Reklaam sulgub sekundi pärast

Ingrid Joya Tsirel: kõik vajavad head ja toetavat sõna, mis laseb armastuse meie sees voolama!

Monika Kuzmina

Karoliina Kreintaal
Karoliina Kreintaal

Loodusterapeut, holistiline toitumis- ja enesearengu nõustaja ning erinevate hingesündmuste läbiviija Ingrid Joya Tsirel, kes astub üles 26. veebruaril koos Kadri Voorandiga mõnusal kontsertrännakul, usub, et sõnal on väga suur jõud. Vanarahvas ütleb ka, et ära sõnu midagi ära. See on ju hirm sõna väe ees. “Liiga tihti öeldakse välja asju, mis ei meeldi. Jättes positiivse osa iseenesest mõistetavaks. Ju on see üks põhjuseid, miks kritiseerivat ja halvustavat sõna on ilmaruumis liiga palju.
Kõik vajavad head ja toetavat sõna. Mitte ainult inimesed, vaid ka loomad ja taimed. Hea sõna laseb armastuse meie sees ja ümber voolama, mis on lihtsalt nii mõnus tunne,” ütleb ta.

Tunne, et tahaks kaasa tantsida või pikali pehme teki sees naudelda

Joya selgitab, et igal kontserdil on tavaliselt mingi kindel formaat, kuidas seda kogeda. Kas istudes toolidel või seistes. “Ma mäletan mitmeid kordi, kus olen kontsertsaalis istudes tundnud, et tahaksin väga püsti tõusta ja kaasa tantsida või hoopis vastupidi, ennast pehme teki sisse kerra tõmmata ja silmad kinni naudelda. Nüüd loon ma kontserti iseenda südamesoovide järgi. Saab istuda, pikutada, võib isegi tukastada või leida sobiv koht kaasa tantsimiseks. Selline vabadus helide ja sõnade kogemiseks ja nendega kaasa minemiseks on minu jaoks ääretult vabastav. Ja ehk on seda veel kellegi teise jaoks samuti,” räägib ta, miks otsustati korraldada lamamiskontsert.

Joya ise tunneb, et mida rohkem ta toob oma tähelepanu muusikale, selle mõjule tema meeleseisundile ja lubab oma tunnetel avalduda, seda suurem on saadav elamus.

“Kontsertsaalis on ka tore istuda aga need ilusad, vahest liiga palju tähelepanu saanud riided, hoiavad mind mingis mõttes vormis ja vaos. Ma ei luba endal üldjuhul kitsas toolis, kahe pinginaabri lähedal, kaasa õõtsuda, rütmil keha liigutada või häälel kaasa heliseda. Suures saalis rokkida ja hüpata on täiega mõnus, aga vahel tahaks midagi rahulikumat ja hingelisemat ka kogeda,” mõtiskleb ta.

Kontsertrännaku formaadi puhul on tema jaoks kõige olulisemad märksõnad kohalolu ja kogemise vabadus. Tulles sündmusele kohale, teeb igaüks teadliku valiku võtta endale kaks ja pool tundi aega. Samas jääb alles vabadus istuda, pikutada, tukastada või tagareas kaasa keerutada. Inspireeriv loomevabadus nii laval olijatel kui ka publikul.

Seekordse kontsertrännaku pealkirjaks on äratundmine ning Joya jagab seal oma mõtisklusi. “Seda selle sõna mitmes eri tähenduses. Minu ja Kadri omavaheline äratundmine, muusika ja sõna omavaheline äratundmine ja oma tunnete ära tundmine. Mis taimed sellel õhtul tee sisse ennast sätivad ja mis lood lahti rulluvad, seda saab juba kohapeal teada,” jääb ta salapäraseks.

Aeg on kõige kallim vara ja suurem defitsiit

Joya usub, et aeg on kõige kallim vara ja suurem defitsiit. “Märkan ennast veel liiga tihti kasutamas sõnu, et mul ei ole aega. Järjest teadlikumalt proovin ma mõista oma valikuid, et mille jaoks ja miks ma tõesti võtan aega. Ning seda ka ausalt välja öelda. Selle asemel, et vabandada, et ma ei jõudnud kuhugi, proovin ma öelda, et ma valisin teisiti. Nii saan ma järjest teadlikumalt oma valikuid teha ja aega kasutada. Enda jaoks aja võtmine võiks olla kohustusliku osana igaühe nädalakava sees. Minul on see üks eesmärkidest. Alati ei õnnestu, aga annan endast parima. Läbipõlenud ja puruväsinud naise, ema, partneri ja loojana minust rõõmu ja kasu ei ole,” räägib ta.

Joya räägib, et tema jaoks aitavad erinevad kohalolu praktikad hetkeks kõik välise pausile panna ja märgata seda, mis toimub sügaval sees. Emotsioonid vajavad rahunemiseks aega, tunded ära tundmist ja mõned automaatseks muutunud käitumismustrid üle vaatamist. Ta usub, et lisaks funktsioneerimisele on vaja aega ka olemiseks, vedelemiseks ja meele rahustamiseks. Sellest kohast sünnivad tema jaoks uued ideed, tuleb inspiratsioon, rõõm ja sisemine sära.

Palju on teda aidanud see, kui keegi teine juhendab end sissepoole vaatama. “Osava mõtlejana olen ma ennast tihtilugu kokku jooksutanud ja tupikusse analüüsinud. Ilus muusika, toetav sõna või südamega katsutav kohalolek võib vahel olla parim, mis aitab rahuneda ja elul minu soontes taas voolama hakata,” räägib ta.

Mediteerida ja mõtiskleda saab igaüks kodus

Joya sõnab, et mediteerimine tähendab tema jaoks meele rahustamist. Selleks on vaja võtta hetk aega ja lasta korraks lahti kõigest välisest.

"Mulle meeldib teha ilusasse suurde kruusi maitsvat taimeteed, hoida seda oma käte vahel, nuusutada, mekkida, teele peale puhuda ja hetkeks teetassi ja oma mõtetega lihtsalt olla. Igaüks võib juua liitrite kaupa sooja taimevett ilma, et see midagi muudaks. Uued hingeaknad hakkavad avanema siis, kui jätta hetkeks kõik väline kõrvale ja luua ühendus sellega mis täpselt sellel hetkel olemas on. Olgu see siis tassikese tee joomine, kassi silitamine või metsas kõndimine. Sellel hetkel sa mediteeridki,” räägib ta.