Lapsed kaklevad pidevalt? Mida teha?

Tema lõi esimesena - ehk mida teha, kui lapsed kaklemist ei lõpeta? Te kuulete sageli läbi kogu maja kostuvat kisa: "Ma vihkan sind!" Kui teile tundub, et teie lapsed muud ei teegi, kui ainult kaklevad omavahel, ärge kaotage pead. Säilitage rahu ja katsetage mõnd alljärgnevat abinõu.

Tema lõi esimesena – ehk mida teha, kui lapsed kaklemist ei lõpeta? Te kuulete sageli läbi kogu maja kostuvat kisa: “Ma vihkan sind!” Kui teile tundub, et teie lapsed muud ei teegi kui ainult kaklevad omavahel, ärge kaotage pead. Säilitage rahu ja katsetage mõnd alljärgnevat abinõu.

Ajage nad naerma
Et lapsi lahutada, võtke ikka ja jälle appi huumor – tehke naljakat nägu, ajage keel suust välja, tehke trikke, tantsige ja mängige lihtsalt veidi tola. Tehke neile ettepanek teiega ühineda. Naerdes on raske tülitseda.

Konfiskeerige tüliõunaks olev ese
Võtke ära ese, mis põhjustas tüli, ükskõik, mis see ka ei oleks. Kui tüli põhjuseks on telesaade, lülitage televiisor välja.

Proovige neid ohjeldada
Minge vahele, kuid ärge lööge. Löömisega tõestate, et teise inimese argumentide kummutamiseks on jõu kasutamine omal kohal.

Laske neil maha jahtuda
Pange tülitsejad erinevatesse tubadesse ja laske neil maha jahtuda, endale aga tehke tass teed ja mõelge millelegi meeldivale, näiteks sellele, kus te võiksite oma suvepuhkuse veeta.

Kasutage diplomaatiat
Selgitage välja kummagi poole seisukohad ning tehke seejärel neile teatavaks oma otsus, mis on lõplik ega kuulu edasikaebamisele. Sellega lugege asi lõpetatuks.

Andke neile tähtaeg
Pange taimer käima ja käskige neil enne kella helinat asi ära klaarida. Vastasel juhul ähvardage ise asja klaarima hakata. Kui te neile teatate, et tõenäoliselt ei ole nad teie lahendusest väga vaimustatud, mõjub see iseäranis hästi.

Soovitage neile muud tegevust
Pakkuge neile mõni konstruktiivsem moodus oma viha väljaelamiseks, nagu näiteks plastiliinist kujude voolimine, kolm kilomeetrit jooksu…

Privileegidest ilmajätmine
Kui lapsed tülitsemist ei lõpeta, jätke nad ilma mõnest privileegist. Alustage läbirääkimisi sel teemal, millised privileegid võiksid olla esimesed, et lastele jääks võimalus järele mõelda, kas asi on ikka seda väärt.

Sundige neid väljendeid valima
Tehke lastele selgeks, et lahkarvamuste klaarimiseks saab kasutada sõnu. On parem alustada lauset selliste sõnadega nagu: “Ma ei ole sinuga nõus”, selle asemel, et öelda: “Sa oled loll” või midagi veel hullemat. Kui te avastate, et teie lapsed kordavad samu väljendeid, mis teie abikaasa või partneriga tülitsedes kasutate, peaksite korrigeerima või muutma oma suhtlemismaneeri. See on ülesanne, mis ei ole just kergete killast! Kui võimalik, viige lapsed kuulama mõnd debatti, et nad näeksid, kuidas on võimalik ilma sõimuta ja rusikaid käiku laskmata vaielda.

 

Triin Tisler