Reklaam sulgub sekundi pärast

Millest kõneleb kõhuvalu?

Valu annab märku sellest, et midagi on korrast ära. Valu koht ja iseloom viitavad sellele, milline organ häda kaebab. Kui kaebajaks on sinu kõht, siis millest võib ta kõnelda?

Valu annab märku sellest, et midagi on korrast ära. Valu koht ja iseloom viitavad sellele, milline organ häda kaebab. Kui kaebajaks on sinu kõht, siis millest võib ta kõnelda?

Raskustunne kõhus koos ebamääraste valuaistingutega on üsna levinud tervisehäda. Sageli põhjustab seda toiduga liialdamine: süüakse kas liiga tihti, korraga palju või raskesti seeditavat toitu. Suve lõpus ja sügise alguses tehakse endale liiga õunasöömisega, eriti kui viljad pole veel küpseks saanudki. Sel juhul võib kõhuvalu leevendamiseks korraga sisse võtta 2-3 söetabletti, juua kummeli- või köömneteed ning süüa vedelat kiudainerikast kaerahelbeputru.

Tänapäeval on istuva eluviisi ja pingelise töö tõttu sage nähtus nn ärritatud soole sündroom, mis võib lisaks kõhukinnisusele või -lahtisusele tekitada ka soolegaase ja kõhuvalu. Sellisel juhul tuleks oma päevarežiim ja toitumisharjumused kriitilise pilguga üle vaadata ning elustiil liikuvamaks ja tervislikumaks muuta.

Kergeid kõhuvalusid võib põhjustada ka antibiootikumiravi, mis peaks olema märgitud ka võimaliku tüsistusena ravimi pakendile. Ilmtingimata tuleb arsti juurde pöörduda siis, kui nõrga kõhuvaluga kaasnevad nõrkus ja palavik, naha limaskestade muutused, peapööritus, iiveldus või kõhulahtisus.

Mao ja kaksteistsõrmiksoole haavandid põhjustavad söögikordadega seotud valusid. Valud võivad tekkida tühja kõhuga või hoopis pärast söömist, kuid kõht võib ka öösel valutama hakata. Haiguse ägenemise vallandab sageli stress. Kui seesugused episoodilised valud ilmnevad, peaks kiiresti arsti juurde pöörduma ja uuringutele minema. Haavanditõbi on korduva iseloomuga: mõne aja pärast võib haiguse ägenedes teise kohta uus haavand tekkida.

Kui kõht valutab ebamäärastel põhjustel ja hooti, võivad süüdi olla ussnugilised. Sügisel nakatumine sageneb, sest siis süüakse rohkesti värskeid juurvilju, mis on korralikult pesemata või koorimata.

Ägedad sapikivid, song või põletikud tekitavad tugevaid kõhuvalusid. Need kas esinevad hooti, kiirguvad teistesse kehapiirkondadesse või on tugeva iseloomuga. Tugev valu on kindel signaal, et tuleb kiirabi välja kutsuda või arsti juurde minna. Songavalud tekivad pärast füüsilist pingutust ning siis on ka valutavas kohas käega tunda ka väljapoole kummutavat osa. 

Parema roidekaare all või ülakõhus annab end tugevate kõhuvaludega tunda sapikivitõbi. Valu võib kiirguda parema abaluu alla, paremasse kätte või rangluu alla. Vahel kaasnevad iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus. Valuhoole võib järgenda ka iiveldus ja kõhulahtisus. Sapikivitõve valusid kutsuvad sageli esile šokolaad, munatoit, rasvarikkad kreemid, vahukoor, majonees, pähklid.

Ägeda pimesoolepõletiku korral muutub kõhuvalu järjest tugevamaks, lisaks võib tõusta ka palavik. Põletikust annab märku valu paremal alakõhus, mis võib käega katsudes suureneda.

Naistel võivad menstruatsiooni ajal tekkida tugevad alakõhuvalud, mis kohati kiirguvad ristluupiirkonda. Kui seesugust valu pole varem esinenud, tasub kindlasti arsti juurde pöörduda, sest tegu võib olla munasarjapõletiku või mõne muu günekoloogilise haigusega.

Paljud naised kannatavad salapäraste alakõhuvalude käes, mille põhjustele ei jõua jälile ei naistearst, kirurg ega uroloog. Valud aga püsivad või korduvad teatud aja möödudes. Sellisel juhul võib tegu olla nn kanduvate valudega, mis kiirguvad seljalihastest või lülisambast.

Alakõhuvalud esinevad mõnikord ka siis, kui alakõhu- ja vaagnapõhjalihased on nõrgad. Valu tekkimine ja intensiivsus on enamasti seotud lülisamba ülekoormamisega sundasendis - kui töötatakse pikalt istudes või tehakse kummargil kodutöid. Lülisamba kahjustuse korral tekib vaagnavöötme lihaste pinge. Selle tagajärjel võivad pehmelt pitsuda närvid, millest annabki märku valu. Sageli kaasnevad lülisamba ja lihassüsteemi häiretest tingitud alakõhuvaludega selja kiire väsimine, suutmatus pikka aega seista või istuda, ebamugavustunne ja vajadus liigutada. Kerge füüsilise koormuse juures, eriti jalutades, võib valu kaduda.

 


allikas: M. Jürgenson "Rõõm tervisest"

 

Buduaar.ee