Reklaam sulgub sekundi pärast

Villu Parvet: ära viska suhet ära ilma tööta

Paljude inimeste jaoks on õnn paarisuhtes midagi, mis peaks saabuma automaatselt koos õigesti valitud kaaslasega. Ometi see sageli nii ei ole. Kooselu õnn on midagi, millega tuleb tööd teha. Tihti loobutakse suhtest kergekäeliselt, arvates, et „õnn on kadunud“, ometi tasuks sageli just sellel hetkel õnne nimel tööd tegema hakata.

Paljude inimeste jaoks on õnn paarisuhtes midagi, mis peaks saabuma automaatselt koos õigesti valitud kaaslasega. Ometi see sageli nii ei ole. Kooselu õnn on midagi, millega tuleb tööd teha. Tihti loobutakse suhtest kergekäeliselt, arvates, et „õnn on kadunud“, ometi tasuks sageli just sellel hetkel õnne nimel tööd tegema hakata.

 

Oma suhtest tasub mõelda. Kui sa oma suhte peale ei mõtle, siis on su elus tõenäolisemalt tõsisemaid probleeme. Õieti need teised probleemid tunduvad tõsisematena, sest tegelikult on väga vähe olulisemat kui toimiv lähisuhe. Sisuliselt sõltub sellest suurel määral ka sinu tööalane ning isikliku arenguga seotud õnn. Väga harva suudetakse saavutada midagi märkimisväärset ja end selle juures õnnelikuna tunda ilma toimiva suhteta.

Suhe on alati valik. Suhe ei ole geneetiline haigus või päritud füüsiline omadus, mis oleks paratamatu ning lihtsalt sinuga „juhtunud“. See on su enese valik, mille sa oled teinud teatud põhjustel. Kui nende põhjuste hulgas on armastus ja kirg inimese vastu, kellega koos oled, siis tasub tööd suhtega võtta eriti tõsiselt. Ei ole mõtet oodata täiuslikkusest, küll aga saab iga päev püüda teha midagi natuke paremini kui eile.

Töö suhtega. Kui öelda, et suhtega peab tööd tegema, siis enamik inimesi noogutab mõistvalt. Samas, kui küsida, mida nad täpselt suhte heaks teevad, ei oska nad seda just väga täpselt selgitada. Vahel ongi kasulik mõelda, et töö tegemine ei seisneb eeskätt tegevustes, mis tuleb  läbi mõelda, planeerida ja reaalselt ka ära teha. See eeldab kohustustunnet ja pühendumust nagu iga töö, millelt sa ei soovi lahti lastud saada.

Erilisuse müüt. Paljudele meist meeldib mõelda, et me oleme erilised. Sageli me siiralt arvamegi seda, et me väärime midagi erilist, omame erisuguseid õigusi või füüsilisi omadusi. Näiteks on tõestatud, et enamik inimesi usub end vananevat teisiti kui ülejäänud ning kogevat ka teistsuguseid tundeid suhetes. Tegelikult ei pruugi sa olla suhte osas üldsegi teistsugune – ka sind võib „tabada“ õnn vaid siis, kui ise pingutad.

Sa oled varem ka eksinud. Kui kaalud suhtest loobumist ning arvad, et sellega ei ole mõtet enam tööd teha, siis vähemalt arvesta eksimise võimalusega. Enamik inimesi on ka olulistes küsimustes oma elus teinud vigu ning seda hiljem kahetsenud. Võib-olla just suhtest väljumine on üks säärane eksimus, mida hiljem tagasi pöörata sooviksid. Seega vähemalt mõtle sellele enne, kui kaalukaid samme astud.

Tihti mõistetakse õnne tagantjärele. Inimene loob endale elus tohutu järjekindlusega korduvaid suhtemustreid. Kusjuures sageli ta seda ise ei taju. Seetõttu tunnistavadki paljud, et mõistavad ka paarisuhte õnne alles siis, kui see on läbi ning partnerist ollakse lahku mindud. Ära lase seda endaga juhtuda. Tööd suhtega tasub teha kas või vältimaks hilisemat kahetsust, et jätsid midagi proovimata.

Sul on praegu midagi. Kui oled suhtes, mis on juba mõnda aega kestnud, siis sul on juba midagi. Sul on partner - inimene, kellega oled otsustanud ennast siduda. Kuigi ta pole kindlasti täiuslik ning mitte keegi ei saa anda garantiid, et teie suhtest asja saab, on sul vähemalt midagi, mille nimel püüda olukorda parandada. Arvesta, et suhtest väljuda saad alati, tagasitulek – kui see üldse õnnestub – on aga alustamine nullist.

Otsustamise hetked ongi võimalused. Tark inimene vähemalt kahtleb. Tihti on pikkade kooselude puhul vaadatud tagasi momentidele, kus kõik oleks võinud minna teisiti, kuid otsustati siiski proovida. Sinu saatus tervikuna sõltub tegelikult just nendest väikestest otsustamise momentidest. Ära lase sellel momendil lihtsalt emotsioonide saatel mööda kulgeda – mõista, et see on hetk, mille läbi vormid oma tuleviku.

Ühes paadis või vastandunud. Enamik lähisuhteid on võimalik selgelt jaotada kas sellisteks, kus mõlemad kaaslased tunnevad ennast samas paadis olevatena, või nendeks, kus vastandutakse teineteisele. Sul pole võimalik saavutada suhtes arengut, kui sa pole oma partneriga „ühes paadis“. Selle põhjustele tasub mõelda. Partneri saad oma paati läbi aususe, austuse ja siiralt oma kavatsuste väljendamise. Räägi talle oma kõhklustest.

Nad tulevad koos vigadega. Täiuslikke inimesi ei ole olemas ja sinu partneri juures on alati midagi, mis sulle ei meeldi. Samas on sellel põhjusel suhte lõpetamine sageli lihtsama vastupanu teed minek. Kui rääkida näiteks inimestega, kes on olnud abielus aastakümneid, võivad nad kirjeldada paljusid põhjuseid, miks oleks võidud lahku minna, kuid probleemid suudeti ületada. Lisaks on need puudused, mida sa vähemalt tead.

Sa pole ka ise täiuslik. Oled väga palju tugevam, kui julged tunnistada, et sa pole ka ise täiuslik. Vajame inimlikkust ja võid mõelda kõige üle rahulikult järele näiteks B. Springsteeni Human Touch’i saatel. Kindlasti ei tähenda see, et oleksid teisejärguline. Kuid enda vastu täiesti aus olles mõistad, et ka sinu kallal oleks vaja veidi „nokitseda“. Ära unusta seda, kui partnerit oma peas või päriselus ründad.

Ära vaevle kahtlustes. Kõheldes viibid pidevalt seisundis, milles on raske tõhusalt tegutseda. Igal juhul on mõistlikum hakata elama ja võtta suhet kas või päev korraga. Enamasti inimene saab pikal perioodil teiselt vastu nii palju, kui ise annab, või vähem. Seega kõige lihtsam viis asjade selgitamiseks on tegutseda ning kas või viimast korda maksimaalselt pingutada.

Mõista ka tema valu. Kui püüad asju teistmoodi näha, siis ürita inimlikul tasandil mõista ka oma partneri valu. Mitte kunagi ei ole suhte probleemid ühepoolsed ja tegelikult kannatab su partner ka väga palju. Mehed – nagu sa tead – püüavad tihti oma emotsioone lihtsalt vähem välja näidata. Samuti pole me eriti head oma tunnete selgitajad. Küsi endalt, mida saad teha, et oma partnerit paremini mõista.

Alati on võimalik keskenduda heale. Kui mõtled sellele, mis on halvasti, puudu ja mida sul pole, langed meeleheitesse. Võta vastu otsus keskenduda nüüdsest iga päev sellele, mis sul suhtes olemas on ning mis on tegelikult hästi. See muudab tihti inimese suhtumist väga palju. Sageli ei ole tegelikult ka teistel „palju parem“ – sa ei tea seda ja lihtsalt valid nende puhul märgata pigem head. Tee seda ka oma suhtega. 

Mida saad teistmoodi teha. Kui otsustad suhte nimel pingutada, siis tasub näha tööd igas päevas. Küsi endalt hommikuti: „Mida ma saan teha, et mu partneril täna minuga parem oleks?“ Samuti saad välja näidata oma tänulikkust ning kindlustada „ühes paadis olek“ selle läbi, et tunnustad teda. Jälgi, et ta kuulaks tähelepanelikult ja lihtsalt täna teda selle eest, mida ta on hästi teinud, ja ütle, et oled otsustanud veelkord proovida…

 

 

Buduaarile Villult