Reklaam sulgub sekundi pärast

Õige kammimine tagab ilusamad juuksed

Tervete juuste ning ilusa soengu eelduseks on õige kammimine, kuid ebasobivate vahendite ning valede kammimisvõtetega on väga lihtne oma kiharaid kahjustada. Tegelikult on kasulikud kammimisnipid nii elementaarsed, et nende peale sageli ise ei tule. Alustagem siis algusest – õige ja sobiva kammi või harja valimisest.

Tervete juuste ning ilusa soengu eelduseks on õige kammimine, kuid ebasobivate vahendite ning valede kammimisvõtetega on väga lihtne oma kiharaid kahjustada. Tegelikult on kasulikud kammimisnipid nii elementaarsed, et nende peale sageli ise ei tule. Alustagem siis algusest – õige ja sobiva kammi või harja valimisest.

Kammid erinevad üksteisest eelkõige materjali poolest: on olemas plastikust, metallist, puidust ning luudest kamme.
Kõige populaarsem neist – plastik – on aga kõige ohtlikum juustele, sest tihked plastmassist kammipiid lõhuvad rebides ning tirides juukseid kõige enam.

Metallkammidel on kahjuks sama „efekt“, sest kuigi nende ülesanne peaks olema juukseid siledamaks ning volüümikamaks muuta, harutavad nad tegelikkuses küll sasipuntrad juustest välja, tehes sellega kiharatele rohkem kahju kui kasu.

Puidust ja luust kammid, mis enamasti käsitsi valmistatud, on oma pehmemate piidega juustele kahjutumad ning kohtlevad neid õrnemalt.

Ükskõik millist tüüpi juuksed sul on, oleks hea, kui sinu kammivalikus oleks kamme erinevate piilaiustega.  Poes või salongis kammi valides jälgi, et piid ei oleks katsudes liiga teravad, selleks proovi harja või kammi tugevus käel järgi – see ei tohi nahka kriimustada. Piide ääred olgu ümarad, siis ei takerdu nad juustesse.

Kammivalik sõltub loomulikult ka juuksetüübist. Kui paksud, lainelised, lokkis või krässus kiharad armastavad laiapiilist kammi, siis sirgete juuste jaoks on parim tihe hari naturaalsetest karvadest. Kuid jälgi, et harjas oleks valmistatud naturaalsest materjalist.

Juukseotste kammimiseks sobib tihedam kamm, kui harjad tervet pead, kasuta pigem laiahambulist kammi. Viimane sobib ka niiskete juuste kammimiseks, sest mida harvemad on piid, seda vähem kahjustavad nad juukse soomuskihti. Ka föönitamisel tasub kasutada just hõredat harja, sest siis pääseb õhk piide vahelt pääseb paremini läbi.

Juukselahu tegemiseks on kõige otstarbekam pika peenikese sabaga kamm.

Lamedama harjasega hari sobib magamisest sassis juuste klanimiseks, ümar hari lokkis juuste taltsutamiseks, sellist armastavad juuksurid kasutada koos fööniga. Piklikku, aerukujulist harja kasutatakse sirgete juuste kammimisel. Hari on hea ka lahtiste juuste eemaldamiseks ning pea vereringe elavdamiseks.

Kui sobiv kamm või hari leitud, jaga enne selle juuste kallale laskmist oma kiharad sõltuvalt juuste tihedusest nelja kuni kuueteistkümnesse ossa ning kammi siis iga salk eraldi läbi.

Väga kuivadesse juustesse võid kammimise eel panna viieks minutiks pisut niisutajat ning alustada seejärel kammimist juukseotsest liikudes tasapisi üles juurte poole. Vastupidise kammimissuuna puhul lükkad pusad veelgi enam kokku, nõnda et neid on pea võimatu lahti harutada.

Iga salgu „töötlemise“ järel, kinnita see klambriga, et see ei segaks kammimata juuste harjamist.
Kui kogu pea on salkhaaval läbi kammitud, vabasta sabad klambritest ning kammi kogu pea tervenisti veel üle. Alles sellise mässamise järel on kiharad valmis soengusse sättimiseks.

Märgade juuste kammimine on vaevarikas ülesanne ning kahjustab juukseid enam kui kuivade kiharate harjamine, sest märg juus katkeb kergemini. Tegelikult tasuks juuksed juba enne pesu läbi kammida, sest nii eemaldad neist viimistlusvahendite jääke ja mustust ning pesueelne kammimine lihtsustab ka pesujärgset kammimist.

Kui aega napib, ent soeng vajab korda seadmist, immuta juukseid pähe jäetava palsamiga, sest see aitab kammil sassis ja märgadest juustest kergemini läbi minna. Juukseid säästab ka see, kui proovid neid kammi asemel sõrmedega lahti harutada ning kammida.

Kui aga kiiret pole, lase juustel pesemise järel rahulikult rätikturbanis taheneda ning ära torma neid kammima ka pärast rätiku eemaldamist. Hoidu rätikuga juukseid hõõrumast, sest selline teguviis lõhub märga ja habrast juust koledal kombel. Kammi või harja järele haara alles siis, kui juus on poolkuiv.

/Liis Bekker/


.