Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks perekooli minna?

Mida lähemale sünnituse tähtaeg jõuab, seda tihedamini keerlevad tulevase ema mõtted selle ümber, kuidas uue olukorraga hakkama saada. Nii see paraku on - isegi kõige targematest raamatutest ja asjatundlikumatest soovitustest ei pruugi olla abi hetkel, kui tulevad esimesed tuhud. /Tekst: Maily Kivilo/
Mida lähemale sünnituse tähtaeg jõuab, seda tihedamini keerlevad tulevase ema mõtted selle ümber, kuidas uue olukorraga hakkama saada. Nii see paraku on - isegi kõige targematest raamatutest ja asjatundlikumatest soovitustest ei pruugi olla abi hetkel, kui tulevad esimesed tuhud.

Sünnitus tekitab paljudele tulevastele emadele stressi. Ühelt poolt teatakse, et lapse esimese nutu kuulmine sünnitustoas on väärt unustamaks kõik raskused. Teiselt poolt läheb uuele ilmakodanikule elu andmine väga valuliselt ja enamasti ka aeglaselt.

Kuidas sünnituseks teadlikult valmistuda? Üks võimalus on lugeda vastavateemalist kirjandust, kuid trükistesse kirjapandu jääb siiski üsna teoreetiliseks tarkuseks. Kindlasti tasub kuulata ka nende naiste kogemusi, kes juba on emaks saanud. Ent vaieldamatult kõige parem ja tõhusam viis ennast ja ka tulevast isa sünnituseks ette valmistada on osalemine perekooli tundides.

Kogu beebioote aja on noore ema tervis arstide ja ämmaemandate järelevalve all. Naistenõuandlas tehtavad uuringud ja analüüsid on suunatud võimalike kõrvalekallete avastamisele raseduse kulus ja tulevase ema tervies. Vastuvõtul kulub aeg mõõtmistele, kaalumistele ja analüüside tegemisele. Kui kõik vajalik tehtud, on ka vastuvõtuaeg läbi, sest uus abivajaja ootab ukse taga oma järjekorda ja kõik need küsimused, mis ootasid neli nädalat järgmist arsti juurde minekut jäävadki vastuseta… Perekoolid on mõeldud just neile tulevastele vanematele, kes tahavad raseduse, sünnituse ja sünnitusjärgse aja kohta rohkem teadmisi saada.

Perekoolid ei ole kohustuslikud, vaid nendes on võimalus saada rohkem infot enda ja raseduega seonduva kohta. Rasedusaja loengus käsitletakse teemasid, mis puudutavad muutusi naise kehas ja peresuhtes, räägitakse rasedusaegetest uuringutest ja nende tähendusest. Käsitletakse toitumit, suguelu, hügieeni, sportimist ja paljusid teisi igapäevaelu valdkondi puudutavaid küsimusi. Sünnituse tunnis kõneldakse sellest, millal minna haiglasse ja mida sinna kaasa võtta, mis toimub sünnituse ajal naise kehas, missuguseid protseduure tehakse sünnitusmajas, kuidas leevendada valu ja palju, palju muud. Lisaks loengutele õpetatakse ka praktilisi võtteid rasedusaegsete vaeguste ja sünnitusega paremaks toimetulekuks. Peaaegu kõigis perekoolides vaadatakse ka filme loote arengust, sünnitusest, lapsehooldusest ja imetamisest. Smuti on perekoolis väga tore uhelda teiste rasedate emmedega.Perekool on just see koht, kus on hea saada vastuseid küsimustele, mida arstivisiidi ajal ei jõudnud lahendada.

Peamiselt asuvad perekoolid naistenõuandlate ja sünnitusmajade juures. Nii Tallinnas kui Tartus on ka era-perekoole, mis ei kuulu ühegi tervishoiuasutuse koosseisu. Sünnitusmajade juures tegutsevates perekoolides keskendutakse tavaliselt just selles sünnitusmajas pakutavate tervishoiuteenuste ja strateegiate tutvustamisele. Harilikult on perekooli raames võimalik külastada ka sünnitustubasid ja sünnitusjärgset osakonda.

Miks on sünnituseks valmistumine nii oluline?
* Saate võimaluse sünnitada teile sobivaimal ja ohutuimal viisil.
* Saate teavet sünnituse käigu ja sünnitusjärgse perioodi kohta.
* Saate teada, missugused asjad on vaja imikule muretseda.
* Tänu loengutel osalemisele ei tunne te end sündiva lapse eest hoolitsemisel abituna.
Hea perekool annab täiuslikku abi sünnituseks valmistumisel. Ka kõige targemad raamatud ja paremad nõuanded võivad teid jätta hätta hetkel, mil tunnete emaka esimesi kokkutõmbeid. Sünnituse algamise hetkel tunnete aga, kuidas perekoolis õpitu ja läbitehtu teid julgustab ja aitab.

(Allikad: Ämmaemand Ingrid Kaoküla art „Lapseootel peret toetavad perekoolid“, pampers.ee, perekool.ee, Irja Känkinen art. „Naiset“)

/Toimetas: Maily Kivilo/