Reklaam sulgub sekundi pärast

USA asevälisministri asetäitja Judy Garber: Viisavabaduse kuupäeva ei tea

Ehkki USA võib juba aasta lõpus loobuda viisanõudest Eesti, Tšehhi ja Kreeka kodanikelt, ütleb USA asevälisministri asetäitja Judy Garber, et Ühendriikidega viisavabaduse saavutamiseks on vaja veel osa tingimusi täita.

Eesti Päevalehe ajakirjanik Jan Jõgis-Laats tegi intervjuu Judy Garberiga.

Ehkki USA võib juba aasta lõpus loobuda viisanõudest Eesti, Tšehhi ja Kreeka kodanikelt, ütleb USA asevälisministri asetäitja Judy Garber, et Ühendriikidega viisavabaduse saavutamiseks on vaja veel osa tingimusi täita.

Eesti Päevalehe ajakirjanik Jan Jõgis-Laats tegi intervjuu Judy Garberiga.

 

Kirjeldage palun, mis seisus on praegu Eesti liitumine USA viisavabaduse programmiga?
Kongress kiitis mullu suvel heaks muudatused, mis andsid administratsioonile õiguse viisanõudest loobuda, kui viisata jääb alla kümne protsendi taotlejatest. Kuid ühtlasi nõudis kongress eeltingimusena teatud julgeolekualaste nõuete täitmist ning praegu töötamegi koos Eestiga nende nõuete täitmise nimel. Seadusemuudatus nõudis ka Ühendriikide-poolset mõnede julgeolekut suurendavate meetmete võtmist, enne kui me saame viisavabadust uutele riikidele laiendada. Töötamegi praegu nende nõuete täitmise kallal mõlemas riigis paralleelselt.

Mis laadi julgeolekumeetmete täitmist Ühendriigid Eestilt ootavad?

Osa neist puudutab reisijate andmete vahetust, osa kadunud ja varastatud passide registreerimist ning osa on seotud näiteks lennujaamade turvalisusega.

Saate te öelda, kui kaugel mõlemad riigid sellel teel on ja kas me hakkame juba eesmärki saavutama? Kas on võimalik öelda mingit kindlat kuupäeva?
Kindlat kuupäeva praegu pole, kuna Eesti ei ole veel lõpetanud kõikide nõutud julgeolekumeetmete võtmist, samuti pole Ühendriigid lõpule viinud kõiki nõutud täiendusi.

Ehk te vähemalt ennustaksite, kas see juhtub veel praeguse administratsiooni ajal.
Me oleme optimistlikud, et suudame jõuda kokkuleppele ja see juhtub enne praeguse presidendi ametiaja lõppu.



Viisavabadus Euroopa liitlastele

•• USA president George Bush teatas plaanitud muudatusest Ühendriikide viisavabaduse programmis (Visa Waiver Program) Tallinna visiidil 2006. aasta novembris vahetult enne Riias toimunud NATO tippkohtumist. Kongress kiitis muudatused heaks mullu suvel.

•• Muudatuste tulemusel on viisavabadusele lootust Kesk- ja Ida-Euroopa riikidel, kellest osa on Ühendriikide liitlased Iraagi ja Afganistani konfliktis.

•• Praegu on programmis 27 riiki: pea kõik Lääne- ja Põhja-Euroopa riigid ning Austraalia, Uus-Meremaa, Jaapan, Singapur ja Brunei. Ainsana endise idabloki riikidest on viisanõudest loobutud Sloveenia puhul.

•• Kolmapäeval ütles Tšehhit külastanud USA sisejulgeolekuministeeriumi abiminister Richard C. Barth, et tõenäoliselt on Eesti koos Tšehhi ja Kreekaga üks kolmest Euroopa Liidu riigist, kelle suhtes loobutakse viisanõudest juba tänavu.

•• Programmiga ühinenud riikide kodanikud võivad USA-sse viisata reisida turismi eesmärgil kuni 90 päevaks. Töö- ja õppereisile suunduvad inimesed vajavad endiselt viisat.

 

Refereeritud artikli originaaltekst Eesti Päevaleht Onlines

 

Pilt: Scanpic

Pildiallkiri: USA Suursaatkond Eestis , th/Foto TOOMAS HUIK/POSTIMEES

/Toimetas: Helena-Reet Ennet/