Kuperoosa põskedel nõuab vaeva ja hoolt

8 kommentaari

Roosakat niidistikku meenutavat moodustist näonahal kutsutakse kuperoosaks.
See on meie kliimavööndis üks levinumaid naiste nahahädasid, mille leevendamiseks pelgalt õigest kreemitopsikust ei piisa. Kuperoosa käes kannatajate probleemi olemuseks on tõik, et nina lähedal olevad veresooned ei täida oma ülesannet – ei juhi aju jahutavat verd ära ning „üleliigne“ veri koguneb nahaalustesse kapillaaridesse, mille tulemuseks on veresoonte laienemine nii, et nad muutuvad nahal nähtavaks.
Tervislikele eluviisidele panustades saab nahka halvimast säästa, ent kui kuperoossus kord juba ilmnenud on, siis päris lahti sellest saada ilma meditsiini sekkumiseta on väga raske.

Roosakat niidistikku meenutavat moodustist näonahal kutsutakse kuperoosaks.
See on meie kliimavööndis üks levinumaid naiste nahahädasid, mille leevendamiseks pelgalt õigest kreemitopsikust ei piisa.

Kuperoosa käes kannatajate probleemi olemuseks on tõik, et nina lähedal olevad veresooned ei täida oma ülesannet – ei juhi aju jahutavat verd ära ning „üleliigne“ veri koguneb nahaalustesse kapillaaridesse, mille tulemuseks on veresoonte laienemine nii, et nad muutuvad nahal nähtavaks.
Tervislikele eluviisidele panustades saab nahka halvimast säästa, ent kui kuperoossus kord juba ilmnenud on, siis päris lahti sellest saada ilma meditsiini sekkumiseta on väga raske.

Kuidas kuperoosat ära tunda?
Kerly (30) on probleemiga tuttav juba aastaid. „Punakad jooned avastasin näol aastaid tagasi. Kuna mu emal ja vanaemal oli juba ammu see probleem, võis eeldada, et ka minul tuleb kuperoosa,“ viitab Kerly tõsiasjale, et kuperoosa on enamasti pärilik.
Kümme aastat tagasi märkas ta, kuidas nina ning põsed hakkasid üha kergemini õhetama. Esialgu taandus punetus kiiresti, kuid aja jooksul ei tahtnud roosad laigud enam näolt nii kergesti kaduda. „Punetus püsis kauem siis, kui tulin väljast külma käest sooja tuppa või kui tulin näiteks saunast – siis nägin pikka aega välja nagu ema huulepulgaga põsed punaseks võõbanud plikatirts,“ kirjeldab Kerly.
Temperatuuri kõikumised, vürtsikad toidud, alkohol ning suitsetamine – need kõik aitavad kuperoosal süveneda.
Kerly näonaha olukorda halvendas ka beebipillide võtmine. „Mina teadsin just seda, et hormonaalsed rasestumisvastased vahendid teevad näonaha paremaks, aga minu puhul oli see vastupidi,“ tõdeb ta.
Põskede lõkendamine võib välja lüüa ka märksa hilisemas eas, kui nahk kaotab elastsust ja niiskust ning kuperoosa teket soodustavad ka hormonaalsed muutused raseduse ja menopausi ajal.
Palge roosatamise kõrval valmistas Kerlyle ebamugavust ka näonaha kihelemine. „Tundsin, et nahk kisub ning vahel põsed kuumasid nii, et arvati, et mul on palavik või midagi viga,“ sõnab Kerly.

Terve eluviis loeb
Võitlus punaka võrguga näos on igapäevane. Võimalikult klaari jume saavutamine sõltub sellest, kui palju ollakse valmis oma igapäevaseid harjumusi muutma.
„Tegelikult aitab kuperoosne nahk omal moel kaasa kogu elustiili tervislikumaks muutmisel,“ naerab Kerly, „sest suitsetamine, alkohol ja liigne päevitamine ei saa ju kuidagi kasulikud olla. Mitte, et ma ütleks ära heast veinist, aga kui alkohol juba vereringesse pääseb, hakkavad ka põsed kohe õhetama, nii et tuleb olla mõõdukas,“ teab Kerly, kes tervisliku jume saavutamiseks kasutab isepruunistuvaid kreeme.
Suvel rannas katab ta näo rätikuga vältimaks kuumas kapillaaride laienemist. „Ja päikesekaitsekreemi tuleb kindlasti kasutada. Minimaalne kaitsefaktor, mida minusugustele soovitatakse, on 15, aga mina kasutan kindlasti tugevamaid kreeme,“ ütleb Kerly.
Nahka aitab ka see kui hoiduda kõrgetest temperatuuridest – saunast, kuumast vannist, halvasti mõjub nahale ka külm, mistõttu võiks jäise tuule ja krõbedate külmakraadide peletamiseks talvisel ajal peita põsed pehme salli sisse.
Saunast Kerly täielikult loobunud pole – enne leiliruumi minekut kannab ta kuumakaitseks näole niisutava maski või rasvase baaskreemi.

Roheline peidab punase
Nahahooldusvahendid peaksid punakriimuliste põskede omanikud valima sellised, mis ei sisalda alkoholi. „Oma kogemustest võin öelda, et näovesi peab olema õrnatoimeline ning näokreemid olgu ka kerged ning nad ei tohiks sisaldada vett. Apteegist saab kindlasti nõu kui ise sobivat ei leia,“ teab Kerly ning lisab, et isegi kui õige hooldus juba tekkinud punetavaid laike ära ei võta, ei lase kuperoosavastased tooted punetusel edasi areneda.
Näonaha koorimisest, eriti mehaanilisest, soovitab Kerly hoiduda, et niigi hella nahka mitte liigselt ärritada.
Suurte graanulitega koorivate kreemide asemel võib proovida niisutavaid maske. Kord või kaks nädalas niisutava ja kreemja maskiga mässamist tuleb nahale ainult kasuks.
„Lihtne soovitus on ka see, et nägu ei tohiks kuuma veega pesta. Kui duši all olen, siis näole lasen ainult leiget vett, sest see on oluliselt nahasõbralikum kui kuum,“ selgitab Kerly.
Vältida tasuks ka mett sisaldavaid kreeme ning AHA- hapetega kosmeetikume, mida õrn kuperoosne nahk välja ei kannata.
„Väga mõnusad on mineraalirikaste termaalvetega nahaniisutajaid ja spreid. Palaval suvel täiesti asendamatud,“ teab Kerly.
Kriimude peitmisel saab abi rohekatest peitekreemidest, mille rohelised värvipigmendid neutraliseerivad punased laigud näos.
Kreem tuleks kanda vaid probleemsetesse piirkondadesse ning ülejäänud näole jäägu tavaline jumestuskreem.
Kõikide kreemide pealekandmisel tuleks hoiduda nahka venitamast või hõõrumast.

/Anu Villmann/