Kas sina oskad hetke nautida?

Kas sina oskad hetke nautida?
Shutterstock

Kuigi nii sõnapaarid „ole hetkes“, „naudi hetke“ kui ka „püüa hetke“ on meid sotsiaalmeedias ja ajakirjaveergudel juba kaua aega saatnud, on seda päriselt teha siiski üksjagu keeruline. Kuidas siis jätta korraks minevik ja tulevik ning keskenduda olevikule?

Hetke nautimise kunstist ja selle olulisusest on viimastel aastatel hakatud üha enam rääkima. Pidev kiirustamine ja ühest kohast teise ruttamine on meist nii mõnegi jaoks eluviis, millega ollakse rohkem kui sina peal. Viimase kuu aja jooksul ei ole ruttamine ja käesoleva hetke eest põgenemine meile aga enam mitte nii väga tuttavad ning natukene justkui kohustuslikus korras on maailm sundinud meid olukorda, kus ei ole võimalik viibida muus hetkes, kui seda on praegu. Selle asemel, et hetkes viibimist võtta kui kohustust, keerakem see enda jaoks võimaluseks areneda ja avastada uusi olemise tahke.

Kuigi hetke nautimine võib tunduda väga lihtne, siis tegelikkuses pingutavad inimesed selle nimel sageli päris kõvasti. Inimloomusele on omane meenutada möödunud hetki, takerduda mälestustesse või siis hoopis visualiseerida ilusamat tulevikku. See ei oleks halb, kui me ei teeks seda käesoleva hetke arvelt. Elu lendab kiiremini mööda, kui oskaks arvata ning just seetõttu on oluline osata teadvustada ka seda käesolevat!

Hetkes elamine aitab elust rõõmu tunda

Pidevalt mineviku sündmuste peale mõeldes või mõtetega tulevikus olles tundub elu raske koorma ja võitlusena. Sellest võib tekkida ärevus, muretsemine, hirmud, liigsed ootused, stress ja suur energiakadu. ”Nii kaua, kui elatakse minevikus või tulevikus, ei ole võimalik olla oleviku hetkes, mis on oluline selleks, et luua paremat tulevikku,” ütleb hingamisterapeut Monika Palm ning lisab, et kõik algab sellest, kuidas sa ennast praegu tunned, millised on meeleolu, mõtted ja tunded, sest need mõjutavad otseselt tulevikusündmusi.

Foto: erakogu

 

Hingeterapeut on veendunud, et hetkes viibimiseks on suureks abiks mõtte- ja meelemürast vabanemine ning oma kehaga kontakti loomine. Selleks on mitmeid erinevaid võimalusi, kuid Monika kasutab oma töös meetodeid ja praktikaid, mis on suunatud iseenda ja keha teadlikkusega kontakti loomisele, teadlikkuse ja vibratsioonilise sageduse tõstmisele, näiteks teadliku ja vabastava hingamise praktikaid, meditatiivseid praktikaid mõttemustritest ja uskumustest vabanemiseks, südametasandil elamiseks ning iseendaga kontakti saamiseks, üliteadvuse praktikaid ja mitmeid erinevaid energeetilisi protsesse.

Tänapäeva inimesed on harjunud elama orav rattas mentaliteediga, olenemata sellest, et tegelikult on meil kõik mugavused ja võimalused aja kokkuhoiuks – toitu saab tellida koju, kaupa pakiautomaati, isegi takso tuleb treppi ühe nupuvajutusega. Kriisiaeg on meid paratamatult sundinud tegema valikuid, mida oleksime saanud  juba ammu teha, kuid siiski otsustasime valida teise tee. Monika sõnul on see nagu autopiloodil olev programm, mille inimesed on omaks võtnud ja millest välja astumine enam nii lihtne  ei olegi. See sunnib tegema aina rohkem ja rohkem, luues tunde, et aeg kaob käest ära ja ikka ei jõua kõike tehtud. Orav rattas mentaliteet peegeldab hingeterapeudi arvates seda, mida meie ühiskonnas siiani väärtustatud on. ”Väärtustatakse tegemist, mitte olemist. Selle tulemusena paljud inimesed ei teagi, mida tähendab olla kohal.”

”See aga, kuidas me ennast kriisiajal tunneme, sõltub meie suhtumisest tekkinud olukorda,” arvab Monika. ”Kas võimendame sellega paanikat ja muretsemist või lubame endal hakata nägema selles hoopis võimalusi midagi oma elus paremaks muuta. Iga keeruline eluperiood või kriis sisaldab võimalust midagi õppida, ka praegust aega võib vaadata kui võimalust midagi teisiti või paremini teha. Pidevas kiirustamises on palju närvilisust ja rahulolematust iseenda ja oma eluga. Kiires elutempos elanud inimestele annab see võimaluse aeg maha võtta, lihtsalt olla ning õppida ennast ja oma tegelikke vajadusi paremini tundma.”

Monika leiab, et on väga oluline teadvustada, et elame universumis, mis vastab sellele, mida usume. Nii kui tähelepanu millelegi keskenduda, nii see spontaanselt elus ka realiseerub. Kui mõtted on sellised, et ma ei jõua midagi, siis sellisel viisil oma puhkust kogedki.” Hingeterapeudi sõnul saab inimene teadlikult valida, millistel mõtetel ta lubab oma elu kujundada. Üks võimalus on olla teadlik oma mõtete kvaliteedist ja vabastada piiravad mõtted. Teine võimalus on võtta vastu otsus suurepäraselt puhata ja nautida ilusat suvist aega – õppida tegema ükskõik mida täieliku kohalolekuga ning pühendada ennast täielikult sellele, mida see tegevus sisaldab, mitte tulemusele.

Hirmuajastu keeristes

Praegu Eestis ja maailmas toimuv on toonud esile paljudel inimestel stressi, hirmud, paanika ja ärevuse. Kuid ka praegune ajaline periood tõstab Monika arvates üldisemalt esile inimeste sisemaailmas kõiki veel lahendamata jäänud küsimusi ja nõuab nende teemadega ka intensiivsemat tegelemist. Siin peab naine silmas nii suhteprobleeme, terviseküsimusi kui ka töö, äri ja eneseteostusega seotud teemasid ning samuti on ka aktuaalsed eneseleidmise ja vibratsioonilise sageduse tõstmise teemad.

”Väga oluline on teadvustada, et keha reageerib meie mõtetele. Kui mõtted on pidevalt seotud muretsemise ja hirmudega praegu toimuva või tuleviku suhtes, siis keha läheb pingesse ja stressi. Oluline on pingetest ja stressist ning neid loovatest mõtetest vabaneda ning seejärel õppida lõdvestuma ja looma endasse tasakaalu ning rahuseisundit.” Paanika ja hirmu seljatamiseks soovitab Monika esimese sammuna õppida teadvustama, kas paanika ja hirm, mida tajud, on sinu või tajud hoopis teiste inimestega toimuvat või seda, mis on nn õhus. Küsi endalt, kellele see kuulub? Ja märka siis, kas paanika ja hirm hakkavad kaduma.

Nipid, kuidas end kõigest ümbritsevast välja lülitada:

●     Korralda oma tööasjad nii, et puhkuse ajal nendega tegelema ei peaks ja saaksid täielikult puhata.

●        Loo endale mõnus puhkuse alguse rituaal või tähista puhkuse algust.

●     Anna endale ja oma kehale luba end puhkuselainele häälestada. See aitab kehal lõdvestuda. Lõdvestudes suudad rohkem puhkust nautida. Lõdvestumiseks võib veel kasutada erinevaid praktikaid.

●        Puhasta oma meel häirivatest mõtetest endale sobiva praktikaga.

●        Kui oled pinges, siis kasuta lõdvestavaid praktikaid, mis toetavad puhkusele häälestumist ja keha lõdvestumist.

●        Tõmba oma puhas energia taotlusega tööga seotud asjade juurest tagasi oma kehasse. See vabastab tööasjadele mõtlemisest.

●        Tee mõni endale sobiv harjutus, mis aitab tulla südametasandile ja luua kontakt iseendaga.

●        Tee üks pikk jalutuskäik looduses, sest seal puhastub meel loomulikul moel.

●        Hoolitse oma keha eest, sest see tõstab meeleolu ja enesetunnet.

●     Kui armastad aktiivsemat tegevust, siis tee endale sobiva koormusega füüsiline treening looduses.

●        Luba endal tegeleda puhkuse ajal asjadega, mis sulle rõõmu pakuvad. Tee neid täieliku kohaloluga.

●        Küsimustel on väestav jõud. Küsi: mida on vaja, et minu puhkus oleks imeline, täis kergust, rõõmu, nalja ja naeru?

●        Veeda aega inimestega, kellega sul on tore koos olla.

●      Luba endal puhkuse ajal ka niisama olla.

Sarnased artiklid