi ja väljakutseid. Professionaalid oskavad aidata nende takistustega toime tulla ja pakkuda strateegiaid, kuidas raskustest üle saada.
  • Terviklik lähenemine. Kaalulangetamine ei seisne ainult toitumises ja treeningus; see hõlmab ka psühholoogilisi aspekte. Professionaalid, nagu psühholoogid või toitumisnõustajad, aitavad tegeleda emotsionaalse söömise, enesehinnangu ja teiste psühholoogiliste teguritega, mis võivad kaalulangetamist mõjutada.
  • Pikaajaline edu. Professionaalide abiga saavutatud tulemused on sageli jätkusuutlikumad, kuna spetsialistid õpetavad tervislikke harjumusi ja elustiili muutusi, mitte ei keskendu lühiajalistele dieetidele või kiiretele lahendustele.