Kuidas veeta lapsega kvaliteetaega, kui aega napib?

24 kommentaari
Kuidas veeta lapsega kvaliteetaega, kui aega napib?

Paljud lapsed vajavad hädasti vanemate tähelepanu, kuid sageli on vanemad oma töö ja koduste tegemistega nii hõivatud, et kvaliteetaega lastega koos olemiseks ei leitagi. Kuidas siis veeta lapsega koos aega, kui aega napib?  

Paljud lapsed vajavad hädasti vanemate tähelepanu, kuid sageli on vanemad oma töö ja koduste tegemistega nii hõivatud, et kvaliteetaega lastega koos olemiseks ei leitagi. Kuidas siis veeta lapsega koos aega, kui aega napib?

Suur osa laste halvast käitumisest on püüd võita endale ema või isa aega. Iga negatiivne tähelepanu näib olevat parem kui tähelepanu puudumine. Viimastel aastatel oleme palju kuulnud kvaliteetajast, eriti seetõttu, et kaheliikmelisi majapidamisi ja üksikvanemaga peresid on nii palju. Ja ometi ajal, mil üha rohkem sellest räägitakse, tunneb üha rohkem lapsi puudust vanematega koos veedetud kvaliteetajast.

Mis see kvaliteetaeg on?

Kvaliteetaeg on tähelepanu keskendamine. See tähendab oma lapsele jagamatu tähelepanu osutamist. Enamik imikuid saab küllaldaselt kvaliteetaega- ainuüksi toitmine ja mähkimine võimaldavad lapsele tundide kaupa keskendunud tähelepanu. Lisaks ema hoolitsusele annavad ka isad oma osa ja abiks võivad olla ka vanavanemad ja teised pereliikmed.

Kvaliteetaeg on vanema kohaloleku kingitus lapsele. See edastab sõnumit: “Sa oled tähtis. Mulle meeldib sinuga koos olla.” See annab lapsele tunde, et ta on vanema jaoks kõige tähtsam isik maailmas. Ta tunneb end tõeliselt armastatuna, sest lapsevanem on täielikult tema päralt.

Kuidas veeta lapsega kvaliteetaega?

* Selle asemel, et lapsega pärast oma toimetusi aega veeta, haara laps kaasa oma argitegevustesse nagu pesupesemine, toidupoes käimine või nõudepesemine. Ehkki see võib kauem aega võtta, kaalub see koos veedetud aeg ebamugavused üles.

* Peata oma tegevus, et lapsele silma vaadata, kui ta midagi olulist räägib.

* Küpseta ühiselt suupisteid nagu küpsiseid või šokolaadikoogikesi.

* Leidke tobedaid asju, mille üle naerda ja naerge nende üle ohtralt.

* Kui väiksem laps sulle midagi näitab, siis kükita tema silmade tasemele või võta ta sülle.

* Palu oma lapsel nimetada kohti, kuhu ta tahaks minna ja miks. Siis üllata teda mõnikord, lubades tal ühe niisuguse koha valida või korralda ise sinna minek.

* Kui lapsele suupisteid valmistad, valmista ka endale. Süües rääkige tema päevast.

* Lülita oma telesaade ümber, et koos lapsega tema lemmiksaadet vaadata.

* Küsi lapse päeva kohta väga konkreetseid küsimusi, millele ei saa vastata “ei” ega “jah”.

* Kui lastega parki või mänguväljakule lähed, siis veeda aega nendega päriselt koos mängides, mitte pargipingilt pealt vaadates. Oma tütre kiigutamine või oma pojaga liumäest alla sõitmine loob eluks ajaks kestma jäävaid mälestusi ning väljendab armastust.

* Keskenduge televiisori vaatamise asemel kunstidele nagu koos joonistamine või karaoke laulmine.

* Lepi iga oma lapsega kokku “kokkusaamisaeg”. Kirjuta see märkmikku ning ära lase muudel kiiretel asjadel seda asendada.

* Üllata oma last piletitega mõnele reisile või mõnda erilisse kohta. Telkimisega matk, korvpallimäng või kaubanduskeskuses käik võib lapsele eluks ajaks meelde jääda. 

* Kui võimalik, võta laps mõnel päeval tööle kaasa. Tutvusta teda kolleegidele ja vii ta lõunale.

* Sea oma kodus sisse eriline koht, kus te mängimas käite. Sisseehitatud kapp võib “lossiks” muutuda, garaažinurgast saab aga teie “töökoha” teha.

* Ööbige telgis, isegi kui telk on lihtsalt teie aias püsti pandud. Et sündmust veel meeldejäävamaks muuta, kasutage taskulampe ja sööge spetsiaalset matkatoitu.

* Püüdke perekonnapuhkusel suurema osa ajast koos olla, mitte vanematele ja lastele eraldi tegevusi leida.

* Korralda ühiseid jalutuskäike või rattaretki. Otsi võimalust koos veedetavat aega füüsilise aktiivsusega ühedada.

* Sööge rohkem perega koos. Paljud pered söövad harva ühiselt või einestavad televiisori ees. Muutke õhtusöök omaette sündmuseks, kus räägitakse põhjalikult möödunud päevast.

* Veeda mõni lisaminut koos lapsega, kui ta magama läheb. Unejutud, päevast rääkimine või koos õhtupalve lugemine saavad olla osaks teie argielu mustrist.

* Tee koos suuremate lastega koduseid ülesandeid. See parandab laste hindeid ja loob täiendavat kvaliteetaega.

* Istutage midagi koos. Lastele, kellele meeldib õues olla, võivad koos aias veedetud aeg, köögivilja mahapanek või aiakujundamine eluaegseid positiivseid mälestusi jätta.

* Tehke koos fotoalbumeid kas raamatuna või arvutis. Rääkige nendega seoses meenunud mälestustest.

* Mõnel vihmasel päeval avage fotoalbum, kus on lapse nooremas eas tehtud pildid. Istuge koos ja rääkige piltidel jäädvustatud lõbusatest ja emotsionaalsetest sündmustest. 

 

 

allikas: G. Champan & R. Campell ” The five love languages of children”


Triin Tisler

Sarnased artiklid