Reklaam sulgub sekundi pärast

Helen Haava jagab nippi, mis aitab pärast pikka päeva maha rahuneda

Helen Haava, foto Karen Härms
Helen Haava — FOTO: Karen Härms

Biodünaamilise hingamise ja trauma vabastuse praktik ning Rikardia üks asutajatest Helen Haava on kogenud, et just hingamine on meie sisemaailma peegel. Kui mõtteid on palju ja oled ärev, on ka hingamine kiire ning ebaregulaarne. Kui mõtted rahunevad, rahuneb ka hingamine.

Hingamine on alati praeguses hetkes

Helen toob välja, et millal iganes soovid tulla praegusesse hetke, keskendu hingamisele, sest hingamine ei ole kunagi ei tulevikus ega minevikus. See on alati praeguses  hetkes.

Kui koged kehas ärevust, proovi hingata 5 sekundiga sisse, hoida hinge kinni 2 sekundit, seejärel välja hingata 7 sekundiga, hinge kinni hoida 2 sekundit ning korrata nii kaua, kuni tunned rahunemist.

Helen soovitab, et väga lihtne viis oma keha hommikul äratada või pärast pikka päeva maha rahustada, on raputamismeditatsioon. Raputamine aktiveerib parasümpaatilise närvisüsteemi ja annab ajule signaali rahuneda, lõõgastuda, lahti lasta.

Raputamine on parim viis raputamaks maha vana energia ja pinge

„Väga lihtne viis oma keha hommikul äratada või pärast pikka päeva maha rahustada, on raputamismeditatsioon. Raputamine aktiveerib parasümpaatilise närvisüsteemi ja annab ajule signaali rahuneda, lõõgastuda, lahti lasta. Ilmselt oled märganud, et koerad värisevad/väristavad end pärast püsti tõusmist või uue olukorra ees. Inimestena väriseme siis, kui seisame silmitsi ohuga või oleme kogenud traumeerivat sündmust,“ selgitab Helen, kuidas raputamine on lihtsaim viis raputada maha vana energia ja pinge.

Raputamistehnika:

  • Leia endale sobiv muusika ja seisa, jalad puusade laiuselt, tallad maas.
  • Alusta raputamist läbi põlvede ja lase vibratsioonil levida kätele ja õlgadele.
  • Jälgi, et pea ja kael oleksid lõdvestunud.
  • Raputa 5-15 minutit ja seejärel tunneta, mis su kehas toimub. Suure tõenäosusega tunned mõnusat surinat ja muutunud seisundit oma kehas.

Parema elu nipid Helenilt:

  • Võta iga päev enda jaoks aega, kasvõi 15 minutit, et teha midagi, mis sind toetab. See võib olla mõni hingamisharjutus, meditatsioon, jalutus, venitused või mõni muu liikumine.
  • Mõtle iga päev vähemalt kolmele asjale, mille eest tänulik oled. Tänulikkus on õnne alus, tuues ellu veel rohkem head.
  • Veeda aega lähedastega, kallista neid, tee armsamale massaaži. Puudutusel on väga rahustav ja tervendav mõju.
  • Intellektuaalsed väljakutsed, õppimine ja loomingulised tegevused aitavad hoida aju teravana ja edendavad vaimset heaolu. Proovi pidevalt midagi uut õppida või kogeda, see hoiab ka elu huvitavana.
  • Kui elus on probleem, millega ise hakkama ei saa, siis proovi teraapiaid ja praktikaid. Somaatilised ehk kehaga seotud praktikad, näiteks hingamisteraapia, jooga, tants, jms. õpetavad märkama kehas hoitavaid emotsioone, traumaatilisi mälestusi ja käitumismustreid ning avastama võimalusi nende vabastamiseks ja tervenemiseks. Somaatilised praktikad aitavad inimestel paremini mõista ja teadvustada oma keha ja selle reageeringuid erinevatele emotsioonidele ja olukordadele, on abiks stressi füüsiliste ilmingute leevendamisel (näiteks pingeid kehas) ning aitavad vabastada kehasse kinnijäänud traumasid. Kogemusnõustamine, Reiki, hüpnoteraapia, pereteraapia, Imago suhteteraapia, tervisenõustamine, coaching, aroomiteraapia – praktikad, mis võivad aidata erinevate väljakutsetega elus. Et ennast mitmekülgselt toetada, on mõttekas erinevaid praktikaid kombineerida.