Reklaam sulgub sekundi pärast

Atkinsi dieet – parim kaalulangetaja

Iisraelis Negevi ülikoolis tehtud uuringu tulemused näitas, et Atkinsi dieet on praeguseks teadaolevatest dieetidest kõige tervislikum ja mõjuvam kaalulangetaja.

Iisraelis Negevi ülikoolis tehtud uuringu tulemused näitas, et Atkinsi dieet on praeguseks teadaolevatest dieetidest kõige tervislikum ja mõjuvam kaalulangetaja.

Uurijate sõnul on see dieet efektiivne seetõttu, et tarbitakse on vähe süsivesikuid ja palju valke, vahendab AP ajakirja New England Journal of Medicine.

Uuringus jälgiti 322 ülekaalulise katsealuse kaalulangetamist. Katsealused said süüa kolme erinevat menüüd, millest Atkinsi dieet osutus kaalulangetamisel kõige efektiivsemaks.

Uuring näitas, et Atkinsi dieedi pidajad kaotasid kahe aasta jooksul kaalus keskmiselt 5,5 kilogrammi. Vahemere menüüd eelistanud 4,6 kilogrammi ja väherasvast toitu söönud inimesed 3,3 kilogrammi.

Uurijad tõdesid, et kõik kolm menüüd andsid kaalualandamisravimitega sama tulemuse.

Atkinsi dieet on maailmas üks tuntumaid madala süsivesikute ja kõrge valkude sisaldusega dieete. Loodud 1972. aastal doktor Robert Coleman Atkinsi (1930-2003) poolt, kes tutvustas seda raamatuseerias.

Atkinsi dieedi idee on piirata süsivesikute tarbimist, et ainevahetus läheks glükoosi põletamiselt üle keharasva põletamisele. See protsess algab, kui kehas tekib kättesaadavate süsivesikute lõppemise tagajärjel ketoos. Atkinsi järgi aitab ketoos kiiremini rasva põletada. Dieet piirab just nende süsivesikute tarbimist, mis mõjutavad veresuhkru taset, arvestusest jäetakse välja alkohol ja kiudained. Küllastunud rasvad, välja arvatud transrasvhapped, on lubatud.

Atkinsi dieet saavutas eriti suure populaarsuse Euroopas ja Ameerika Ühendriikides 2003.-2004. aastal ning seda on järginud mitmed meelelahutustööstuse staarid. Atkinsi dieet muutis süsivesikute vältimise populaarmeedias moeteemaks.

Samas on ka vastandlikke arvamusi selle dieedi kohta. Mõne spetsialisti hinnangul tekitab dieet kõhukinnisust, soolte- ja neerumuresid, suurendab osteoporoosi riski ning vere kolesteroolisisaldust.

Kindlasti ei sobi dieet maksa- või neeruhaigetele.

Atkinsi dieet võib sobida neile, kel on palju ülekaalu ja kes vajavad algul enda motiveerimiseks kiireid tulemusi. Üle 14 päeva ei tohiks dieeti siiski pidada.

Kurjad keeled räägivad, et doktor Atkins ise suri 120-kilosena.


/Toimetas: Maarit Männama/