Reklaam sulgub sekundi pärast

Punane huulepulk – ajatu ilulooja

Tahad end tunda naiseliku ja elegantsena? Soovid ellu äratada oma sisemise jumalanna? Siis vali punane! Punane huuletoon on ahvatlenud naisi ja joovastanud mehi ajast, mil Kleopatra võimsa Caesari võrgutamiseks huuled karmiinpunaseks värvis. Julge vaata-mind-värv lausa rebib tähelepanu endale – miks muidu on seda eelistanud peaaegu kõik maailma mõjuvõimsad naised.

 

 

 

Esimesed huulepulgad

Juba vanas Egiptuses kasutasid naised punast huulevärvi. Babüloonia kaunitarid, kes esimestena maailmas hakkasid huuli toonima, tegid seda esialgu jahvatatud poolvääriskividest saadud pulbriga. Egiptlannad kasutasid selleks hennat, joodi, mannitooli ning sügavpunase tooni saavutamiseks ka merevetikaid. Kasutusel olid erinevad retseptid, mõned neist sisaldasid isegi arseeni ja olid tervisele kahjulikud, teised koosnesid loomaverest ja taimerasvast ning tekitasid probleeme erootilise edu vallas, sest hakkasid peagi vastikult haisema. Teada on, et Egiptuse kuulus valitsejanna Kleopatra lasi endale huulepulka valmistada purustatud sipelgatest ja tumepunastest karmiinputukatest, mis andsid värvipigmendi. Teada on ka fakt, et huulepulga puudumisel näriti huuled punasuu saamiseks lihtsalt verele.

19. sajandi alguses hakati tootma punast värvi karmiinist, mis oli väga kallis, sest seda eraldati ülipeenelt ja täpselt košenillist. Karmiinist saadud sügavpunast tooni peeti tol perioodil lausa ebasobivaks ning arvati, et punaste huultega naised on seotud saatanaga. Sellest uskumusest tulenevalt punased huuled lausa keelustati. 

 

Huulepulga sünd

Huulepulk tänapäevases tähenduses sündis 1883. aastal Amsterdami maailmanäituse ajal. Pariisi parfümeeriatootjatel õnnestus valmistada mesilasvahast, hirverasvast ja riitsinusõlist küllaltki stabiilse koostisega värvipulgakesed, mida sai siidpaberisse mähitult kergesti transportida. Kuulus näitleja Sarah Bernhardt, kes vaimustas publikut osatäitmisega „Kameeliadaamis“, sattus uuest tootest nii vaimustusse, et nimetas selle armastuse pliiatsiks. 

Väärikad daamid suhtusid 19. sajandil armastuse pliiatsisse üsna skeptiliselt. 1915. aastal New York Timesis ilmunud artikkel soovitas naistel huulepulga kasutamisel lausa ettevaatlik olla, kuna huulepulka, eriti punast värvi, peeti ikka veel amoraalseks ning protesti märgiks. Mõni aeg hiljem said tänu tolle ajastu moele – ülisuurte kokteilisõrmuste kõrval – populaarseks ka tumepunaseks võõbatud huuled. Tähelepanu väärib fakt, et sel ajastul oli lubatud huulepulka kanda pärast lõunat, kuid kindlasti mitte pärast õhtusööki.

 

Huulepulgad sõjas

1935. aastal tõi Germaine Monteil turule oma kuulsa huulepulga „Chinese Red“ ning Elisabeth Arden lõi kuuest huuletoonist koosneva komplekti, mida müüdi nime all „Lipstick Wardrobe“. Kuuest huulepulgast oli punane ikka veel kõige menukam.

Just Elizabeth Arden ja Estée Lauder olid need kosmeetikabrändid, mis arendasid huulepulga müüki ka väljaspool salonge ning panid naised veelgi enam punast suud ihaldama. Elizabeth Arden valmistas sõja puhul koguni huulepulga toonis „Crimson Red“ (karmiinpunane), mis harmoneerus täiuslikult vormimütsi ereda äärispaelaga. Patriootlike nimedega huulepulkadest olgu mainitud veel „Shore Leave“ (lahkumine kaldalt) ja „Jeep Red“ (džiibipunane). Paraadpunaste huultega naised jäid pinnuks silma ka ühele vanale Prantsuse kindralile. Monsenjöör Giraud oli täiesti veendunud, et prantslaste lüüasaamises olid süüdi ainult huulepulgad! Huulepulgad ja maailmavaade, mida see väljendavat, olla Prantsusmaa sootuks ära pehmitanud ja demoraliseerinud.

 

Ikoonide lemmik

1980. aastal hakkasid kosmeetikakompaniid karmiini sisse lisama ka mesilasvaha, et anda huulepulgale loomulikum väljanägemine ning muuta selle koostist pehmemaks. Punasest huulepulgast sai kiiresti seksuaalsuse sünonüüm ja meeste kõrvalehüpete peamine põhjus.  

Ka kunstnik Paloma Picasso tegi leekivpunastest huultest ja sünnimärgist vasakul põsel oma firmamärgi ning 1984. aastal oli tema loodud huulepulk „Mon Rouge“ üks edukamaid müügiartikleid. 

Punane huulepulk on just 20. sajandi ilutööstuse kõige selgem märk. Alles sel ajal sai punastest huultest jumestuse kindel osa. Avalikkuse ees huulte värvimine muutus noorte naiste jaoks emantsipatsiooni väljendavaks sümboolseks žestiks. Naised kõhklevad alati – kas olla madonna või hoor, pühak või patune, hea või paha tüdruk. Nende võrdluste vahele sobib suurepäraselt ka punane huulepulk, sest seda kannavad nii head kui ka pahad tüdrukud. Kuulsused, nagu Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Grace Kelly ja Lucille Ball, on tõestanud, et igale naisele on olemas kuskil õiget punast tooni huulepulk!

 

Kuidas punaseid huuli välja kanda?

  • Punane värv on kapriisne ja pretensioonikas. Sellepärast on oluline teada, kuidas kanda punaseid huuli nii, et need sind ikka kaunistaksid, mitte vastupidi.
  • Vali endale sobiv toon ning eelista kvaliteetset huulepulka, mis ei lähe kergesti laiali ega kogune kortsukestesse. 
  • Tee laitmatu meigipõhi. Kasuta meigi aluskreemi ning kata kriitilised kohad ka korrektorpliiatsiga. Pööra erilist tähelepanu silmaalustele ja ülalaugudele, sest punased huuled toovad naha sinaka tooni kohe esile.
  • Vali jumestuskreem, mis sobib ideaalselt sinu nahatooniga ning mis katab perfektselt. Puuderda nägu, kuid ära kasuta põsepuna!
  • Silmalaugudele vali neutraalsed toonid. 
  • Lainer asenda sügavmusta ripsmetušiga ja värvi vaid ülemised ripsmed. Hästi sobib ka maitsekas suitsusilm.
  • Kulmud kitku ja joonista need laitmatuks.
  • Enne huulepulga pealekandmist joonista huulepulgaga toon toonis huulepliiatsiga kontuur. Tõmba jooned ka piki huule vertikaalkortsukesi, et tagada värvi püsivus ja kaunis lõpptulemus.
  • Huulepulka on kõige täpsem ja mugavam peale kanda pintsliga. Kasuta kvaliteetset huulepintslit ning värvi pealekandmist alusta ülahuule keskelt, liikudes väljapoole. Huulepintsel aitab saavutada täiuslikuma tulemuse, kuna huultele jääb õige kogus värvi.

 

 

 

Tekst: Triin Tisler