Reklaam sulgub sekundi pärast

7 MÄRKI: KELLEST võib saada alkohoolik

Alkohol maitseb inimestele suvel palju paremini kui teistel aastaaegadel. Aga kas igal õhtul nautlejast saab automaatselt mingil hetkel alkohoolik?

Kui vaadata uuringute tulemusi, siis statistika on üsna sünge. Alkohol suurendab enneaegset suremust ning suurendab riski haigestuda vähki ja südamehaigustesse. Samuti tõstab alkohol kehakaalu ning avaldab negatiivset mõju töötahtele.

Aga ikkagi: eriti suvel naudivad paljud täiskasvanud sooja sauna kõrvale mõned õlled, joovad piknikul veini või naudivad kokteile peenes restoranis või looduskaunis kohas - osad lausa igal õhtul!

Hommikul on suus paha maitse ja pea valutab. Peeglist vaatavad esimese asjana vastu silmakotid ja alles siis miimikakortsud. Kas meist ei mõtleks: kas sellise hooga saab minust alkohoolik?

Mitte alati ohtlik

Ajakiri Men`s Health on loetlenud märke ohutust alkoholi kasutamisest, isegi kui seda nauditakse igapäevaselt.

"Väga vähesed uuringud on näidanud, et ühe või kahe joogi tarbimine igapäevaselt, põhjustaks probleeme alkoholi või tervisega," sõnas ajakirjale intervjuu andnud Dr. George Koob, kes töötab National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.

Nagu teada, siis Vahemere maades on alati kombeks olnud toidu kõrvale klaasike veini nautida. Ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuringus leiti, et klaas veini kuulub Vahemere dieedi juurde ja see vähendab riski haigestuda südamehaigustesse. "Siiski ma ei soovitaks, et absolutist lisaks oma menüüse veini või harva joov inimene suurendaks oma alkoholi tarbimist," rõhutab Koob. Ta siiski ei näe, et paar õlut või vein õhtusöögi kõrvale, muudab inimese mingil hetkel automaatselt alkohoolikuks.

Aga kui hakkad dringi järele igatsema?

Aga mis siis kui hakkad igaõhtuse dringi järele puudust tundma, kui see saadaval ei ole? Ka siis pole tingimata põhjust muretsemiseks. Näiteks võib peale tööpäeva alkoholi nautimisest tulla rituaal, millega aju ära harjub. Kui tuttavast rütmist tekib kõrvalepõige, võib see põhjustada ärritust, mis aga ei tähenda, et tegu oleks alkoholismiga.

Dr. Koob ja psühholoog Paul Lavella toovad välja 7 olukorda, millal peaks alkoholi tarvitamisele erilist tähelepanu pöörama.

1. Kui sinu peres on probleeme alkoholiga. Sellisel juhul peaks oma tarbimist jälgima ja seda vajadusel piirama.

2. Kui praktiliselt jood oma esimese õlle või kokteili ära paari lonksuga. 

3. Kui viiel päeval õhtul jood mõistuse piires ja kahel õhtul jood ennast purju, siis võib sul alkoholiga probleeme olla.

4. Kui jood selleks, et toime tulla probleemidega nagu näiteks töökoha kaotus, lähedase haigestumine jms.

5. Kui aina tihedamini tuleb ette õhtuid, millal läksid välja vaid ühele joogile, kuid koju saabud alles hommikul ja purupurjus.

6. Kui enne jõid õhtuti vaid ühe joogi, kuid nüüd on sellest saanud kaks või kolm ning võiksid juua veelgi rohkem.

7. Kui on kasvõi väikene kahtlus, et alkohol mõjutab negatiivselt sinu tööd või kodust elu, tuleb sellesse teha muutus. Sellisel juhul pole vahet kui palju sa jood, alkoholi tarvitamine võib siiski muutuda probleemiks. 

 

allikas: Men`s Health