Reklaam sulgub sekundi pärast

Milline rasestumisvastane vahend sulle sobib?

Unustasid pillid? Jah, sul on tõesti arvukalt teisi võimalusi. Rasestumisvastaste vahendite valik on praegu hästi suur. On hormonaalseid ja mittehormonaalseid vahendeid. Sa oled justkui suures poes. Kus, nagu ikka, loeb emotsioonist rohkem siiski see, mis sobib vaid sulle. Mis haagib sinu elustiili ja eluviisiga. Mis aimab ette vaid sinu personaalset tervisemustrit. Ütle mulle, missugune on su rasestumisvastane vahend ja ma ütlen sulle, kes sa oled...  

 

Kui rääkida kombineeritud hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest ehk kontratseptiividest, kuhu kuuluvad pillid, plaastrid ja tuperõngas, siis nende võtmise alustamisel või vahetamisel on põhiküsimusteks efektiivsus ja kõrvaltoimed. Efektiivsuselt on need võrdsed − õigesti kasutamisel annavad nad 99-protsendilise rasestumisvastase kaitse. Kõige sagedasemaks kõrvaltoimeks on esimeste kuude vaheveritsused ja määrimised. Ka kerget iiveldust, rindade hellust ja liibido langust võib esineda, kuid siiski harvem.

Tihtipeale on aga hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega nii, et mida kauem neid kasutada, seda vähem on häirivaid kõrvaltoimeid. Vaheveritsused võivad tekkida siis, kui sa unustad pilli võtta või plaastrit ja tuperõngast õigel ajal vahetada. SOS-pillid on vaid äärmiseks vajaduseks, mitte selleks, et korduvalt lahendada unustamise probleem, kuna nende kasutamine põhjustab ebaregulaarset veritsust.

Arutle ja tee vajadusel test

Kui oled valinud hormonaalse rasestumisvastase vahendi ja sul on esimese kuul vaid vähesed kaebused, näiteks veritsus või iiveldus, pole sul kohe põhjust hakata seda uue vastu vahetama. Juhul muidugi, kui see vahend on sobiv sinu elustiiliga. Kui sul pärast kahekuust tarvitamist kaebused püsivad, tasuks kaaluda vahendi vahetamist.

Küsimus on ka paljuski selles, kui hästi oled informeeritud esimestest kõrvaltoimetest. Kui sul esimesel pillide või muu hormonaalse rasestumisvastase vahendi kasutamise kuul pisut määrib, ei tasu kohe otsustada, et parem ma seda vahendit ei tarvita ja katkestan – see tekitab vaid veel suurema veritsuse. Niisiis – arutle rahulikult, jälgi end ja ära mine paanikasse. Vahendit skeemi järgi edasi kasutades lõpeb veritsus iseenesest.

Kui juhtub, et valitud vahend sulle tõesti ei sobi, on sul võimalus mõelda, milline võiks olla alternatiivne vahend. Kohe alguses arvesta sellega, et kõik naised on erinevad – ja ka sina. Mis sobib sõbratarile, ei pruugi sobida sulle, kas või pelgalt selle tõttu, et teil on erinev elustiil. Naistearst või perearst võtab sulle sobivat vahendit soovitades arvesse, kui vana sa oled, kas sa elad regulaarset suguelu, oled sa sünnitanud, kas sa suitsetad, millised on sinu menstruatsioonid, kas sul esineb enne menstruatsiooni pingesündroomi jne. Arsti vestluses sinuga selgub, milline rasestumisvastastest vahenditest võiks olla sulle parim. Kui sa soovid selle üle rahulikult järele mõelda, testi end aadressil

Kui sa pole veel püsisuhtes ja kasutasid siiani kondoomi, oled õigel teel. On loomulik, et sa alles otsid endale sobivat rasestumisvastast vahendit ning kasutad kondoomi sellepärast, et sa ei usalda veel oma partnerit. Ka siis, kui sa vahetad tihti partnereid, on kondoomi kasutamine hädavajalik. Erinevalt kondoomist ei kaitse ükski pill sind sugulisel teel levivate haiguste eest. Õnneks on ka noorte teadlikkus ja kondoomi kasutamine viimasel ajal tõusnud. Hoia kondoomi käepärast − uuringud näitavad siiski, et esimese vahekorra ajal ei kasuta noored pooltel juhtudel üldse midagi, teadmata, milline on nende risk.

Kui sa oled juba mõnda aega püsisuhtes, on tõenäoline, et tuled naistearsti juurde sooviga saada midagi kindlamat – otsid turvalist ja mugavat rasestumisvastast vahendit. Paljud sinusugused noored naised soovivad end samal ajal kontrollida ka sugulisel teel levivate haiguste suhtes. Analüüse teevad sageli mõlemad partnerid – soovitakse end testida enne, kui loobutakse kondoomi kasutamisest.

Pill pole ainus vahend

Tavaliselt on noorte naiste esmavalik rasestumisvastaste vahendite vallast pillid. Valik on suur, pillid tunduvad kindlad, seda enam, et pillide efektiivsus on kõrge ja neil on palju positiivseid kõrvaltoimeid. Tänu pillidele on tsükkel regulaarne, menstruatsioonid on valutud ja veritsus vähene. Kõik need samad positiivsed toimed kehtivad ka plaastri ja tuperõnga puhul. Samuti on väga mugav nende vahenditega menstruatsiooni nihutada − sa reisid sageli, ja siis on selline võimalus suur pluss. Ometi kurdavad ka need naised, kes on juba võtnud pille ja on nendega rahul, selle üle, et nad unustavad pille võtta. Eestis viidi läbi ka üks selline uuring, millest ilmnes, et 70 protsenti pillikasutajatest väitis, et nad unustavad aeg-ajalt pille õigel ajal võtta. Siis ollakse paanikas ja võetakse lisaks SOS-pill, mille tagajärjeks on ebaregulaarsed veritsused.

Maailm liigub sinu soovide kohaselt – mugavuse suunas

Maailmas on kogu aeg otsitud tänapäeva aktiivsele noorele naisele võimalikult mugavat rasestumisvastast vahendid. Millist vahendit sa tahad? Sajaprotsendiliselt kindlat, mida oleks lihtne kasutada ja seejuures peaks see olema ülimugav. Hormonaalsetest vahenditest olid algselt saadaval vaid pillid. Kuid rasestumisvastaste vahendite valik laieneb pidevalt, et rahuldada tänapäeva naiste vajadusi. Selleks, et iga päev ei peaks pilli võtma, tulid uued lahendused: plaaster kord nädalas. Ja seejärel tuperõngas, mida tuleb vahetada vaid kord kuus.

Kui noored naised, kes aastaid kasutanud pille, tulevad naistearsti juurde, soovivad nad proovida uusi vahendeid. Eeskätt tullakse otsima uuemat ja mugavamat varianti. Või pöördutakse murega, et sageli ununeb pill õigel ajal võtmata. Sellisel juhul sobib hästi tuperõngas, mida on vaja vahetada vaid üks kord kuus ning seda on ülilihtne meeles pidada. Paigaldada saab ja oskab seda aga iga naine, see pole keerulisem kui tampoonide kasutamine. Tõsi, mõnelgi naisel on esialgu pisuke kõhklus – kas ma saan tuperõnga sisse, kas ma seksi ajal tunnen seda, ja mida tunneb minu partner. Vaatamata kõhklustele proovitakse, ollakse väga rahul ja soovitatakse teistelegi.

Soovitan tuperõngast eelkõige naisele, kes soovib väga mugavat vahendit või on sageli hädas pillide unustamisega. Tagasiside on olnud väga positiivne – “oi kui hea, oleks ma vaid varem teadnud, see on nii mugav, ma ei tunne midagi ja mu partner ei tunne midagi. Nüüd panen vaid endale kord kuus memo mobiili või märkmikku ja mul ei ole enam unustamisprobleemi.“ Ja põhiline – tuperõngas annab sulle kindla kaitse!

Naistearstina võin ka kinnitada, et tuperõngaga on vähem veritsusi, menstruatsioonid ei ole valulikud ja rõngast on ülimugav kasutada: minu praktikas ei ole olnud ühtegi naist, kellel oleks tuperõngas vahekorra ajal või lihtsalt välja tulnud. Kuigi on ka üksikuid naisi, kes on selle vahekorra ajaks lihtsalt välja võtnud ning siis tagasi pannud. Tuperõngast kasutavad naised teavad, et välja tulnud rõnga võib kraani all puhtaks loputada ja tagasi asetada. Tuperõngas on kõige uuem hormonaalne rasestumisvastane vahend ja naised on üldse altid uusi asju proovima. Maailm liigub sinu jaoks sinnapoole, et sul oleks mugavam ja kergem. Kui sünnitanud ja 35+ vanuses naiste esmaeelistuseks on spiraal, siis noorematel naistel on selleks pillid, plaaster ja tuperõngas. Näib, et nüüd just on huvi viimase vastu tärkamas, sest pillide unustamine on probleemiks ja probleemid selleks ongi, et neile lahendusi leida.

Tekst: Katrin Seemen, Medicoveri naistearst

Loe ka:

http://www.naistering.ee/

 

 

 

 

[gallery ids="1938774"]