Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida teha, kui laps pissib voodisse?

Voodisse pissimine võib mõne lapse puhul kesta pikalt, kuigi päeval püsib pepu juba kenasti kuiv. Milles probleem?

Voodisse pissimine võib mõne lapse puhul kesta pikalt, kuigi päeval püsib pepu juba kenasti kuiv. Milles probleem?

Lastepsühholoog Emma Kenny lohutab, et tegu pole kehvade vanemlike oskustega, lihtsalt lapsed on erinevad, vahendab FemaleFirst. Psühholoog annab nõu, millest abi saada.

Kui su laps pissib alla, võib see neist tekitada ärevust, piinlikkust ja ebakindlust, kuid kinnitage neile, et nad pole oma mures üksi. Tervelt kümme protsenti lastest 4-15 pissivad aeg-ajalt voodisse.

Poistel esineb probleeme rohkem, kuna tüdrukute põiekontroll areneb välja kiiremini ja paremini.

Allategemist ehk enureesi jaotatakse kahte ossa: primaarne ja sekundaarne.
Esimesel juhul pole laps kunagi öösiti kuiv olnud. Seda seostatakse füüsilise küpsusega - laps pole veel põie üle kontrolli saavutanud ega tunne öösiti, et tal on pissihäda.
Sekundaarne on probleem, mis algab umbes pool aastat pärast öise kuivuse saavutamist ja esineb enamasti lastel üle viie aasta. Siinkohal on teguriteks näiteks uus keskkond (lasteaed), pereprobleemid või muud ärevad olukorrad.
Mõnikord polegi põhjust võimalik leida, lohutajaks olgu see, et 85 protsenti lastest on seitsmendaks eluaastaks kuivad.

Mida teha? 

Abiks on kindel õhturituaal, mis aitab tegemisi täis päeva järel rahuneda. Uneaeg ja magamaminek peaksid olema positiivsed tegevused.
Voodissepissijatel võib öö saabumise fakt tekitada suurt ärevust, nii et vanemate asi on luua õnnelik ja rahulik õhtupoolik: unejutud, mõnus vestlus voodi juures, kallistused aitavad alati lapsel lõõgastuda.
Tund enne magamaminekut olgu rahuliku mängu päralt -  nii lähevad nad järk-järgult unemaale üle.
Et uneaeg hakkab saabuma, sellest tuleks vanemal lapsele varakult märku anda. Küsi lapselt tund enne magamaminekut näiteks, millist õhtujuttu ta soovib kuulata.
Pärast jutu lugemist peaksid lapsega rääkima, uurima, kas tal on midagi südamel. Paljud kardavad pimedust, nii et taga lapsele kas öövalgus või lihtne ligipääs valgustusele, et ta saaks öösel turvaliselt pissile minna.
Ära lase lapsel õhtupoole palju juua, veejanu peaks laps täis saama päeva peale. Kindlasti väldi karastus- ja kofeiinirikkaid jooke, sest need viivad kehast vedelikku välja.
Ka kodust eemal, puhkusel viibides, katsu luua võimalikult sarnane rutiin nagu teil õhtuti kodus on.

 

Buduaar.ee