Isa – tütre esimene meessuhe

Isa – tütre esimene meessuhe

Öeldakse, et isad ootavad poisse, aga armastavad tütreid. On see nii või mitte? Üks on aga kindel, isal on tütre elus määratu suur osa.  

Öeldakse, et isad ootavad poisse, aga armastavad tütreid. On see nii või mitte? Üks on aga kindel, isal on tütre elus määratu suur osa.

Tütre isaks saamine muudab mehe hellemaks ja kannatlikumaks. Temas toimuvad muutused, mis teda ennastki üllatavad. Nende tugevus ja jõulisus muutub pehmemaks, kuna tütred tunduvad õrnemad ja hellemad ning toovad meestes esile nende õrnad jooned.

Tütreid tuleb armastada ja hellitada, hinnata ja väärtustada, märgata, tunda neist rõõmu ning imetleda. Kui tütred tunnevad, et nad on kaitstud, võimekad ja suutelised, nende vaateid võetakse arvesse ja neile võimaldatakse arendada oma andeid, siis kasvavad neist sisemiselt tugevad inimesed.

Isa peab õppima väikese tüdrukuga toime tulema. Kui ta jääb tütrega kahekesi, õpib isa patsipunumise ja vahel ka näputöö tegemise ära. Ta saab tütre kasvatamisega endalegi üllatuslikult hästi hakkama. Ta hakkab jõudma lähemale naiselikkuse müsteeriumile. Tütre olemine muutub kalliks ja väärtuslikuks, ei mõeldagi enam, et see on minu laps, vaid tütar. Tütre olemusega harjub isa nii ära, et ei tahagi sellele mõelda, et ükskord peab temast loobuma. Säärast meest ei ole veel sündinudki, kes oleks tütre vääriline. Tütart tahetakse igaveseks enda juurde jätta, temasse suhtutakse armastuse ja omanikutundeta. 

Isad annavad edasi turvatunnet, nendega koos olles julgetakse rohkem, sest emad kardavad rohkem ja keelavad teatud asju teha. Kui tütrele meeldib isaga ringi käia ja temaga koos olles meestetöid teha, saab ta eluks kaasa rohkem, kui lihtsalt naiseks olemise.

 

Puberteedi algus

Uuringud on näidanud, et tüdrukud, kellel on lähedased suhted oma vanematega, kuid eelkõige oma isaga, jõuavad hiljem puberteedini. Miks see nii on? Bioloogiline seletus võiks olla, et need neiud, kellel pole kodus isa, puutuvad märksa enam kokku täiskasvanud meestega – ema meessõprade, peikadega ning oma kasuisa(de)ga. Selline kokkupuude sugulaseks mitteolevate meeste ferromoonidega kiirendab aga neiude füsioloogilist arengut. Samas tütarlapsed, kes elavad täisväärtuslikku pereelu ühes oma isadega, jõuavad teismeikka hiljem, kuna seesama kokkupuude oma isa meesferromoonidega lülitab sisse loodusliku intsestist hoidumise mehhanismi, mis aeglustab noorte tütarlaste füüsilist arengut. Tüdrukud, kes elavad oma isadega, kuid nende omavahelised suhted on äärmiselt halvad ja ei puutu isa ferromoonidega läheduse puudumise tõttu nii palju kokku, jõuavad samuti varem puberteedini.

“Kui isa kohtleb tütart kui austusväärset inimest ja daami, ei ole tüdrukul minu arvates vaja nii kiiresti suureks kasvada ja meessuhteid väljaspool kodu otsima minna,” seletas Niiberg.


Esimene meessuhe

Isa-tütre suhe on iga naise esimene kogemus mehe-naise suhtest ja seetõttu on sel tohtu mõju, alates minapildi kujundamisest ning lõpetades sellega, mida meestelt ja maailmalt üldse oodata. Viis, kuidas isa suhtleb tütre, ema ja teiste naistega tüdruku elus, on just see, mida tütar tulevikus meestelt ootab. Isalt õpib ta pöörduma meeste poole, kes teda hindavad ning võrdselt kohtlevad, või nende poole, kes on ohtlikud; mida tuleks oodata mehelt lapsevanemana; naisedki võivad olla enesekindlad, olemata seejuures agressiivsed.

Tähtis teema isa ja tütre suhtes on vanemate abielu kvaliteet, sest just sealt õpib tütar, kuidas käituda suhtes. Kui vastastikune kohtlemine on hea, oodatakse seda ka hilisemas elus teistes suhetes. Kui isa on türann, peetakse kõiki mehi oma põhiolemuselt halvaks. Kui isa on alkohoolik või vägivaldne, peetakse mehi sedasorti inimesteks, kellel on lubatud enesekontrolli kaotada ning haiget teha. Alateadlik loogika on: „Kui isa kohtleb mind hästi, olen ma indiviidina väärtuslik. Kui isa mind eemale tõrjub või kritiseerib, pole ma ise piisavalt hea.“

Isa, kes kohtleb oma naist järjekindlalt lahkesti, tunnustab tema naiselikkust ja peab teda kui partnerit kalliks, rajab oma laste emotsionaalsele stabiilsusele tugeva vundamendi.

 

Usaldus ja suhtlemine

Isalt õpib tütar, kuidas mehi usaldada ja nendega vabalt suhelda. Osavõtlike isade tütred on enesekindlamad, iseseisvamad ja edukamad nii koolis kui ka tulevases karjääris. Isa näitab suunda ema lähedusest eemale. Ta sümboliseerib iseseisvust ja teistest eristumist ning on lapse jaoks sild kindluse ja tundmatuse vahel.

Isa ja tütre suhtes on oluline koht ausate läbirääkimiste pidamisel ning asjakohaste kompromisside tegemisel. Kui isad praktiseerivad absoluutset kontrolli ja jäikade reeglite järgimist, õpivad nende tütred kiiresti mässama. Kui isa on liigkriitiline ja võimukas, kujuneb meessoost naisterahva suurim vaenlane. Kui isa on õiglane ja kuulab tütre arvamust, kujuneb temast kindlasti enesekindel naine, kes suudab oma arvamusele kindlaks jääda.

Kui tütred õpivad oma isaga suhtlema ning tunnevad, et nende arvamus on samuti oluline, kogevad nad kindlustunnet enese suhtes ning see omakorda võimaldab neil enda eest adekvaatselt ja vaoshoitult seista. See erineb oluliselt agressiivsest reaktsioonist, mis tekib, kui on loodud meeleheitlik või võitluslik õhkkond. On väga oluline, et isad oma tütred ära kuulavad, isegi kui nad täiesti nõus pole. Need, kes on kogenud, et neid ära kuulatakse, on altimad teiste arvamusega arvestama.

 

Isa tunneb mehi

Isa tunneb mehi ning mäletab, millised mõtted temal endal selles vanuses peas mõlkusid. Just sellepärast valvab isa kiivalt, kellega ta tütar väljas käib. Isa on tütre esimene mees ja tekitab temas ka tulevikus selle, et ta hakkab oma meessõpru isaga võrdlema. Paljudele tüdrukutele on isa suur eeskuju. See hakkab mõju avaldama hiljem, kui tütar jõuab mehelemineku ikka. Tütar hakkab otsima meest, kes on tema isa sarnane.

Näide, kuidas üks isa õpetas, kuidas peaks mees naisega käituma: “Isa kutsus kohtama oma tütre. Ta pani ennast korralikult riidesse ja lahkus kodust, et võiks hiljem läbi astuda ja tütre auto peale võtta. Viis ta kenasse restorani, hoidis talle tooli ja algatas õhtusöögil vestluse tütre huvide kohta. Pärast õhtusööki läksid tütre valikul midagi lõbusat tegema. Kohtamise lõpus võttis isa aega, et seletada tütrele, et nii, nagu tema oli täna tütart kohelnud, peaks seda tegema ka poiss, kes temast tõeliselt hoolib ja lugu peab.”

Tütarde isade kohta on öeldud, et ükski teekond ei vaeva isa südant rohkem kui need meetrid, mida ta peab astuma kirikus, et tütar peigmehele üle anda.

 


Allikas: Internet, Toivo Niiberg ” Õnneliku kodu ja pere saladus”.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid