Reklaam sulgub sekundi pärast

ELU KULDREEGLID: Kristina Šmigun-Vähi

Kristina Šmigun-Vähi Buduaarile

Tv3

Kahekordne olümpiavõitja, endine maailmameister murdmaasuusatamises ja XIV Riigikogu liige Kristina Šmigun-Vähi sõnab, et tippsport on õpetanud talle sihikindlust ja järjepidevust. Uurisime tegusalt naiselt, millised põhimõtted tema jaoks veel elus olulised on.

Mina ise olen oma õnne sepp See on sinu enda valik, kas oled hommikul tõustes õnnelik või õnnetu, rõõmus või kurb, naeratav või torisev. Mina olen õnnelik inimene, sest olen saanud elus teha just neid asju, mida kõige rohkem armastan ja millest siiralt rõõmu tunnen. Samas olen õppinud ka rõõmu tundma mõne veidi tüütu kohustuse täitmisest. See, kuidas enda elu elad, on sinu otsus ja minu soovitus on teha see valik teadlikult.
„See, kuidas enda elu elad, on sinu otsus. Minu soovitus on teha see valik teadlikult.“
Armastan oma lapsi lõputult ja alati Võime valida, kuidas oma lastega läbi saame. Mäletan hästi oma puberteediiga, mil kodus ennast täiega välja elasin, uksed paukusid ja ma ei osanud suud kinni hoida – suutsin vanemad palju kordi endast välja viia. Täna üritan ise olla nii tasakaaluks lapsevanem kui vähegi oskan. Naeratan, kallistan ja ei lähe kaasa lapse paha tujuga. See taktika aitab, soovitan soojalt proovida. Meie suurim missioon siin ilmas on jäägitult oma lapsi armastada. Ma ei anna mitte kunagi alla Kui midagi ette võtad, tuleb see lõpuni viia. Meie peres ei jäeta midagi pooleli. See ei tähenda, et igast olukorrast tuleb võitjana välja tulla, aga alati tuleb valitud rada lõpuni minna, kasvõi roomates. Kõige lihtsam näide on laste hobid, mida sügisel suure hurraaga valitakse ja siis paari kuu pärast pooleli jäetakse. Reegel on meie peres selline, et kooliaasta alguses valitud hobid enne kevadet ei katke, aga täpselt sama reeglit tuleb kasutada ka endale antud lubaduste puhul. Kui sinu antud sõna peab, on sellel kaalu ja see annab enesekindlust igas olukorras.
„Mina vastutan oma edu ja ebaedu eest.“
Ainult mina vastutan Mina vastutan oma edu ja ebaedu eest. Jõudsin selle arusaamani 15-aastaselt. Kui asjad ebaõnnestuvad ei ole mõtet süüdistada tuult, suuski, konkurente või vanemaid. Vastutuse võtmine on pool võitu, sest sellega kaasneb julgus öelda, kui oled eksinud. Parimad õppetunnid ja elukarastus on jõudnud minuni läbi kaotuste ja vigade. Kaotused teevad tugevamaks ja targemaks. Oma lastele ütlen alati, et kontrolltöös olevatest vigadest õpid kõige rohkem, sest tavaliselt jäävad need eluks ajaks meelde! Liigun ja spordin mõnuga Füüsilise ja vaimse tervise heaks harjutuste tegemine võtab minu igast ööpäevast umbes tunnikese, aga vastu saan hea enesetunde kogu ülejäänud päevaks ja magusa ööune. Siin on edu võtmeks järjepidevus. Kõndimine on lihtsaim viis kehale koormust anda, kuid see kipub nutiseadmetest ja autodest pungil ajastul ununema. Liikuge ise, näidake eeskuju oma lastele ja nõudke kodukandi juhtidelt rohkem kaasaegseid kõnni- ja rattateid, kus liikumine oleks nauditav ja turvaline.
„Kõndimine on lihtsaim viis kehale koormust anda.“
Naudin head toitu, aga teen seda targalt Valin, mida söön ja otsustan, mis on minu kehale ja vaimule parim. See ei ole range dieet ega igapäevane loobumine, pigem just vastupidi. Minu retsept on kõige maitsva tarbimine mõistlikes kogustes ja mõistlikel kellaaegadel. Ülesöömisest ägisedes ei ole kellelgi viitsimist liikuda ja ka mõtteteravusest jääb sellisel hetkel kõvasti puudu. Tunnustan ja tänan Mul on tunne, et Eestis on suur kiituse ja tunnustuse defitsiit. Inimesed on harjunud elama õnnetuste, solvangute ja skandaalide keskel. See ei vii meid edasi või vähemalt ei vii see meid sinna, kuhu tahame liikuda. Häid inimesi ja tublisid tegusid tuleb tunnustada, sest see motiveerib kõiki rohkem pingutama. Hea sõna jõud on lõputu!