Reklaam sulgub sekundi pärast

APARAATNE MIKRONÕELUMINE – ühtlasem, armivabam ja siledam nahk

Vestleme Medicina kliiniku meditsiiniõde Kristine Kõpsiga kliinikus pakutavast ja maailmas juba pikka aega populaarsust kogunud efektiivsest mikronõelumismeetodist.

Tavapäraselt teostatakse mikronõelumist nahas kollageeni tootmise eesmärgil, et vähendada arme, noorendada nahka, kuid ühtlasi viia nahka ka olulisi vitamiine ja toimeaineid, mis aitavad nahka toita ja selle tekstuuri parandada. Tegemist on mittekirurgilise ja minimaalselt invasiivse protseduuriga, mis on kasutusel nii esteetilises meditsiinis kui dermatokirurgias. Üheks üllatavaks näidustuseks mikronõelumise ravi korral võib olla ka juuste hõrenemine ja alopeetsia või näiteks tselluliit ja ebatasane nahk reite või kõhu piirkonnas.

Mis toimub nahaga mikronõelumise järgselt?

Peente nõelakeste mikrotorgete tulemusel alustab nahk suuremat elastiini ja kollageeni tootmist. Tulemusena muutub vanusega õhenev nahk paksemaks, pringimaks ja elastsemaks. 

Hoolitsuse eesmärk ongi nahka justkui „ärritada”, kuid seejärel aidata sel end ise taastada, uuendada ja elustada, ehitades üles n-ö uut karkassi ning vabastades kasvufaktoreid. Nõelad ise aga „lõhuvad” armkudet ning mõnede uuringute kohaselt toimub pärast nelja protseduuri kuuri läbinud patsientidest lausa 400%-ne kollageenitaseme tõus.

Nõelatorgete tekitatud mikrokanalite kaudu on võimalik nahka viia olulisi aktiivaineid, mis aitavad soovitud efekti saavutamisele maksimaalselt kaasa. Nii on võimalik mitmeid nahal esinevaid esteetilise dermatoloogia probleeme leevendada. Mikronõelumist võib edukalt teostada koos happeprotseduuridega, mis tagab teatud ilumurede korral veelgi efektiivsema tulemuse.

Naha mikronõelamisega on võimalik:

- elustada kollageeni tootmist

- vähendada naha armilisust

- pidurdada fotovananemist

- vähendada pigmentatsiooni, mis on tekkinud liigsest päikesest või naha vananemisest

Vastavalt nahaprobleemile määrab mikronõelumise kontrollitud sügavuse kindlaks koolitatud spetsialist. Protseduuri käigus kasutatakse väga peeneid nõelu, mistõttu on see patsiendi jaoks ohutu ja peaaegu valuvaba võimalus saavutada väga efektiivne tulemus lühikese ajaga. Protseduuri teostamine ei vaja tuimestamist, kuid väga valutundlikele patsientidele võimaldame me seda aplikeeritava kreemi näol, mistõttu on protseduur ka nii populaarne ja leiab laia kasutust.

Kui tihti on vaja protseduuri teha?

Ideaalkontseptsioonis teostatakse protseduure kuurina neli kuni kuus korda kolmenädalase vahega. Kes aga ei soovi kuuri teostada, siis mikronõelumine on ideaalne hea hinna ja kvaliteediga protseduur, mis annab ka ühekordse teostamise järel nähtavaid nahka elustavaid tulemusi. Sealhulgas on mikronõelumine ohutu protseduur, millel on vähe kõrvaltoimeid.

Kellele eelkõige mikronõelumist soovitatakse?

Mikronõelumist soovitame eelkõige patsientidele, kelle nahk on kaotanud elastsuse ning muutunud rabedaks, samuti tekkinud pigmentatsioonihäirete ja aknearmide korral.

Seda, kas konkreetsele patsiendile on protseduur sobilik, otsustab kliiniku spetsialist, sest kuigi võib tunduda, et teie olete justkui potentsiaalne protseduuri vajaja, võib esineda teatud vastunäidustusi, miks me ei saa kas sel hetkel või üldse teile protseduuri teostada. Näiteks on näo piirkonnas keeruline protseduuri teostada, kui esineb väga palju väikeseid sünnimärke, mille pinnale mitte mingil juhul ei tohi nõelaga minna. Sellisel juhul leiab kliiniku spetsialist juba alternatiivsed võimalused, et probleemid lahendada ja oodatud tulemus saavutada.

Kas protseduuri järgselt on vajalik ka eriline kodune hoolitsus?

Kodune hoolitsus pärast protseduuri on oluline. Peab tagama piisava taastumise ja rahunemise, vastasel juhul ei ole saavutatud eesmärk see, mida eeldasime. Selline reegel kehtib meie kliinikus tegelikult iga protseduuriga. Nahk peab saama puhata ja olla meigivaba vähemalt 12 tundi. Mikronõelumise järgselt on vähemalt kolm päeva oluline kasutada tooteid, milleks on spetsiaalsed epiteliseerivad ja taastavad kreemid, mis aitavad kaasa naha sarvkihi pindmise osa tugevnemisele. Eriti tundliku naha korral tuleb lisaks kasutada meditsiinilisi silikoonpolümeere (cyclomethicone, dimethicone, stearoxymethicone), mis ei takista naha normaalset funktsioneerimist ja rakuhingamist. Pärast naha taastumist on meie üks põhilisi koduhoolduse soovitusi aga pinguldav anti-age ja helendav C-vitamiini kontsentraat/seerum või retinoide sisaldav kreem – need aitavad kaasa kollageeni taastekkele ja tootmisele. Lisaks, kuna kevad on ukse ees, peab igal enda nahast lugupidaval patsiendil olema nahahooldustoodete arsenalis korralik broad spectrum päikesekaitsekreem, mis sisaldab kaitset nii UVA-, UVB- kui UVC-kiirte eest.

Kui kaugele ulatub nõelumise ajalugu ja kogemus?

Meditsiiniline mikronõelumine kui kollageeni produtseerimise teraapia on esteetilises meditsiinis kasutusel olnud aastaid. Esimene teadaolev mikronõelumise protseduur leidis katsetusena aset 1905. aastal Saksa dermatoloog Ernst Kromayeri poolt just armide ja hüperpigmentatsiooni vähendamise eesmärgil. 1995. aastal arendas tehnoloogiat edasi plastikakirurg dr Desmond Fernandes, disainides käes hoitava mehhanismi, et vähendada veel paljude esteetilise meditsiini ja dermatoloogia probleeme nagu kortsujooned, armid ja aknearmid.

Kommenteerib dr Marge Tampere:

Mikronõelumine on kiire taastumisega ja koheselt märgatavaid tulemusi andev protseduur naha seisundi parandamiseks. Kuna protseduuri abil saab leevendada erinevaid nahaprobleeme ja see sobib erinevatele vanusegruppidele, on mikronõelumise kasutamisvõimalused laiad. Noored saavad enne kevadet oma talvest väsinud, kiirest elutempost (unetud ööd, liigne meikimine, ühekülgne toitumine, solaarium) kurnatud nahka turgutada. Akneprobleemiga noorukitel on võimalus aktiivravi järgselt akne jääknähte ja pindmisi arme leevendada. Küpsema nahaga daamidele annab mikronõelumine hea võimaluse võidelda esimeste vananemismärkidega nagu pindmised kortsud, tuhm jume, ebaühtlane pigmentatsioon. Protseduuride järgselt soovitan saavutatud tulemuste hoidmiseks jätkata kodust hooldust (retinoide sisaldavad kreemid, C-vitamiini seerum, UVK-kaitse) ja korrigeerida/loobuda oma halbadest harjumustest (suitsetamine, solaarium). Tee oma nahale kingitus!

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar märts-aprill 2018.