Reklaam sulgub sekundi pärast

Ai-ai pea valutab!

Peavalu on kõige levinum valuliik ning peavalu kiusamise eest pole paraku meist keegi kaitstud. Teadlased on kindlaks teinud, et suurim peavalu põhjustaja on stress, kuid ka alatasa arvutiga silmitsi olijad peavad tihti peavalu taluma.

Peavalu on kõige levinum valuliik ning peavalu kiusamise eest pole paraku meist keegi kaitstud. Teadlased on kindlaks teinud, et suurim peavalu põhjustaja on stress, kuid ka alatasa arvutiga silmitsi olijad peavad tihti peavalu taluma.

Ja peavalu on ka PMS-sündroomi üks tunnusmärke, nii et erinevaid põhjuseid peavalu tekkel juba jagub, kuid mis iganes need ka poleks, on selge, et valu käes piinleja ainus soov on ebamugavustundest kiiresti vabaneda.

Järgi lisaks valuvaigistite manustamisele allpool olevat üheksat lihtsat võimalust nurjata oma peavalu ja pea meeles: korduva ning sagedase peavalu puhul konsulteeri kindlasti arstiga, sest see võib olla märk mõnest tõsisemast tervisehäirest.

1) Valest kehahoiakust põhjustatud füüsiline pinge võib tekitada muude vaevuste seas ka peavalu, mistõttu on väga oluline hoida ja säilitada head rühti nii liikudes, seistes, istudes kui ka lamades.
Leia oma päevas need mõned hetked, et venitada ja sirutada oma keha. Kuna kaelalihased ning õlad tõmbuvad pidevalt ühes sundasendis olles pingesse ning kokku, häirib see oluliselt pea verevarustust ning kogu su keha rühti.
Istuval ametikohal on venitused hädavajalikud ning sageli ka ainus (aga väga lihtne) lahendus ühes asendis töötavat inimest kimbutavate peavalude vastu. Kui võimlemine parandab märgatavalt keha vereringlust, siis värske õhk kopsudes tõrjub edukalt ka peavalu. Niisiis, jälgi, et saaksid ka piisavalt värsket hapnikku nii tööl kui ka kodus.

2) Proovi valuleevendust kuumast ja soojast kompressist. Tee käterätt soojas vees märjaks ning aseta valutavale piirkonnale. Valu peaks üsna ruttu järele andma. Palaviku korral tuleb meetodit vastupidiselt rakendada ning panna laubale jahe märg rätt, et palavikus keha saaks oma soojust ära anda.
Võid katsetada ka roosiõli lisamist oma vannivette. Aroomiteraapia aitab lõdvestuda, näiteks lavendlil on head rahustavad omadused, mis aitavad peavalu korral enamgi kui oodata oskad.

3) Paljud naised kurdavad peavalu enne oma igakuist menstruaaltsüklit. Sellist tüüpi peavalude puhul kirjeldavad naised teravat valu silmade taga. Kui sinu „päevadele“ eelneb ebameeldiv valus torkimine silmade taga, revideeri hoolega oma menüüd ning kanna hoolt selle eest, et saaksid toidust piisavalt tsinki.
Peamised tsinki sisaldavad produktid on liha, maks, munad, piim, jogurt, pärm, täisteraviljatooted, kõrvitsaseemned, tomatid, sibulad, vetikad.

4) Nagu juba eelpool mainitud, on suurim süüdlane peavalu põhjustamisel stress. Kõige muu kõrval on siin abi sügavast ja kosutavast unetsüklist.
Mediteeriminegi on stressist vabanemisel hea abimees, sest lisaks stressi tõrjumisele, annab meditatsioon lõpliku vastulöögi stressist põhjustatud peavalule.
5) Pingesolekust johtuvad peavalud kiirgavad valu edasi kaela ning õlgadesse, mis muudab enesetunde mõistagi veel kehvemaks. Sellist tüüpi peavalude puhul on abi peanaha ning õlgade massaažist, mis aitab pingesolekut lõdvendada. 

6) Toidukordade vahele jätmine on teine suur paharett, mis toob endaga peavalusid kaasa. Näljatunne pitsitab nagu kruustangidega pead, millest vabanemiseks söö kõht korralikult täis ning valu annabki järele. Ka pidevate migreenihoogude käes vaevlejad tehku oma külmkapis korralik inventuur: kehv toitumine on tihti üks migreeni allikatest.

7) Joo palju vett, sest vesi jahutab keha ning minimeerib peavalu tekke võimalusi. Sinu päevaseks veeannuseks olgu kaheksa klaasi vett. Piparmündi– ja kummelitee sobivad hästi une-eelseteks rahustajateks, kui valutava peaga uinumine on raskendatud.

8) Pane jääd kilekotti, millele keera rätik ümber. Pane jääpamp mõneks minutiks (või nii kaua kuni kannatad) õlgadele, kaela piirkonda ning meelekohtadele. Jääkompress leevendab peavalu.

9) Pigista õrnalt oma ninajuurt masseerides seda üles-alla nimetissõrme ja pöidlaga. Valu peletamiseks võid masseerida ka oma meelekohti.

Peavalu võib hakata kontrollima kõiki su elu aspekte, sotsiaalse aktiivsuse pärssimisest kuni tööviljakuse kahandamiseni.
Ära lase peavalul enese üle võimust võtta, vaid otsi abi kohe, kui tajud ebameeldivaid tuikeid oma peas.


/Liis Bekker/