Reklaam sulgub sekundi pärast

Elegantne peaasi – kübar! VAATA, kuidas valida omale sobiv!

Kas sinu päevakavas on elegantne teatriõhtu või õhtusöök luksuslikus restoranis? Või pakid hoopis kohvrit soojamaareisiks? Rõivakomplektide juurde ehteid sobitades unustame sageli ühe vahva aksessuaari, mis meie rõivastusele hetkega põneva ja stiilse aktsendi lisab – kübara! Olgu see siis laia äärega elegantne kübar, pisike meestekaabut meenutav variant või hoopiski tähelepanu äratav eksemplar eriliselt disainerilt – peakate on see, mis sinu outfit’ile kõige rohkem plusspunkte teenib. 

Kas sinu päevakavas on elegantne teatriõhtu või õhtusöök luksuslikus restoranis? Või pakid hoopis kohvrit soojamaareisiks? Rõivakomplektide juurde ehteid sobitades unustame sageli ühe vahva aksessuaari, mis meie rõivastusele hetkega põneva ja stiilse aktsendi lisab – kübara! Olgu see siis laia äärega elegantne kübar, pisike meestekaabut meenutav variant või hoopiski tähelepanu äratav eksemplar eriliselt disainerilt – peakate on see, mis sinu outfit’ile kõige rohkem plusspunkte teenib. 

Nagu parimate moepalade juured ikka, ulatub ka kübara ajalugu otsapidi hoopis meestemoodi, täpsemalt siis nendesse aegadesse, kui naised kandsid veel loore, pearätikuid ja mütse. Mehed aga sõdisid maade ja varanduse pärast ning ehtisid oma pead kiivritega, mis aja möödudes muutusid paljudele disaineritele inspiratsiooniallikaks. Esimesed kübarad naistele nägid ilmavalgust juba 16. sajandil kohe pärast seda, kui leiutati vilt, mis võimaldas teha kindla kujuga peakatteid. Suurimateks tegijateks kujunesid 18. sajandil Milano kübaravalmistajad, kes ei piirdunud üksnes erinevate mudelitega, vaid kasutasid oma kätetöö kaunistamiseks ka pitsi, pärleid ja muid dekoratiivseid elemente.

Revolutsiooniliseks kujunes aga 19. sajand, kui lisaks tavapärastele paeltega kinnituvatele mütsidele hakati tootma nii laia kui kitsa äärega mudeleid, millel võis näha lilli, linnusulgi, paelu ja rohkelt teisi kaunistusi. Trendikamad naised armastasid ka päris ehtsa lillepotiga ehitud kübaraid.

Õukondadest liikus kübara kandmise traditsioon edasi ratsavõistlustele, kus sääraste peakatete kandmisest sai kindel dress-code, mida pidid järgima kõik ürituse külastajad. 1980ndatel muutusid kübarad üha julgemaks ja ekstravagantsemaks ning disainid järjest huvitavamaks. Pole mingi ime, et paljud nimekad brändid, kes peakatteid tänaseni toodavad, pärinevad just sellest aastakümnest. 20. sajandiks oli toimunud suur pööre ning algselt juuste kaitseks leiutatud kübarast sai nüüd tarbeese ja moeelement, mida kandsid kõik hoolimata nende seisusest või klassist.

Buduaari kübara ABC: 
Peakate ja näokuju

Neil, kes siiamaani on kübaraid vaid huviga kõrvalt vaadanud, kuid endale pähe panna ei riski, soovitame piiluda Buduaari kübara-ABCsse.

Pikliku näokujuga naistele sobivad kõige paremini laiad ja volüümikad kübarad. Vältida tuleks kõrgeid kübaraid, mis piklikku nägu visuaalselt veelgi pikemaks venitavad. Teiseks tuleb jälgida, kuidas peakate istub. Laupa osaliselt katvad mudelid pehmendavad näojooni ning muudavad näokuju ümaramaks ja armsamaks.

Nukulikult ümara näo omanikud peaksid aga pöörama tähelepanu geomeetrilistele kübaratele. Sinu ülesanne on oma nägu kergelt pikendada ja pisut teravamaks muuta – ideaalne lahendus on laupa mitte eriti katvad ja kõrged kauboikaabud.

Kandilise näokujuga naised ja tütarlapsed võiksid valida võimalikult ümara vormiga kübaraid. Suvel igal rannapromenaadil esindatud panama on suurepärane valik ja kindla peale minek. Peakatte valimisel lähtu sellest, et mudel peaks näosümmeetriat pisut murdma – hea valik on n-ö meestekaabu, mida võid julgelt ühele poole viltu lükata, või laia äärega kübar, mis lisaks ilule pakub sulle kaitset kuuma päikese eest.

Ovaalse näoga neiud rokivad ükskõik milliste kübaraga, neile on valik sama lihtne nagu prillide või mütside ostmisel. Enne poodi minekut heida pilk hooaja kübaratrendidele ning vali oma riietumisstiiliga kõige sobivam variant.

 

Nimi, mis seisab suure fantaasia taga

Kui kedagi võib nimetada tõeliseks loojaks kübaramaailmas, on see kindlasti Phillip Treacy. Ainulaadsete, ekstravagantsete ja silmapaistvate suurteoste kunstnik on loonud intrigeerivaid peakatteid, mida on oma show’deks laenutanud paljud moemajad, photoshoot’ides kasutanud pea kõik suured välismaa ajakirjad ja lavadel kandnud paljud tuntud artistid, nende hulgas ka alati tähelepanu keskel olev Lady Gaga. Treacy hullupööraselt vinged peakatted ei jää kunagi varju, suurimaks küsimuseks jääb aga see, kust see kunstnik küll inspiratsiooni ammutab?

Philip Treacy loomingu igaveseks kehastuseks on Londonis Madame Tussaud’ muuseumis seisev Lady Gaga vahakuju Treacy telefonikujulise kübaraga. Kas pole mitte tore ülistuslaul ajastu kõige ekstravagantsemale persoonile?

Näitlejanna Sarah Jessica Parkeri riiete ja aksessuaaride valik on alati pannud kõrvaltvaatajad ahhetama. Ka punasel vaibal kõndimiseks rõivaid valides ei alahinda proua Parker kübara tähtsust ning on piisavalt julge, et rikkuda kehtivaid reegleid. Tema valikuks on kõrged peakatted, mis lisavad daamile pikkust, kuid ei riku üldilmet. Kuidas ta seda teeb? Kui sinulegi meeldivad suurejoonelised kübarad, aga näokuju ei luba neid edukalt kanda, vali Sarah Jessica näitel õhulise ülemise osaga, laupa katvad variandid – need pehmendavad teravad näojooned ning ei jää oma dramaatilisuse poolest alla mitte millelegi.

 

Tekst: Kristiina Virt
Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar Shopping suvi 2013

 

[gallery ids="1892891,1892898,1892907,1892914,1892920,1892928,1892935,1892942,1892949,1892956,1892961"]