Reklaam sulgub sekundi pärast

DIEET VS SELTSIELU: kuidas jääda pühade ajal oma kehaga sõbraks?

Oled juba nädal aega korralikult dieedil olnud. Ei mingit pettust ega järeleandmisi. Tunned end suurepäraselt ja üleliigsed kilod kaovad imeväel. Silmapiiril terendavad aga murepilved – ees ootavad pikad pühad, suurejooneline sünnipäevapidu ning nädalavahetuse klubituur tüdrukutega. See tähendab rikkalikku pidulauda ja ohtralt kokteile. Mis saab sinu dieedist?

Oled juba nädal aega korralikult dieedil olnud. Ei mingit pettust ega järeleandmisi. Tunned end suurepäraselt ja üleliigsed kilod kaovad imeväel. Silmapiiril terendavad aga murepilved – ees ootavad pikad pühad, suurejooneline sünnipäevapidu ning nädalavahetuse klubituur tüdrukutega. See tähendab rikkalikku pidulauda ja ohtralt kokteile. Mis saab sinu dieedist?

Tundub olevat võimatu järgida tugevama tervise ja parema välimuse nimel korralikult dieedireegleid ning samal ajal säilitada aktiivne seltskonnaelu. Ole mureta – selleks et kaotada ülekilosid, ei pea sinust saama erak. Dieedi järgimine on põhijoontes üsna lihtne. Tingimuseks on, et sul on täielik kontroll oma söögikordade üle – ise valid, mida, millal ja kui palju sööd. Reaalsus aga pole nii roosiline. Entusiastlikult alustatud, kuid enneaegselt lõpetatud dieedi peamiseks läbikukkumise põhjuseks ongi seltskondlikud üritused.

Aeg-ajalt pead käima sünnipäevapidudel, sõbrannadega väljas ja perekondlikel üritustel. Ka argilõunate portsjonit ja koostisosi pole töötaval inimesel tihtipeale võimalik kontrollida. Vahetevahel jõuab kätte mõni püha, mille traditsioonide hulka kuulub kaloritest pungil roogade söömine. Kummalisel kombel on kodust väljaspool tarbitud toit umbes kolmandiku kuni poole võrra kaloririkkam kui kodused road. Selles mängivad rolli suuremad portsjonid, toidu kvaliteet ja „sotsiaalne söömine“. Väga oluliseks mõjutajaks on ka sõprade toitumisharjumused. Kui lähed kellegagi kohvikusse ja sinu kaaslane tellib endale magustoidu, tunned ju, et peaksid samuti nii toimima ja endalegi tükikese kooki lubama. Kuidas peaks siis käituma, et sinu seltsielu ega füüsiline vorm ei kannataks?

Ära mine välja näljasena

See on tegelikult väga efektiivne strateegia, mis kahjuks sageli unustatakse. On ju ilmne, et kui lahkud kodust tühja kõhuga, ei tee sa kohvikus või sõbranna juures enam mõistlikke söömisotsuseid. Söö mõned puuviljad, kerge supp või natuke jogurtit tunnike enne kodust lahkumist. Nii säilib isu, et nautida mõnd hõrku rooga, kuid nälg ei röövi kainet mõistust.

Ära uuri menüüd liiga põhjalikult

Sa võid ju visata pilgu menüüsse parimate kavatsustega, kuid kohe, kui mõni isuäratav kaloripomm su tähelepanu tõmbab, oled valmis ahvatlusele järele andma. Pigem lase pilgul menüüst kiirelt üle käia ning vali roog, mis torkab silma toitainete tasakaalustatuse poolest – piisavalt valku, kuid ka süsivesikuid ja häid rasvu ning loomulikult vitamiinidest pakatavaid aedvilju. Seejärel pane menüü ruttu kinni. Vastasel juhul ei suuda sa ilmselt oma valikule kindlaks jääda ning kõik menüüs leiduv tundub olevat taevalikult hea. 

Salat kõrvale

Telli alati prae kõrvale salat ning palu seda topeltkoguses. Enamasti ei ole restoranieinetes piisavalt värskeid aedvilju. Vaheta tavapärane rasvane ahjukartul või süsivesikuid täis riis tervislike värskete aedviljade vastu. Kui valid kõrvalroaks vitamiinirikka salati, on pärast toidukorda enesetunne tunduvalt kergem ning sa ei pea ka süümepiinu tundma.

Jaga süsivesikud pooleks

Sageli on restoranides pakutud portsjonid kaks korda suuremad kui võiksid olla. Eriti kehtib see magustoitude puhul. Kui vähegi võimalik, tee eine oma kaaslasega pooleks. Saad endale endiselt midagi head lubada, kuid ei pea end pärast halvasti tundma, et oma dieedi rikkusid.

Jäta midagi taldrikule

Meid on õpetatud alati taldrikut tühjaks sööma, seega nõuab see nõks natuke harjutamist. Proovi iga kord midagi oma taldrikule alles jätta. See õpetab enesekontrolli, kui asi puudutab söömist ja isude kontrollimist. Olgu selleks kõigest paar suutäit. Tahtejõudu saab kasvatada nagu lihaseidki – ajapikku. Algul võib see olla raske, kuid hiljem suudad toidust keelduda, kui sul tegelikult on kõht juba täis.

Ettevaatust – alkohol!

Sageli mööduvad seltskondlikud koosviibimised ja klubituurid alkoholi seltsis. Kui tunned, et ei suuda kuidagi ilma vägijookideta mõnusalt aega veeta, sea endale kindlad reeglid. Näiteks luba endale vaid kaks pisikest jooki õhtu jooksul ning jää endale kindlaks. Võimalusel eelista veini, mis poleks liiga kange. Alkohol sisaldab väga palju kaloreid, mida on ju tegelikult lihtne vältida. Samuti soodustab alkoholi joomine näksimist, mis omakorda tähendab jällegi jämedamat vöökohta. 

Laupäeva õhtut kodus porgandit krõmpsutades veeta ei tundu just ahvatlev, kuid kui sul on tõesti probleeme söömise ohjeldamisega, võib olla kasu oma seltsielu piiramisest. See sobib inimestele, kes teavad, et neil on nõrk iseloom ja puudub tahtejõud. Nii saavad nad panna dieedipidamisele aluse ahvatlusi täielikult vältides. Loomulikult pole see pikaajaline lahendus ning sealt tuleb tasapisi eelkirjeldatud nõkse järgides teha dieet loomulikuks osaks oma elust ka siis, kui viibid külas või kohvikus.

 

Ajakiri Buduaar