Reklaam sulgub sekundi pärast

SEXFULLNESSi nipid, mis parandavad suhet ja voodielu

Buduaar

Pilt: Shutterstock

Paljud meist juba teavad ja harjutavad mindfulness'i ehk teadvelolekut – kohalolu käesolevas hetkes. Kuid mida tähendab sexfullness ja kuidas see intiimelu parandada aitab?

„Sexfullness tähendab kohalolekut ja suhteõhustikku, milles ei pruugi kogu aeg valvel ja ettevaatlik olla,“ sõnab tuntud Soome paarisuhte- ja seksuaalterapeut Minna Oulasmaa. „See ei hõlma uusi poose ega asendeid, vaid teineteise erisuste aktsepteerimist ja avatud suhtlemist.“ Sexfullness soovitab pigem peatuda, kui tipu suunas joosta. Kuigi enamik meist kipub arvama, et lähedus kasvab ajaga, ei pruugi see nii olla. On paare, kellel „klikib“ kohe. Nende füüsiline ja emotsionaalne side on sügav, olgu suhe alles värske või pikaajaline. Teiste jaoks osutub just aeg vaenlaseks. Mida kauem on koos oldud, seda vähemaks jääb põnevust ja salapära. Argipäev on küll tuttav ja turvaline, kuid üllatuslikkuse moment on kadunud. Selles pole midagi hukkamõistmist väärivat, kuid sageli soovime ju enamat – rohkem kirge, ilutulestikku ja lusti!
Kui sa ei ole oma partneriga päris lähedane või on füüsiline kiindumus aja jooksul hajunud, on terve rida mooduseid, kuidas emotsionaalset sidet (taas)luua.
Esmalt tuleks alustada iseendast, sest kiindumus ei tähenda pelgalt kahe inimese vahelist sidet, vaid puudutab ka suhteid iseendaga. See tähendab, et sa tunned end mugavalt ja enesekindlalt, usud endasse, usaldad oma keha ning tead oma väärtust. Olles iseendaga rahujalal ja armastades ennast, aitab su pingevaba olek ka sinu lähedastel stressiga paremini toime tulla, olla rohkem kohal käesolevas hetkes ning julgeda olla avatud ja haavatav. Kuidas iseendaga paremini kontakti saada? Alasti aeg. Veeda iga päev veidi aega alasti olles, lihtsalt seepärast, et oma kehaga harjuda. Kui see tundub ebamugav, proovi näiteks riieteta magada. Selleks, et oma kehaga sõbraks saaksid, veeda iga päev paar minutit alasti peegli ees seistes ning nädala lõpuks nimeta vähemalt viis asja, millega oma keha juures rahul oled. Jälgi enda negatiivseid mõtteid. Kust nad tulevad? Kuidas saaks neid vähendada? Sageli ei ole siin oluline negatiivsete mõtete muutmine hoobilt positiivseteks, vaid hoopis neutraalseteks. Näiteks „Ma vihkan oma keha“ ei pruugi asenduda kohe mõtlemisega „Ma olen seksikas“, vaid „See on minu keha“. Väikeste sammukestega edasi! Paranda oma liikumisharjumusi. Ajakirjas Journal of Sexual Medicine avaldatud uurimuse kohaselt on aktiivne eluviis otseses seoses sellega, miks osal paaridest on kuumem voodielu kui teistel.
Liikumine tõstab nii meeste kui naiste testosteroonitaset, mis võib kireleeki suurendada.
Päevarituaalid. Loo oma tööpäeva või mistahes muu tegevuse lõpetuseks päevarituaal, mis viib sind tegemisest olemisse. Päeva paineid maha laadida aitavad näiteks meditatsioon, hingamisharjutused, aroomiküünlad või päeviku pidamine. Kuna teadlased on kindlaks teinud, et unepuudus vähendab seksuaalse ihaga seotud hormoonide eritumist, tasub hoolitseda ka korraliku ööune eest. Võlunumber „5“. Harjuta enese maharahustamist ärevuse, paanika, ebakindluse, hirmu või mistahes muudes olukordades. Kuidas seda teha? Sisse hingates proovi näiteks lugeda viieni ja välja hingates samuti viieni, et aktiveerida oma uitnärvi ning vaigistada muretsemist. Abiks on ka see, kui endale käed ümber panna või silitada oma käsivarsi õlast randmeteni.
Kontrolli oma „ei“ või „jah“ ütlemist. Enne kellegi palvele või kutsele vastamist mõtle hoolikalt järele, kas sa soovid seda teha. Sageli on nii, et öeldes „ei“ teistele, ütled „jah“ iseendale.
Lähedasema kontakti seitse saladust: 1. Enne seksi vaadake teineteisele sügavalt silma ning avaldage armastust ka akti ajal. Ajakirja Journal of Sex Research uurimusest selgub, et 75% meestele ja 74% naistele meeldib kuulda neid kolme kaunist sõna füüsilist õrnust jagades. 2. Lisage kohtumistele ja lahkumistele hoolimist märkiv žest. Lihtsalt „tšau“ asemel vaata partnerile silma ning soovi head päeva või ütle, kui hea meel sul on teda taas näha. Tee seda niisugusel moel, mis tõesti hoolimist väljendab. 3. Suurenda füüsilist lähedust ka väljapool voodit, näiteks diivanil telekat vaadates või teineteisest köögis möödudes. Uuringud kinnitavad, et puudutus loob turvatunnet ja kasvatab usaldust ning puudutusest piisab, et vallandada verre annus oksütotsiini, mida hellitavalt armastuse või õnnehormooniks nimetatakse. 4. Kui on vaja rääkida rasketel ja vaidlusohtlikel teemadel, võta partneril käest kinni- see loob usaldust. 5. Ärge pugege voodisse lihtsalt niisama, vaid kasutage seksuaalaktile eelnevat aega palju põnevamalt – näiteks räägi kallimale, mis sulle tema juures eriti atraktiivne tundub ja lase temal vastata samaga. 6. Võtke aega sensuaalse massaaži jaoks. Massaaž mõjub hästi vereringele, närvisüsteemile ja leevendab hästi ka stressi. Ent kõige olulisem on see, et kui kallim teeb sulle massaaži, tekitab see sinus kahtlemata armastusväärse ja hea tunde. Pealegi, kas on veel paremat viisi, kuidas kallima keha tundma õppida? 7. Räägi ausalt ja respekteeri partneri soove. „Teinekord ei ole emmal-kummal lihtsalt seksisoovi ja seda tuleks ausalt põhjendada, et partner end ebamugavalt ei tunneks,“ soovitab Oulasmaa. „Sageli soovime me lihtsalt hellust, mitte orgasmi. Seks peaks olema nauding, mitte kohustus. Kui oma nõrkustest ja ihadest saab paarisuhtes ausalt rääkida, lisab see suhtesse lähedust.“ „Partneri aktsepteerimine, emotsioonidele ja temperamendile vähem voli andmist kriisides ning samas taktis liikuv seksuaalsus on pikaajalise paarisuhte nurgakivid,“ sõnab Minna Oulasmaa, kes kahasse Riikka Riihoneniga on avaldanud ka raamatu „Sexfullness“. Termin tähendab intensiivset kohalolekut intiimsetel hetkedel ning hõlmab keskendumist, pühendumist, ühtekuuluvust, suutlikkust vestelda olulistel teemadel ning nautimisväärset seksi – teisisõnu armusuhte kvaliteetaega. Oulasmaa rõhutab sealjuures ühtesobivaid seksuaalseid vajadusi, mille tähtsusest pole just palju räägitud. „Kui mehe ja naise seksiisud väga erinevad, ei kipu ka paarisuhe õnnestuma.“