Reklaam sulgub sekundi pärast

Plaanid vettesünnitust? Loe enne seda!

Vettesünnitust promotakse nii perekoolides kui tõsielusarjades, näiteks on see teemaks olnud Kardashianite pereelu kajastavas saates. Kuid kas see on ikka nii hea?

Vettesünnitust promotakse nii perekoolides kui tõsielusarjades, näiteks on see teemaks olnud Kardashianite pereelu kajastavas saates. Kuid kas see on ikka nii hea?

USA günekoloogide ühing avaldasid hiljuti teadustöö, millest selgub, et vettesünnituse kasud on võrreldes kaasnevate riskidega üsna madalad ja pealegi ebamäärased, vahendab Women´s Health Magazine.

Ühingu hinnangul on teemal tehtud vähe uurimustöid ja pole selge, millised on täpselt vettesünnituse kasutegurid ja riskid. Günekoloogide teadustöö oli jaotatud kahte ossa: ühes uuritakse vee mõju sünnitustegevuse ja teises väljutusprotsessi ajal. 

Sünnitusprotsessi ajal võib vesi tõesti hästi mõjuda, vähendades valu, valuvaigistite kasutamise vajadust ja sünnituse kestvust. "Kui see kõrvale jätta, pole mingeid tõendeid, et vettesünnitus kuidagi sünnituse kulgu või lõpptulemust mõjutaks," seisab töös. 

Kindlasti muudab vesi sünnituse nauditavamaks, kuid ei aita vältida sünnitraumasid või rebendeid. Samuti ei välista see meditsiinilise sekkumise või isegi keisrilõike vajadust. 

Günekoloog Jeffrey L. Ecker ütleb, et kui ema siiski otsustab sünnituse esimeses pooles vanni minna, kontrollitakse nii tema kui sündiva lapse elutähtsaid näitajaid siiski pidevalt. 

Sünnituse teises pooles ei soovita arst aga üldse vees viibida. "On olemas konkreetsed ohud nii emale kui lapsele, samas kasutegurid ei ole leidnud tõendamist," selgitab ta. 

"Sünnituse teises pooles vannis viibides on nii ema kui laps avatumad igasugu põletikele ja infektsioonidele. Beebil on raskem reguleerida oma kehatemperatuuri, ümber kaela olev nabanöör põhjustab suurema tõenäosusega probleeme kui laual sünnitades, beebi võib sünnihetkel liiga palju vett kopsu tõmmata ja tagatipuks vette sündides lämbuma hakata, mis omakorda võib põhjustada ajukahjustusi.

Samas rõhutas ühing, et sel teemal on tehtud väga vähe uurimistööd - vettesünnitamise juures võivad rolli mängida paljud väiksed pisiasjad nagu veetemperatuur, vanni sügavus ja muu. Kuna kehvalt lõppenud vettesünnituste puhul pole nende tegurite kohta täpset infot, pole teada, kas millegi muutmine muudaks vettesünnituse ohutumaks.

Kuid just sellepärast, et infot vettesünnituse ohutuse ja kasutegurite kohta on vähe, soovitab ühing sünnituse teises pooles vannis mitte viibida, sest tegu on eksperimentaalse protseduuriga, mille riskid on kõrged.

 

Buduaar.ee