Reklaam sulgub sekundi pärast

4. rasedusnädal

Sinu beebi on 0,36- 1 mm pikk. See on sinu beebi hämmastava arengu periood. Kolmanda nädala lõpuks on viljastunud munarakk kinnitunud emaka limaskesta külge, kus ta jätkab jagunemist ja kasvamist. Algselt ühest seemne- ja ühest munarakust koosnenud rakk on nüüd mitmesajast rakust koosnev blastotsüst ehk vedelikuga täidetud pallike. Blastotsüst jaguneb pooleks, nii et üks pool jääb teise sisse. Emaka seina külge on kinnitunud poolest kujunenud platsenta. Selle väliskihi moodustavad nabanöör, lootekestad ja rebukott ning kõldkest ehk emaka sees olevad kaitsvad hatud.

Blastotsüsti sisemisest poolest areneb sinu beebi. See jaguneb kolmeks kihiks, mida nimetatakse lootelehtedeks ja millest moodustuvad hiljem lapse erinevad kehaosad. Sisemine kiht moodustab maksa, kõhunäärme, põie, kilpnäärme ning mao ja soolestiku limaskesta. Keskmisest kihist arenevad lihased, luud, kõhred, veresooned ja neerud ning välimisest kihist aju ja närvisüsteem, nahk ja juuksed.

Emale: Võib olla saad sa alles nüüd kinnitust oma rasedusele, sa võid tunda alakõhus kergeid krampe ja esineda võib ka veritsust. Mestruatsiooni ära enam oota vähemalt üheksaks kuuks. Kuid enamus muutusi, mis sinu kehas aset leiavad, on vaevu märgatavad ja tuntavad. Sõltuvalt sellest, palju sa kaalud ja kuidas toitud, võib olla vajalik lisada menüüsse kaloriterikkamat toitu, sest nüüd on soovitav esimese 20 nädala jooksul vähemaöt 2200kcal saada ning peale seda 2500 kcal päevas. Sa pead kaalust juurde võtma, aga samas ei tohi üle süüa, tähtis on tervislik toit ja liikumine. Raseda menüü peaks sisaldama rohkem foolhapet, mida sisaldab must leib ja erinevad rohelised köögiviljad. Sinu kaaluiive raseduse ajal peaks jääma 7-20 kg piiridesse.

 

Jaga oma kogemust sellest nädalast: