Kaitse oma viljakust!

22 kommentaari
Kaitse oma viljakust!

Hiljutine uuring tõestab taaskordselt, et stress mõjutab rasestumist. Rakkaudeksi. fi kogus kokku 10 näpunäidet, kuidas kaitsta oma viljakust.

Hiljutine uuring tõestab taaskordselt, et stress mõjutab rasestumist. Rakkaudeksi. fi kogus kokku 10 näpunäidet, kuidas kaitsta oma viljakust.

USA-s läbiviidud uuringu tulemusel on viljakusravi läbivate naiste rasestumise tõenäosus suurem, kui nad samal ajal osalevad meele- ja kehateraapias. Teraapias osalenud naistest 52 protsenti jäi viljakusravi kaudu rasedaks. Vaid viljakusravi saanud naistest jäi rasedaks ainult 20 protsenti.

”Stressi ja viljastumise suhe ei ole üheselt mõistetav, kuid me teame, et stress võib vähendada rasestumise tõenäosust,” sõnas uuringut juhtinud Alice Domar.

Viljakust võib mõjutada

Viljatusest saab rääkida alles siis, kuid rasedaks ei ole jäädud aasta aja jooksul pärast rasestumisvastaste vahendide ärajätmist, kuigi suguühted on olnud regulaarsed.

Oma viljakust ja viljastumist võib mõjutada. Muuhulgas võib suitsetamine ja rohke alkoholi tarvitamine vähendada naiste viljakust. Ka kaal on oluline; on leitud, et nii üle- kui ka alakaal kahjustab viljakust.

Sedasi kaitsed oma viljakust:

1. Lõpeta suitsetamine.

2. Tarvita alkoholi mõistlikult.

3. Söö tervislikult ja mitmekülgselt.

4. Ole kehaliselt aktiivne, sest see aitab kehakaalu kontrolli all hoida ning vähendab stressi.

5. Lõdvestu ja väldi stressi. Suur stress võib põhjustada ovulatsioonihäireid.

6. Pea meeles kasutada kondoomi, eriti juhuseksi puhul. Sugulisel teel levivad haigused, näiteks klamüüdia, võivad põhjustada viljatust.

7. Konsulteeri arstiga oma ravimite suhtes. Mao- ja vererõhuravimid, antihistamiinikumid ja tugevad valuvaigistid võivad mõnikord aeglustada rasestumist.

8. Õpi ära tundma oma ovulatsiooni aeg. Kuigi suguühte täpne ajastamine ei ole tavaliselt vajalik. Piisab sellest, et tsükli keskel on vahekordasid umbes iga kahe päeva tagant.

9. Käi regulaarselt naistearsti vastuvõtul.

10. Ära lükka lapse saamist liiga kaugele tulevikku, sest vanuse suurenedes viljakus väheneb. Munarakud ei viljastu neljakümneselt enam nii lihtsalt.

 

Anneli Allikas-Parv

 

Sarnased artiklid