Reklaam sulgub sekundi pärast

REISILUGU: imeline Dubai

Buduaari ajakiri

Gerli Rannamets

Päikeseloojanguga vaade Dubai downtown`ile
Päikeseloojanguga vaade Dubai downtown`ile — FOTO: Erakogu

Linn, kus puudub tulumaks, kus politseiautodeks on Bugattid (1,8 mln eurot), Ferrarid ja Lamborghinid, kus pangaautomaadid annavad kullakange, kus asub maailma kõrgeim ehitis ja hotell ning kus on kulda nii palju, et sellega võiks katta Mona Lisa maali 46 256 korda.

Dubai ei ole kindlasti aga enam selline, nagu 10 aastat tagasi, kus tänavatel liikusid valdavalt kohalikud ning pikkade burkadega naised, miniseelikud polnud lubatud, meesterahvaga käest kinni käimine või õrnuste jagamine avalikult oli isegi kriminaalselt karistatav. Sellisena mäletan mina Dubaid, kui külastasin seda rohkem kui 10 aastat tagasi. Mäletan, et sel ajal oli vallalisel naisterahval väga raske Dubaisse sõiduks viisat saada. Viisa sai läbi üksikute väga kallite hotellide, kes siis vastutasid sinu sealviibimise eest kogu reisi vältel.

Tänapäev on aga hoopis midagi muud – ühte riiki on tulnud kokku justkui terve maailm. Puuduvad konkreetsed reeglid riietuses, linn on täis armsaid, ümbert kinni hoidvaid paarikesi ning alkoholi müüakse pea igas teises restoranis. Tundub justkui viibiksid Euroopas, mitte karmide reeglitega Araabia riigis.

Tänapäeval ei ole vaja Dubaisse reisides viisat tarvis ning sinna lennata on üsna lihtne, lühim lend vahemaandumisega Riias kestab 9 tundi.

Kliima on Dubais aastaringselt soe, kuid parimad kuud külastamiseks on oktoober-detsember ja märtsist maini, jaanuar ning veebruar on minu arvates  natuke tuulised ja meres ujuda ehk ei saa, juunist septembrini aga võib temperatuur ulatuda üle +40 kraadi.

Burj Al Arab Skyview Bar
Burj Al Arab Skyview Bar — FOTO: Erakogu

Piirkonnad, kus peatuda

Esimest korda Dubaisse reisides,  jagaksin aja ning ööbimiskohad kaheks: esimese piirkonnana võtaksin Dubai downtown`i ehk kesklinna, (hotellisoovitus: Address Skyviews, Address Downtown, Address Boulevard) kus saab külastada vaatamisväärsusi – Burj Khalifat (124–125 korrust, soovitan eelnevalt internetist piletid broneerida ), Dubai Malli (kus asub ka Dubai veealune Zoo), purskkaevude showd (tasuta, iga 30 minuti tagant kunisüdaööni).

Burj Al Arab - SAL
Burj Al Arab - SAL — FOTO: Erakogu

Teiseks viibimiskohaks, kui eelistada rannapuhkust, siis valiksin rannapuhkuse La Mer´i (hotellisoovitus: Hyatt Centric Jumeirah), Umm Suqeim (hotellisoovitus: Burj Al Arab, Jumeirah Madinat, Al Qasr, Jumeirah Beach hotell), Jumeirah, Dubai Marina või Palm Dubai (hotellisoovitus: Atlantis Palm, Raffles Palm, One & the Only, W, Waldorf Astoria) rajooni.

Palm West Beach- Surfclub
Palm West Beach- Surfclub — FOTO: Erakogu

Rannad ja rannaklubid

Dubais on mitmeid avalikke randasid JBR piirkonnas, Jumeirah Beachil, La Mer´il jne. Paljud parimad rannad Dubais kuuluvad aga hotellidele, mis tähendab, et neid saavad külastada vaid hotellikülastajad. Vähesed lubavad külastada rannaala ka daypass`i ehk päevapileti alusel. Näiteks üks ilusamaid randasid, mis asub ikoonilise Burj Al Arabi lähistel, kuulub pea tervenisti hotellidele. Lähedal on ka avalik rand, kuid seal puuduvad rannatoolid ning -varjud, need tuleks suvitajal ise  kaasa võtta.

Sealses piirkonnas ei olnud sellel aastal  võimalik isegi daypass`i osta, mis eelnevatel aastatel maksis 390 AED inimese kohta.

Küll on aga võimalik külastada Burj Al Arabile kuuluvat rannaklubi SAL, kus maksab päevane sissepääs 800 AED (ca 200 eurot) inimese kohta, millest saab kasutada söökidele-jookidele 400 AED (ca 100 eurot). Sinna soovitaksin minna eelkõige täiskasvanutel ja paaridel, kuna koht on viisakas ja soliidne.

Moearmastajate lemmik on kindlasti Jumeirah Beachil Four Seasons hotellis asuv Nammos Beach Club, mis on inspireeritud Diori brändist, sealne päevapilet maksab umbes 400 AED (100 eurot) inimene.

Dubais asub ka maailma kõige kõrgeim välibassein Aura Skypool, mida on võimalik külastada eelneva broneerimise alusel.

Jumeirah Palmil on palju rannaklubisid ning sealne piirkond on mõeldud just noortele ja inimestele, kes armastavad ööelu. South Beach`i promenaadil on järjestikku palju rannaklubisid, kuhu on võimalik minna päevapileti alusel. Näiteks Surfclub, kus on päevapilet 150 AED, kuid sööki-jooki tellides on määratud miinimum – 350 AED inimese kohta.

Avalikest randadest on minu meelest parim La Mer Beach, mida soovitaksin just lastega perekondadele. Seal on võimalik rentida rannatoole ka neil, kes hotellis ei peatu. La Mer promenaadil asub palju restorane, pisikene lõbustuspark, kino, veepark ning see linnak on iseenesest juba huvitava disainiga (meenutab meie Põhja-Tallinna). Lisaks sellele on La Mer väga lähedal kesklinnale, umbes 10-minutilise taksosõidu kaugusel.

La Merist pisut edasi asub Nikki Beach Club, kuhu on võimalik minna samuti daypass`i alusel.

JBR, kus asub kõige enim avalikke randu, on pigem ülerahvastatud ning sinna sõit võib võtta kesklinnast tipptunnil isegi 1,5 tundi.

La Mer Beach
La Mer Beach — FOTO: Erakogu

Restoranid

Dubai on koht, kuhu on tulnud kokku kõik maailma kuulsaimad restoranibrändid nii Lõuna-Prantsusmaalt, Londonist kui New Yorkist – Cipriani, Verde, Nammos, Gaia, Amazonico, Zuma, Nobu, Opa jne. See on tõesti ainukene koht maailmas, kus saab külastada ühes linnas kõiki neid restorane, mis asuvad muidu erinevates maailma riikides. Parim piirkond restoranide külastamiseks on DIFC Dubai. Lisaks sellele on võimalik kogeda veealust restoranielamust – Ossiano restoranis Palm Dubais. Burj Al Arabis on võimalik külastada ka maailma kõrgeimat restorani, mis asub Burj Khalifa 122. korrusel ning kannab nime At.mosphere. Samamoodi nagu rannaklubides, on enamikes restoranides n-ö miinimumkulu inimese kohta, see varieerub 250 AED kuni 1500 AED vahel. Näiteks kui külastada kuulsat Ce la Vi restorani, tuleb kahepeale kulutada vähemalt 800 AED. Et nautida purskaevushowd GAL restorani terrassilt, tuleb kulutada kahepeale minimaalselt 1000 AED.

CE LA VI restoran
CE LA VI restoran — FOTO: Erakogu

Shopping

Dubai on üldjuhul shoppamiseks kallis koht, eriti luksusbrände silmas pidades. Võrreldes Euroopaga on hinnatase ca 10% kallim. Taxfree tagastus shoppingu korral on 5%.

Mall of Emirates
Mall of Emirates — FOTO: Erakogu

Suurimad kaubanduskeskused

Dubai Mall – Dubai kesklinnas (üle 1200 poe ja 120 kohviku ning restorani, hotell, uisuväljak, kino.

Emirates Mall – Al Barsha piirkonnas (siin asub Dubais ka suusamägi)

Nakheel Mall – Palm Dubai

Gold Souk (kullaturg)

Madinat Souk

Mida külastada?

Burj Khalifa  (828 m)

Palm Dubai – Atlantise veepark

Dubai akvaarium ja veealune Zoo – asub Dubai Mallis

Kruiis Dubai kanalil – ilus ülevaade Dubai Creekist ja kesklinnast

Kulla- ja maitseainete turg

Tulevikumuuseum

Dubai Miracle garden – maailma suurim botaanikaaed

Kõrbesafari

Abu Dhabi

Bluewaters island – vaateratas

Dubai Marina

La Mer – rannapromenaad, kinod, kohvikud, veepark, lõbustuspark.

Kuidas liigelda?

Kui autot rentida ei taha, siis on pigem mõistlik vältida ka hotellide poolt pakutavat taksot, mis maksab üldjuhul 100 AED väga lühikese otsa eest. Dubais töötab imehästi Uber rakendus, kus on alati ilusad ja mugavad autod ning mõistlikud hinnad. Samamoodi toimivad ka tavalised taksod, millega liiklemine ei maksa palju.