Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Mida lühiajaliselt korterit välja üürides silmas pidada

Monika Kuzmina

Karen Härms
Karen Härms

Kinnisvaramaakler Jana Kivi paneb südamele, et üürileandja peaks silmas pidama, et lühiajalise üüri puhul ei piisa vaid sellest, et korter või maja oleks ilus ja puhas, vaid peaks vaatama selle pilguga, et üürnikul oleks seal mugav, turvaline ja et tal oleks, kuhu paigutada oma asju.

Vaata, et üürnikul oleks, kuhu oma asju paigutada

Kui üürnik tuleb näiteks nädalaks, on paratamatult asju kaasas palju. Seetõttu peaks olema korteris kindlasti panipaigad, kuhu panna oma riided, jalatsid ja kohvrid. “Tihtipeale unustatakse, et inimestel on kohvrid. Aga kui üürnik ise hakkab neid pressima voodi alla või viskama kapi otsa, on risk, et ta kogemata lõhub midagi ära,” selgitab Kivi.

Ruumipuudus kipub tihti olema vannitoas. Kui korterisse tulevad üürnikud lühikeseks ajaks, tasub läbi mõelda, kuhu nad panevad kuivama oma riided ja rätikud. Kui korteris pole kuivatit, võiks olla pesurest, kuhu pesu kuivama sättida.

Vannitoas peaks olema piisavalt riiuleid ja kapikesi, kuhu asjad ära panna, et lapsed neid kätte ei saaks – nii säästad oma korteri ilu ja elu.

Tähtis on ka see, et üürnikud ei ummistaks oma tõukerataste ja lapsevankritega trepikodasid, sisse- ja väljapääse ning oleks loogiline koht, kuhu oma asjad panna.

Korter olgu eelkõige praktiline

Muidugi on suured ja efektsed lilleseaded kaunid reklaamfotodel, aga reaalses elus need pigem segavad. On loomulik, et kui üürnik üritab söömiseks ruumi teha, peab ta suured vaasid kuskile ära panema. Kivi soovitab, et kaunistused oleks tagasihoidlikud ja neid oleks võimalikult vähe.

Korteris võiks olla ka esmavajalikud asjad koristamiseks nagu lapid, üldpuhastusvahend ja tolmuimeja.

Ja et korteriomanik ei peaks liigselt muretsema oma vara üle, võiksid ka diivanikatted olla pestavad – nii on neid lihtne hooldada.

Et korter jääks rohkem korda, soovitab Kivi nipina märgistada riiulid väikeste kleepsudega – näiteks kohvitassid, praetaldrikud, supikausid. Nii on üürnikul lihtsam need õigesse kohta tagasi panna ja ka omanikul pärast parem ülevaade, kas midagi on puudu.

Korter olgu turvaline

Mõistagi ei tasu inimestele hakata turvaõppust tegema, ent tähtis on siiski kätte näidata, kus miski on, et inimene oskaks hädaolukorras tegutseda.

Kivi toob näiteks, et temal tekkis ühes puhkusekorteris elektrikatkestus, kuna pistikupesad olid töötasapinna sees – nii on õnnetused kerged tulema, kui peaks näiteks klaas vett ümber minema.

Tasub jätta juhised, kus on elektrikaitsmed ja seda ka võõramaalasele arusaadavas keeles või märgistuses. Ja muidugi hädaabinumber, sest välismaalane ei pruugi osata hädaolukorras Eestis reageerida ega teada, kuhu helistada.

Jäta üürnikule ka midagi omalt poolt

Kivi soovitab jätta üürnikule kindlasti midagi enda poolt – see on tore žest ja muudab olemise kohe palju meeldivamaks. Olgu külalised välismaalased või kohalikud — kena on jätta külmkappi mõned kohalikud tooted. Nii aitad edendada ka Eesti majandust, sest kui inimesele toode maitseb, otsib ta seda ka poest.

Tasuks jätta ka nõuandeid, millised on lähedalasuvad head restoranid, kuhu minna lastega. Või kui majas on mingid erikokkulepped või reeglid, siis ka info nende kohta.

Kui tahad teada, kas su korteris on kõik olemas…

Kui oled väga enesekindel, et su korteris on kõik olemas ja külalistel on seal mugav, soovitab Kivi kutsuda usaldusväärne inimene korterit katsetama. Palu sõbral veeta prooviöö!

Eriti rõõmustav on kuulda kiitust, kuid ole valmis ka midagi täiustama.

Ole valmis kuulma, et voodid on liiga pehmed, tekid liiga paksud, voodi kõrval ei ole öökappi, kuhu telefon panna või pole piisavalt pistikupesasid… Ära solvu, vaid hinda arvamust. Ainult nii saad paremaks!