Reklaam sulgub sekundi pärast

Tupeseen – naiste kutsumata külaline

Tupeseen on enamus naistele tuttav, kes pole ise veel kogenud, see on vähemalt sõbrannat kurtmas kuulnud. Antud probleemiga puutub vähemalt kord elus kokku kolm neljandikku naistest. Eriti piinavaks muutub asi siis, kui tegu on kroonilise tupepõletikuga. Toome siinkohal välja korduma kippuvad küsimused selle saladusliku haiguse kohta, millest on niivõrd raske lahti saada.

Tupeseen on enamus naistele tuttav, kes pole ise veel kogenud, see on vähemalt sõbrannat kurtmas kuulnud. Antud probleemiga puutub vähemalt kord elus kokku kolm neljandikku naistest. Eriti piinavaks muutub asi siis, kui tegu on kroonilise tupepõletikuga. Toome siinkohal välja korduma kippuvad küsimused selle saladusliku haiguse kohta, millest on niivõrd raske lahti saada.

Kolmveerand naistest on kasvõi kord elus hädas tupeseenega ning kui see juba kord elus on olnud, võib see vabalt jälle tulla. Tupeseen on tegelikult üsna süütu, aga siiski väga tüütu haigus. Tihti on nii, et naine ei pruugi ise aru saada, et tal tupeseen on ning alles ülevaatusel teatab arst selle olemasolust.

 

Kuidas saada ise aru, et sul on tupeseen?

Tupeseene tunnused on valgete tükkide ja hapuka lõhnaga tupevoolus. Sügelustunne, kipitus, valulik vahekord või urineerimine, lõhed limaskestadel, isegi haavandid ja turse. Kuna naise anatoomia on selline, et limaskestadega kaetud ala on lai, siis ilmnevad kiiresti kaebused, mis sunnivad pöörduma naistearsti juurde.

Võib olla ka ilma sümptomiteta - seen avastatakse juhuslikult, kui mingil põhjusel tupest analüüs võetakse.

Kas tupeseent võib saada vaid sugulisel teel?

Tupeseen võib levida ka sugulisel teel, aga tegelikult on põhiline põhjus rohke ja põhjendamatu antibiootikumide tarvitamine (eriti antibiootikumide tarvitamine viirushaiguste puhul). Samuti pikaajaline beebipillide tarvitamine. Vanuse tõustes väheneb loomulik naissuguhormooni östrogeeni tase, organism ei suuda glükogeenist toota küllaldaselt piimhapet tupe normaalse pH tagamiseks.  Pidevatel ravimitarvitajatel kipubki tupeseen  korduma.

Tupeseene ägenemise põhjusteks on veel: liiga vähene hügieen või liigne hügieen leeliseliste vahenditega. Vahekord (uus vahekord) - erinevad või uued partnerid.

Tegemist võib olla ka allergiliste faktorite mõjuga: pesu, pesuvahendid, lateksallergia preservatiividest, erinevad määrded ja lubrikandid jm.

Ka terve naise tupes võivad olla üksikud tupeseene tekitajad, kuid nad ei põhjusta haigust. Terve naise tupe pH on 4,0-4,5. Haigustega ja vanusega see muutub, mis põhjustab kaebusi ja ebamugavust.
Kui seen sul kord juba organismis on, siis on ta visa.

Võimalikud tagajärjed

Peale ebamugavustunde tupes muid tagajärgi pole, rasestumist ei takista.

Kuidas ravida tupeseent?

Ravimeid saab osta ainult retseptiga, mida tänapäeval on apteekides lai valik. On mitmesuguseid tablette ja tupekuulikesi. Tihti on vaja korduvaid ravikuure.

Kuidas vältida tupeseene teket?

Ei tohiks unustada, et tupp on poolavatud süsteem (dots. I.Kõivu väljend), kus ei ole steriilsust. Seetõttu sõltub palju elustiilist, hügieenist, vanusest, eriti aga üldisest organismi immuunsusest.

Tupeseent võib saada ka sugulisel  teel - seega kasutada võõra partneriga seksimisel ikkagi kondoomi.

Hügieen on väga tähtis: normaalne hügieen on pesta lahkliha ja väliseid suguelundeid 1-2 korda ööpäevas ja iga päev vahetada aluspesu. Liigne hügieen on pesemine üle 3 korra ööpäevas kasutades liiga leeliselisi vahendeid, mida reklaamitakse.

Ravimeid tuleb tarvitada vaid arstlikul näidustusel (elulisel näidustusel).

Sünnitamata naised ei peaks väga pikalt järjest üle 5 aasta (üle 10 aasta ) tarvitama pille. Ehk on võimalik teatud perioodidel vahetada rasedusest hoidumise metoodikat.

Sagedaste ägenemiste puhul soovitatakse kasutada naturaalset puuvillapesu, valida sobivamad pesukaitsed ja sidemed.
Preservatiive tuleks osta vaid apteegist ja leida endale sobivam. Allergiakahtluse puhul kasutada lubrikandina apteegi väheallergilisi, lõhnavabasid lubrikante.

Kõrge immuunsuse tagamiseks tuleb toituda ratsionaalselt, liikuda palju, tagada õige töö-ja puhkereźiim, nautida elu, olla õnnelik ja rõõmsameelne. Igavene soovitus: kaebuste puhul, mis alandavad elukvaliteeti, pöörduge kaasaegse koolitusega naistearsti poole!



Allikad: Galina Litter, Evita Grupp Oü  (http://www.naistearst.ee/), Ajakiri "Tervispluss".