Reklaam sulgub sekundi pärast

Väike vitamiini meelespea

Igal pool räägitakse, et sügisel peab kindlasti sööma palju vitamiine. Aga milliseid vitamiine siis täpselt süüa ja milline on konkreetsete vitamiinide mõju ja kust toiduainetest neid saada? Siin on sulle väike abimees.

Kadri Põldma
[email protected]

Igal pool räägitakse, et sügisel peab kindlasti sööma palju vitamiine. Aga milliseid vitamiine siis täpselt süüa ja milline on konkreetsete vitamiinide mõju ja kust toiduainetest neid saada? Siin on sulle väike abimees.

Millised on vitamiinide olulisemad allikad?

Rasvlahustuvad vitamiinid

A kala- ja loomamaks, või, karotenoidid
D kalarasv, munakollane, või, pärm
E porgand, kapsas, taimsed õlid, linnaseleib
K kalasaadused, spinat, kapsas, herned
Q taimsed produktid
F taimsed õlid

Veeslahustuvad vitamiinid

B1 pärm,kaerahelbed, sealiha, täisteravilja tooted
B2 piim, maks, kala, pärm, kaunviljad, spinat
  pantoteenhape pärm, maks, piim, munad, kapsas, kartul, tomat
B4 liha, kroovimata jahust leib, munarebu, maks, piim
PP  nikotiinhape maks,pärm, kalasaadused, kanaliha, nisukroov
B6 maks, munakollane, porgand
B8  neerud, süda, kartul, mais
B10, B11  folatsiin maks, oad, rohelised taimeosad, neerud, liha
B12 verivorst, maks, tailiha, juust, pärm, seened
B13 loomsed produktid
B15 loomsetes produktides ja seemnetes
BT lihasaadused, pärm
C mustsõstra ja kibuvitsa marjad, jõhvikas kapsas, paprika, pähklid, tsitrused
H maks, neerud, piim, oad, tomat, munarebu
N pärm, piim, liha
U S kapsas, spargel, petersell, tomat
pAB maks, piim, munad, pärm
P värsked puu- ja juurviljad

Milline on vitamiinide mõju?

Vitamiin A: (retinool): organismile tasakaalu ja kaitset pakkuv antioksüdant, tagab silmade, limaskesta ja maksa tervise, vajalik luukoe, hammaste ja kõhrede arenguks, oluline spermatosoidide ja platsenta arenguks ja rakkude ehituseks kasvavale organismile.
Vitamiin D: (kolekaltsiferool): reguleerib kaltsiumi ja fosfori ainevahetust, vajalik luukoe formeerumiseks, reguleerib vererõhku, tugevdab närvisüsteemi. Suurenenud vajadus alkoholismi, psoriaasi, allergia, artriidi ja diabeedi puhul.
Vitamiin E: (tokoferool): antioksüdant, mis aktiviseerib immuunsüsteemi, väldib trombide moodustumist ja enneaegset vananemist, võimendab sperma teket, maksa ja neerude tööd. Kasutatakse aneemia, ateroskleroosi, südame-veresoonkonna haiguste, insuldi, Parkinsoni tõve, allergia jm haiguste ravil.
Vitamiin K: korraldab vere hüübimist, võimendab luukoe arengut, vajalik neerude ja platsenta arenguks ning talitluseks. Vitamiini puudus tekib haigestumisel (kaksteistsõrmiku, maksa, kõhunäärme) haigustesse, puudusel aeglustub vere hüübimine, esinevad ninaverejooksud, kergesti tekivad verevalumid.
Vitamiin F: (linool- ja linoleenhappe segu): vajalik närvikoe arenguks ja funktsioneerimiseks, võimendab B6-vitamiini sünteesi, kasutatakse mitmete nahahaiguste ravil.
Vitamiin B1: (tiamiin): aitab kaasa energia vabastamisele süsivesikutest, vältimatu närvide funktsioneerimiseks, südamele ja mälule. Osaleb maomahla tootmises, vajalik foolhappe, B2, C ja E vitamiini ning mangaani omandamiseks.
Vitamiin B2: (riboflaviin): vajalik O2 pääsemiseks rakkudesse, küünte, naha ja juuste normaalsele arengule. Nägemises tähtis roll. Puudusel limaskesta põletik, naha ekseemid. Soovitatakse suurendatud koguses alkoholismi, Parkinsoni tõve, artriidi jm põletikuliste haiguste ravil.
Vitamiin B3: (pantoteenhape): rasvhapete sünteesi oluline komponent, vähendab kolesterooli taset ja reguleerib veresuhkru taset, võimaldab toitainete omastamist, kaitseb infektsiooni eest, tugevdab närvisüsteemi ja hoiab näonaha kaunina. Oluline roll alkoholismi, depressiooni, psoriaasi, astma, tuberkuloosi, artriidi, aneemia jms haiguste ravis. Vajalik koos tiamiini, niatsiini, B6 ja C vitamiini ja foolhappega.
Vitamiin B4: (koliin): võimaldab saada toidust energiat, oluline tähtsus alkoholismi, lihaste düstroofia, astma, maksa tsirroosi, ateroskleroosi, erinevate ekseemide ja arteriaalse hüpertoonia ravis.
Vitamiin B5: (niatsiin, nikotiinhape, PP-vitamiin): otsustav roll energia vabastamisel toitainetest, vajalik närviimpulsside edasikandumiseks ja naha ja seedeelundite terviseks.
Vitamiin B6: (püridoksiin): tähtis valkude omastamiseks, aitab toota hemoglobiini, tagab närvisüsteemi tervise. Parandab nahka. Toimib koos tiamiini, riboflaviini, pantoteenhappe, C vitamiini, tsingi, magneesiumi ja mangaaniga.
Vitamiin B12: (kobalamiin): aneemiavastane vitamiin, tugevdab närvisüsteemi, vajalik pärilikkuseaine sünteesil, punaliblede moodustumisel.
Foolhape: verd tugevdav vitamiin. Seda vajavad ajurakud, erütrotsüüdid, osaleb maomahla sünteesil. Puudus kutsub esile ärrituvuse, mälunõrkuse, kehvveresuse. Tähtis roll alkoholismi, aneemia, gastriidi, psoriaasi, ateroskleroosi, vere hüübimatuse ravil. Kasutatakse koos C ja B12 vitamiini, pantoteenhappe, tiamiini, riboflaviini, püridoksiini, biotiiniga. NB! Vähihaiguste puhul vastunäidustatud.
Vitamiin H: (biotiin): osaleb rakkude moodustumises, närvisüsteemide funktsioonil, aminohapete, süsivesikute ja rasvade ainevahetusel. Esineb alkoholismi, depressiooni, dermatiidi, lihasehaiguste, ateroskleroosi, erinevate ekseemide korral kasutatavate ravimite koostises. Toimib koos foolhappe, pantoteenhappe, C vitamiini, püridoksiini, niatsiini, tiamiini, E ja B12 vitamiiniga. Vajadus suureneb alkoholi, kohvi ja antibiootikumide tarbimisel.
Vitamiin C: (askorbiinhape): papaia sisaldab seda 2 korda rohkem kui apelsin. Eluliselt vajalik organismi elutegevuses, tõstab kandevõimet, ravib nahka, hambaid, tugevdab kapillaare ja sidekude. Kontrollib adrenaliini ja steroidide sünteesi. Antioksüdant, tugevdab immuunsüsteemi. Abiks alkoholismi, stressi, psoriaasi, tuberkuloosi, bronhiidi, nefriidi, diabeedi, ateroskleroosi, osteoporoosi, prostatiidi jms haiguste ravil. Toimib koos foolhappe, püridoksiini, niatsiini, B1, B2 ja E vitamiini, bioflavonoidide, kaltsiumi ja magneesiumiga.