Reklaam sulgub sekundi pärast

Hoia oma luid!

Inimese kehas on üle 200 luu. Nende liikuvus, tugevus ja tihedus on meie endi teha. Peame oma luid hoidma, sest luude hõrenemine on üks kohutavamaid haigusi.

Kadri Põldma
[email protected]

Inimese kehas on üle 200 luu. Nende liikuvus, tugevus ja tihedus on meie endi teha. Peame oma luid hoidma, sest luude hõrenemine on üks kohutavamaid haigusi.

Terve täiskasvanuea vältel asendub ja kaob kehas väiksemaid luid. Luumassi kaotamine kasvab vananemisega. Luude tervena püsimisel mängivad rolli söögiharjumused, geneetilised tegurid, kehaline aktiivsus. Kes tervislikke eluviise ei harrasta, võib varsti silmitsi seista koleda luude hõrenemise haiguse osteoporoosiga.

Skeleti kõige pikem luu on reieluu ja see ulatub põlvest puusani. Samuti on see ka kõige raskem ja tugevam luu. See on tavaliselt 37-45cm pikk ja moodustab  inimesest veerandi terve keha pikkusest. Kõige väiksemad luud on leitud kõrvast ja neid on seal kolm. 0,5cm pikkust luud ehk samuti ka kõige väiksemat nimetatakse jaluseks. Sinu luude pikkusest sõltub, kui pikk sa oled. Pikkadel inimestel on pikad luud, lühikeste inimeste luud on lühemad. Sinu kasvamist reguleerivad peamiselt su veres olevad keemilised ained, mida nimetatakse hormoonideks. Mõnikord hormoonid ei tööta nii nagu vaja ning panevad lapse luud kasvama, kas liiga kiiresti või aeglaselt. See võib muuta inimese ebatavaliselt pikaks või lühikeseks. Teadaolevalt pikim inimene, ameeriklane Robert Wadlow, oli 2,7m pikk ja kaalus 198 kg. üks lühimatest ja kindlasti kergeim inimene oli Lucia Zarate nimeline mehhiklanna. Ta oli 17-aastaselt 66cm pikk ja kaalus 2,1 kg.Sinu luustik ehk skelett on midagi palju enamat kui vaid kogum luid. Nagu terastalad kõrghoones või tüvi ja oksad puul, moodustab ta kandva sõrestiku su keha jaoks. Sinu skelett määrab kehakuju, kannab su keharaskust ja võimaldab lihastel kinnituda, nii et sa saad liikuda. Ta on piisavalt tugev, et kaitsta õrnu siseorganeid - nagu süda, kopsud ja aju - ning samal ajal piisavalt kerge, lastes sul hüpata ronida ja ujuda. Reieluu üksi võib taluda koormust kuni 1500kg ruutsentimeetri kohta. Pealaest varbaotsteni koosneb inimese luustik keskmiselt 206 luust ja kaalub 9-20kg. Rinnalapse skeletis on umbes 350 luud, kuid need on veel pehmed ja lapse kasvades osa neist liituvad. Luude täielik kõvastumine ja luuosade liitumine kestab kuni 30. eluaastani.

Mida saad teha, et luud oleksid terved ja tugevad?

  • Lisa oma menüüsse palju kaltsiumit. Söö kindlasti pähkleid, seemneid (eriti seesamiseemneid), soja tooteid, täisteratooteid, köögivilju, kala ja piimatooteid.
  • Suurenda vajalike rasvhapete kogust oma menüüs. Rasvhapped soodustavad kaltsiumi imendumist ning luud muutuvad tugevamaks. Rasvhappeid saad õlistest kaladest ja pähklitest.
  • Joo vähem tumedat teed, kohvi ja limonaade, sest siis võib juhtuda, et kaltsium väljub uriiniga kehast ning ei imendu enam piisavalt hästi.
  • Kaltsiumi omandamine nõuab ka teiste mineraalide, eriti D vitamiini ja magneesiumi olemasolu. Neid saad pähklitest, seemnetest, sojast ja täisteratoodetest
  •  Lisa oma menüüsse ka seesamiseemned, päevalilleseemned, linaseemned ja kõrvitsaseemned. Need aitavad vähendada luude hõrenemist.
  • Kui võtad kaltsiumitablette, võta neid õhtul, sest nende mõju on öösel suurem.
  • Viibi piisavalt palju päikese käes. Nii toodab sinu organism rohkem D vitamiini ning organism omastab kaltsiumi paremini, Kasuta alati UV kiirguse eest kaitsvaid kreeme. D vitamiini saad lisaks ka täisteratoodetest, pähklitest, munadest ja piimatoodetest.
  • Tee regulaarselt trenni. Jaluta, mängi tennist, sörgi, tee kepikõndi, uju. Ujumine suurendab lihaste ja luude vastupidavust.
  • Piira alkoholi tarbimist ja jäta suitsetamine maha. Mõlemad on luudele kahjulikud!

Kuidas hoida liigeste tervist?

Luid ühendavad liigesed. Mõningad asjad aitavad sul liigeste mobiilsust ja vastupidavust treenida.

  • Hommikul ja õhtul tee lihtsamaid venitusharjutusi.
  • Enne lihasharjutuste tegemist tee kindlasti soojendus.
  • Varieeri harjutusi, see aitab vältida lihasvalu ja venitusi.
  • Püüa hoida sirget rühti ka kontoris laua taga istudes.
  • Laua taga istudes tee väikeseid pause, tõuse püsti ja venita end.
  • Kasuta oma keha mõlemat poolt. Näiteks kui kannad kotte, siis kanna neid vaheldumisi mõlema käe otsas.
  • Mine jooga trenni.