Reklaam sulgub sekundi pärast

Akne rikub palet?

Akne on levinuim nahahaigus maailmas, mis tekib siis, kui rasu ja surnud naharakud hakkavad poore ummistama. Et seda ei juhtuks, tuleks juba varases murdeeas (nii neidudel kui ka noormeestel) teha algust regulaarse näohooldusega, parem on häda ennetada, kui hiljem tulekahju kustutada.

Akne on levinuim nahahaigus maailmas, mis tekib siis, kui rasu ja surnud naharakud hakkavad poore ummistama. Et seda ei juhtuks, tuleks juba varases murdeeas (nii neidudel kui ka noormeestel) teha algust regulaarse näohooldusega, parem on häda ennetada, kui hiljem tulekahju kustutada.


Olgu hoiatuseks öeldud, et hilisem akneravi on keeruline ning pikaajaline protsess, mis ei tohiks siiski kedagi eemale hirmutada vaid pigem vastupidi. Alusta tööd puhta ning kirka pale heaks järgmistest lihtsatest nõuannetest.

Igapäevane näopuhastus
Pese või puhasta oma nägu kaks korda päevas pehmetoimeliste puhastusvahenditega (näopesugeeli, losjooni, tooniku, näopiima, näovee jms), sest näonaha puhtus on akne mitte tekkimisel määravaim faktor. Oluline on, et aine aitaks nahka puhastada seda samal ajal mitte kuivatades. Kui sul on väga tundlik nahk või oled „õnnistatud“ paljude mädavistrike ja nahatsüstidega, siis leiad farmatseudi või dermatoloogi juhendamisel sobivaimad, üliallergilisile nahale mõeldud, nahahooldustooted apteegist (nt. Eucerin, Avene, Bioderma jne).

Hõõru puhastajaga õrnalt mõni sekund nahka, geeli puhul jälgi, et vahuga saaks kaetud nii nägu kui ka kael, ent väldi alati õrna silmaümbrusnahka. Kui oled näo puhastamisega ühele poole saanud, tupsuta käterätiga nahk liigsest niiskusest kuivaks.

Üks kuni kaks korda nädalas oleks mõistlik nägu koorida. Ettevalmistust koorimiseks alusta käterätik üle pea tõmmatult näo aurutamisest kuuma veega täidetud anuma kohal. Võid vette lisada lusikatäie soodat, kummelit, lavendlit, ingverit või mõnd aroomiessentsi. Kuum aur avab poorid ning muudab nõnda koorimise efektiivsemaks. Ent pea meeles: ära kunagi auruta oma nägu siis, kui seda „ehivad“ tsüstid või põletikulised vistrikud, sest kuumus võib naha olukorda halvendada ning muuta akne veel hullemaks.

Väldi rasva!
Kasuta spetsiaalselt rasvasele ja vistrikulisele nahale mõeldud toonikuid, sest need sisaldavad salitsüülhappeid, glükooli või hüdroksüülhappeid ja bensoüülperoksiidi. Losjoonid ja toonikud „pööravad niiöelda naharakud ümber“, ehk näiteks kuiv nahk saab talle vajalikku niisutust ja tooniku mõjul kiireneb surnud naharakkude irdumine.
Täpselt sama hoolikalt tuleks valida ka näokreeme ning muud kosmeetikat. Pigmendilaikude teket aitab ennetada SPF märgistusega kreem, mis kaitseb ka UV kiirte kahjuliku toime eest.

Kui nahk kisub ja on kuiv, siis pole alati lahenduseks ülirasvane kreem: parem tuvastada need põhjused, mis nägu kuivatavad (kare vesi, kehv toitumine, vähene vedelikutarbimine, allergia, valed pesemis-, puhastamis- või kosmeetikavahendid) ja alustada sõda kuiva naha tõrjumiseks sealt.

Teised võimalused
Lisaks sobivate ja õigete kosmeetikavahendite kasutamisele, võib alati ka ise oma naha kallal vaeva näha. Näiteks näonaha aurutamise järel, mil poorid värskelt avanenud on, võib nahale kanda salitsüülhapet (vaata apteegist). Hape näol pole just mõnusaim tunne, ent torkiv, surisev või isegi näpistav tunne tähendab vaid seda, et tõhus peletustöö vistrike kallal on alanud. Kui salitsüülhape on näole kantud, oota kuni selle kuivamiseni ning hõõru näole teepuuõli segatuna 15 milliliitri veega. Teepuuõli käitub näol sarnaselt toonikutes sisalduva bensoüülperoksiidiga. Ka tumedamate pigmendilaikude või väiksemate aknearmide vähendamiseks võib salitsüülhapet või äädikat tarvitada, aga oluline on, et poorid oleksid eelnevalt avatud.

Esmalt puhastagi pigmenteerunud piirkonnad näopiima-või veega ning seejärel tupsuta üle äädikasse kastetud vatiga. Nahk võib küll mõneks ajaks tõmbuda punakaks, ent 30 minuti möödudes annab punetus järele ning kaob. Juhul, kui salitsüülhape kuivatab liialt nahka, lisa happele mõned tilgad tavalist oliiviõli või näpuotsatäis mõnd niisutavatoimelist näokreemi.

Üks tõeline imetegija on ka järgnev retsept: võta 3 rohelise tee pakikest, 6 spl ingverit ja pane need 250 milliliitri veega keema. Kui segu on ära keenud ning maha jahtunud võid seerumit hommikuti ja õhtuti näoveena kasutada. Häid tulemusi võid juba nädalase kasutusaja järel täheldada, mil armid ning vistrikud kaovad ning nahk omandab puhtama väljanägemise.

Hukatuslikult mõjub aknele ka pärm, näiteks erinevad pärmimaskid, või siis pärmitablettide manustamine.

Edu võitluses aknega!

 

/Liis Bekker/