Reklaam sulgub sekundi pärast

KEVADISED TÄRKAJAD: milliseid kevadtaimi varsti korjata tasuks?

Mai-Liis Kivistik
Mai-Liis Kivistik — FOTO: Triin Maasik

Loodusterapeut ja joogaõpetaja Mai-Liis Kivistik ütleb, et kõikidesnoortes värsketes taimedes on eriline vägi sees, sest need omavad jõudu külmunud maapinnast tõusta. Hea viis astuda kevadväsimusele vastu on süüa noori vitamiinirohkeid taimi. Ta annab nõu, milliseid taimi korjata tasuks ja mida nendega teha.

Ravimtaimedel on palju kasutegureid, aga korjates tasub olla ettevaatlik

Kivistik soovitab korjata ravimtaimi, sest neid korjates saad ise luua energia, mis tundega sa taime korjad ning ka selle, kust sa korjad ning kuidas kuivatad. Taimi tuleb alati korjata võimalikult kaugelt sõiduteest, mida rohkem aasade ja metsade keskelt, seda parem. Pinnas salvestab kõik toksiinid ja metallid endasse ning sealt kaudu liiguvad nad ka taimedesse, mida me siis omakorda tarbime. Proovi alati korjata linnast kaugemalt. Valmistoodangut ostes ei saa sa lõpuni kunagi kindel olla, mis sinna pakki on pandud, eriti välismaist teed kasutades.

Lisaks on see peaaegu ainuke võimalus tarvitada värskeid taimi. Värske noor taim on alati kõige parem variant, mida oma kehale kevadel pakkuda.

Küll aga paneb ta südamele, et korja alati vaid neid taimi, mida sa tunned. Vastasel juhul võivad olla kurvad tagajärjed. ”Suvel pügasin maal Sabiina kadakat kinnasteta, sest ma ei teadnud, et see on mürgine. Õhtuks olid käed korralikult allergilist löövet täis,” toob ta välja, et isegi loodusterapeut võib eksida ja lisab, et keha peal on lihtne, allergia möödub. Kui sa aga sööd vale taime, siis on sootuks keerulisem olukorda leevendada. Sagedasti aetakse sassi karulauku ja piibelehte, ehkki need lõhnavad erinevalt.

Õnneks on rohkelt taimeraamatuid, mis saavad abiks olla või ka mobiilirakendused või loomulikult loodusterapeudid, kelle puule pöörduda, kui sa taime ise ei oska määrata.

Hoia silmi lahti nende kevadtaimede suhtes

  • Karulauk on imeline organismipuhastaja ja tuntud rohke väävlisisalduse tõttu. Sageli kasutatakse ka kõrge vererõhu ja seedeprobleemide raviks. Karulauk on antibakteriaalsete ja viirusevastaste omadustega.
  • Võililles on rohkem mineraale kui üheski teises salatitaimes, see sisaldab palju kaaliumit, kaltsiumit ja magneesiumit. Lehti kasutatakse söögiisu ergutamiseks ja seedimise soodustamiseks. Võililleõiel on antioksüdantsed omadused ja see toetab immuunsüsteemi. See on imehea maksapuhastaja. Selles peituvad bioaktiivseid ühendeid aitavad kolesterooli alandada.
  • Nurmenukk on suurepärane C-vitamiini hoiustaja igas olekus. Eriti kasulikud on sellelehed. Lisaks on taim seene- ja ärevusevastane, leevendab unetust.
  • Naat väljutab liigseid soolasid ja tänu sellele kasutatakse seda reumaatiliste haiguste korral. Siia alla kuuluvad erinevad haigused, mis mõjutavad liigeseid ja pehmeid kudesid. Podagra ja artriit on reumaatiliste haiguste levinumad näited.
  • Kõrvenõgeses on rauda, räni, magneesiumi ja kaltsiumi. Taim on rikkalik antioksüdantide allikas, mis on kehas vajalikud vabade radikaalide arvu vähendamiseks. Nõges on toitaineterikkam kui spinat, lehtkapsas või spargel.

Kuidas taimi kasutada?

Kivistik soovitab, et kõik värske võiks minna salati hulka. Lisada tavalise salatipõhja asemele. Juurde võib panna kurki, tomatit ja kapsast ning peale esimese pressi oliivõli. Maitsev salat ongi nii lihtne!

Taimi võib alati kuivatada ja teena tarbida või julgem paneb värske taime igapäevase joogivee hulka. Ta soovitab teha ka ravimtaime õli, mille abil taimevägi säilib üle aasta ning värsket maitset saab ka talvel nautida. Siin võiks siis alati ka esimese pressi õli kasutada.

Kivistik soovitab väga ravimtaimi kasutada toidus, et vähendada soolavajadust. Ta põhjendab, et tihti tarbivad inimesed soola liiga palju ja seetõttu läheb tasakaal kehas paigast. Liigtarbimine võib tõsta vererõhku ja suurendada südamehaiguste riski. Ravimtaimede kasutamine toiduvalmistamisel annab põnevaid maitsenüansse ja vähendab soola vajadust.

Kui ravimtaimede maitse ei meeldi, tasub neid panna smuuti sisse, mis maitset varjavad:

  • 1 peotäis naati
  • 1 peotäis nõgest
  • 1 banaan
  • 1 peotäis mustikaid või mustsõstraid
  • Tunde järgi kõrvitsaseemneid või mõnd teisi meelepäraseid seemneid
  • Lisa tilk mandlipiima ja blenderda