Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks rasedus katkeb?

Iga teine rasedus katkeb. Tihti jääb see märkamatuks, kui juhtub esimese 10 nädala jooksul. Naine ise ei teagi, et oli rase. Imestab võib-olla ainult menstruatsiooni ärajäämise ja sellele järgneva tugeva verejooksu üle. Hullem on lugu, kui rasedus katkeb 2. või 3.kuul tugeva verejooksu ja emaka krampidega. Siis on vaja ravimeid või emaka puhastamist.

Iga teine rasedus katkeb. Tihti jääb see märkamatuks, kui juhtub esimese 10 nädala jooksul. Naine ise ei teagi, et oli rase. Imestab võib-olla ainult menstruatsiooni ärajäämise ja sellele järgneva tugeva verejooksu üle.

Hullem on lugu, kui rasedus katkeb 2. või 3.kuul tugeva verejooksu ja emaka krampidega. Siis on vaja ravimeid või emaka puhastamist. Seda võib juhtuda ka mitu korda järjest. Naine hakkab endale etteheiteid tegema . Arstid väidavad, et täiesti alusetult.
Raseduse ajal toimuvad emakas suured muutused. Kui tavapäraselt on emakamaht 5-10 ml, siis raseduse ajal see suureneb mitmekümnekordselt. Emaka verevarustus intensiivistub ning emakalihaskiud venivad pikemaks ning neis aktiveeruvad retseptorid raseduse kulgu reguleerivatele hormoonidele. Emaka limaskesta muutused võimaldavad lootemunal pesastuda ning paraja sügavuseni emakaseina tungida. Kui emakas ei suuda rasedusega kohaneda, on tulemuseks raseduse katkemine.

Mis on raseduse katkemise põhjuseks?

• Rohkem kui pooled juhud on tingitud pärilikult puudulikest lootealgetest. Loode poleks sellisena elujõuline, organism tunneb selle varakult ära ja heidab ta välja.
• Liiga vähese kollakehahormoonide hulga tõttu (raseduse kaitsehormoon) pole emaka limaskest piisavalt stabiilne, veritseb ja heidab seejuures ka loote välja. Selle puuduse saab veretesti abil kindlaks teha ja hormoonpreparaatide abil kõrvaldada.
• Sama kehtib kilpnäärme alatalitluse korral. Seda saab tablettidega ravida.
• Kui naise emakakael on liiga nõrk, aitab operatsioon: emakasuue õmmeldakse kinni ja hiljem jälle avatakse sünnituseks.
• Emaka väärarendid: vahesein emakas, ühesarveline emakas ja kahesarveline emakas. 
• Emakakaela puudulikkus, mille korral emakakael ei suuda vastu pidada loote poolt avaldatud survele ning vajub lahti. Rasedus katkeb sellistel juhtudel tavaliselt 4-6. raseduskuul ning vähese valuga. Emakakaela puudulikkus on tõenäolisem neil patsientidel, kellel on eelnenud mitmeid raseduse katkestamisi.
• Raske füüsiline trauma võib tingida raseduse iseenesliku katkemise.
• Infektsioossed ja kõrge palavikuga kulgevad haigused soodustavad samuti raseduse katkemist. Loodet kahjustavad nakkused (punetised, toksoplasmoos, listerioos, mumps, herpesviirus, süüfilis ja paljud teised) põhjustavad raskeid väärarendeid, mistõttu loode hukkub üsasiseselt ja aborteerub iseeneslikult.
• Ema kroonilised immuunsüsteemi, neerude ja südamehaigused võivad kahjustada loodet ja esile kutsuda korduvaid raseduse katkemisi.
• Kiiritus, ravimid, tubakas ja keskkonnamürgid võivad samuti osaleda loote kahjustuste tekkel ja aborteerumisel.

Sümptomid ehk avaldumine

Veritsus raseduse algul tähistab sageli raseduse katkemise ohtu.
Enamasti kaasuvad valulikud emaka kokkutõmbed, emakakaela avanemine ja lootemuna väljutus.
Ähvardava abordi (abortus imminensi) puhul esineb veritsus , kuid emakakael on suletud ja raviga võib õnnestuda rasedust säilitada.
Algava või käigus oleva abordi puhul on veritsus tugev ja emakakael sageli avatud ning raseduse säilitamine sageli ei õnnestu.
Täieliku abordi puhul emakaõõs tühjendub abordi käigus täielikult.

Mittetäieliku abordi puhul võib emakasse jääda looteosiseid või lootekestasid, olles jätkuva verejooksu ja emakapõletiku riskifaktoriteks . Mittetäieliku abordi puhul on arstil vajalik emakaõõs üle puhastada (abraseerida).
Suurem osa spontaanabortidest avaldub väga varases raseduses menstruatsiooni hilinemisena, mille puhul naine ei pruugi oma rasedusest teadlik olla.

Emakakaela puudulikkusega tekkiv spontaanabort tekib enamasti valutult ja veritsuseta teisel rasedus trimestril, mille puhul lootepõis kummub tuppe. Naisel võib esineda survetunnet, puhkeb lootevesi ja kiirelt sünnib eluvõimetu loode.
Ohtlik on ka tupeinfektsioon, sest pisikud võivad jõuda emakasse ja loodet kahjustada. Oluline on aidata kaasa terve tupekeskkonna tekkimisele - kanda ainult puuvillast pesu, vältida kilega hügieenisidemeid.
Kuigi seljataga on raseduse katkemine, ei põhjusta see enamusel naistest hilisema raseduse jooksul enam probleeme.

Ravivõimalused

Ravi sõltub põhjusest.

Emakakokkutõmmete puhul rakendatakse emakat lõõgastavat ravi. Hormoonpuudulikkuse puhul hormoonidega toetavat ravi.
Emakakaela puudulikkuse puhul asetatakse emakakaelale ennetavalt emakakaela kinnihoidev tugiõmblus . Kahjuks on emakakaela puudulikkus sageli tagantjärele diagnoositav haigus ja haigust ennetada ning ravida on võimalik alles järgneva raseduse puhul. Juba käigus oleva emakakaela puudulikkusega katkemise puhul on rasedust säilitavad võimalused väiksemad.
Mittetäielik ja peetunud rasedus vajavad emakaõõne puhastamist (abrasiooni ).
Soovitud raseduse katkemine on naise ja perekonna jaoks alati kaotus, mistõttu arsti ja perepoolne psühholoogiline toetamine ning asjakohane nõustamine kuuluvad paranemisprotsessi juurde.

 

Buduaar.ee arhiiv